Pazin – Istrie


ubytování Chorvatsko

Pazin je hlavní město Istrijské župy, leží ve vnitrozemí, takřka přesně uprostřed poloostrova Istrie a žije v něm přibližně pět tisíc obyvatel. Město vzniklo kolem původního centra – pevnosti (Kaštelu), ve kterém je nyní muzeum. První zmínky o Pazinu pocházejí již z roku 983, od roku 1374 patřilo město Habsburkům a mezi První a Druhou světovou válkou i Italům (v ulicích je i nyní často slyšet italština).

Pazinska jama:

 

Vyhledávaným a zajímavým místem je propast Pazinska jama, plná krasových útvarů. Speleologové je poprvé podrobně prozkoumali a prolezli v roce 1896.

3

 

Stopa Julese Verna:

 

V Pazinu se odehrává děj slavného románu Julese Verna, Nový hrabě Monte Cristo (i když francouzský spisovatel toto město nikdy nenavštívil). Matyáš Sandorf a Štěpán Bathory v knize vylézají z vězení v Pazinském hradu a skáčí právě do Pazinské jamy:

 

Za mnou!“ zvolal naposled Matyáš Sandorf. Pak se rychle spouštěl po železném laně. Bathory ho následoval. Teprve oba zpozorovali, že lano visí volně v prostoru. Nebylo tam již skob, které by je přidržovaly ke stěně a dovolovaly uprchlíkům, aby si na chvíli odpočinuli. Oba viseli na kymácejícím se drátě, který jim rozdíral ruce. Sestupovali s pevně sevřenými koleny, ale nemohli se ani na chvíli zastavit. A kolem hlav jim zatím fičely kulky.

 

Tak se v jedné minutě dostali skoro o pětadvacet metrů níže. Propast se zdála bezedná, ale slyšeli již hukot vody, která se tam dole rozbíjela o skaliska. Pochopili, že drát končí v dravém proudu. Co však měli dělat? I kdyby se chtěli vrátit, neměli dostatek sil, aby se vyšplhali na úpatí věže. Stejně by byli šli vstříc smrti. Právě v té chvíli zahřmělo s ohlušujícím rachotem. Na několik vteřin je oslepila ohnivá záplava. Ani tentokrát nebyl zasažen hrot hromosvodu, ale elektrické napětí bylo tak velké, že drát po celé délce zazářil bílým světlem, jako by byl rozžhaven. Štěpán Bathory vykřikl bolestí a pustil se drátu. Hrabě Matyáš Sandorf ho viděl, jak se kolem něho řítí s rozpjatými pažemi. Ale i on se musil pustit drátu, který mu spaloval ruce, a řítil se z výše dobrých dvanácti metrů do jícnu dosud neprozkoumané propasti, kamsi do víru Foiby…

ČTĚTĚ:   I bez moře je Valpovo krásné město

 

Nad Pazinskou jamou (a říčkou Pazinčica – v románu je ovšem označena jako Foiba) se, na rozdíl od Verneových hrdinů, můžete proletět v originální lanovce (cena za svezení je 70 kun).

 

Zajímavosti v okolí: vodopády i kostlivci

 

Na sever od města, ve směru na Rijavac, syčí, rachotí a bublá vodopád Pazinski krov (vlevo od cesty). Další vodopád, Zarečki krov, překonává skalní převis u vesnice Zarečje, severovýchodně od Pazinu.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Istrie, Magazín