Banjole u Medulinu


ubytování Chorvatsko

Asi 6 km jižně od starobylého města Pula, které je centrem známé dovolenkové destinace Istrie, leží nenápadné letovisko Banjole. To se konkrétně ukrývá mezi zálivy Soline a Paltan, v blízkosti množství malých zelených ostrůvků.
Banjole mnozí návštěvníci znají především díky místním specialitám z plodů moře, které lákají i množství návštěvníků z celého Chorvatska a tu kvůli několikrát vyhlášené nejlepší restauraci Chorvatska „Batelina„, která se nachází právě zde. Obecně je toto letovisko proto oblíbené i mezi sportovními rybáři.

Banjole nepatří mezi nijak rušná letoviska. S přibližně 900 obyvateli je spíše destinací vhodnou pro klidnou rodinnou dovolenou, avšak krásná příroda, dobrá poloha a vynikající podmínky pro praktikování sportů dělají z tohoto místa oblíbenou destinaci i mezi mladšími ročníky.
Banjole

Pláže a moře v Banjole

Součástí poměrně členitého pobřeží letoviska je hned několik zajímavých zátok, které navíc ve velké míře obklopují i borové lesy, které se starají o příjemný přírodní stín. Většina pobřeží je tvořena spíše z drobných kamínků, proto je velmi vhodné nosit do vody obuv, která Vás ochrání před ostřejšími kamínky. Vstup do moře je poměrně pozvolný, dále od břehu je však moře poměrně hluboké, jako ostatně v jiných částech pobřeží Istrie, což je poměrně velkou nevýhodou pro neplavce a malé děti.

Poměrně pěknou a i navštěvovanou pláží například zátoka Centinera, v jejíž blízkosti se nachází i místní hotel. Ta poskytuje i poměrně dobře sociální zabezpečení, takže je pravděpodobné, že zde naleznete vše, co hledáte. Banjole poskytuje několik pláží v okruhu cca 800 metrů, takže je z čeho si vybrat a v krajním případě je možné využít i venkovní bazén resortu Del Mar. Ubytovat se pak můžete výhodně v soukromých apartmánech (např. Apartmány Muti Banjole mají krásný výhled).
Banjole pláž Centinera

Sportovní a rekreační možnosti v letovisku

Vyhledávaným místem z pohledu sportovní rekreace je letovisko Banjole především mezi rybáři. Místní vody jsou díky bohatému podmořskému životu vyhledávané i rybáři z dalekého okolí. Velmi vhodné je pobřeží Banjole i na praktikování některých vodních sportů, jako například potápění nebo šnorchlováni. Pokud nepatříte mezi nadšence tohoto sportu, tak si můžete vyzkoušet četné množství jiných atrakcí. Například si zde můžete půjčit motorový člun, s nimiž si můžete vyrazit k některému ostrůvku, případně kdekoli, kde budete chtít, dále můžete navštívit některou z místních z půjčoven kol a vyrazit na kole do okolí letoviska, například k mysu Kamenjak. Bez problémů si zde však můžete zahrát i některé kolektivní sporty, jako například volejbal, fotbal, basketbal nebo tenis na místních antukových kurtech, takže je zde opravdu pro každého něco.
Banjole pláž Del Mar

ČTĚTĚ:   Nemira u Omiše

Noční život v Banjole

V obci najdete například několik velmi dobrých restaurací, kde jsou podávány vynikající pokrmy z plodů moře, které právě proslavily toto letovisko mezi mnoha turisty. Ostatně se v obci koná i několik zábavních a kulturních akcí, které jsou součástí tradičních letních dnů obce Banjole. Konkrétně se během letní sezóny koná několik koncertů živé hudby, menší zábavné akce, ale i tradiční festival „Banjolska noc„, který je na programu v první srpnovou sobotu. Alternativou je například návštěva některého blízkého letoviska nebo ještě lépe nedaleké Puly, kde je noční život podstatně bohatší nebo návštěvu nedalekého Medulinu kde je spousta barů, restaurací, noční klub i zábavní centrum s kolotočy a různými dalšími atrakcemi pro děti i dospělé.
Banjole u Medulinu

Zajímavá historická místa

Přesto, že Banjole není domovem takového velkého počtu památek, jako například Pula, tak i v něm najdete několik zajímavých historických památek, které určitě stojí za pozornost. Vidět byste určitě měli například zříceniny kostelíka ze 7.-8. století, které můžete najít v blízkosti zátoky Kanalić. V těchto místech si můžete všimnout také i pozůstatků římské vily, jejíž základy mají víc než 2000 let. Zajímavá kulturní místa najdete i v okolí, konkrétně můžete kromě Puly zajet i do letoviska Rovinj, které najdete 50 km severně od Banjole, případně si můžete udělat příjemný výlet na blízké souostroví Brijuni, které patří mezi nejzelenější části Jadranu.

ubytování Banjole
Levné apartmány v Banjole
<<<3 Responses to Banjole u Medulinu

  1. Banjole je vyhledavane kvuli sportovnimu rybareni . Je zde pujcovna kol, motorovych clunu a tenisove kurty. Take cyklisticke trasy. Dalsi moznosti sportovniho vyziti jsou v Premanture a v Medulinu.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie