Tučepi – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Oblíbené a vyhlášené letovisko Makarské riviéry, plné tropických rostlin, krásných pláží a malebných mramorových domů. I tak se dá popsat jedno z nejnavštěvovanějších letovisek Chorvatska, Tučepi. Malý turistický ráj vzdálený jen 5 km jižně od města Makarska, Vás zaručeně pohltí svým skvělým prostředím, ve kterém se během dovolené rozhodně nudit nebudete.

Malé letovisko nacházející se v jižní části Dalmácie je vzdáleno více než 1000 km od metropole České republiky, Prahy. Výhodná poloha, příjemné teplé podnebí a krásné moře v kombinaci s čistým vzduchem řadí Tučepi mezi nejvyhledávanější turistické lokality v celé Evropě. Není se čemu divit, jelikož samotné překrásné prostředí tohoto letoviska doplňuje i udržovaná a především čistá oblast, včetně dlouhé promenády s velkým počtem restaurací, obchůdků a půjčoven. To vše najdete v tomto malém, ale zato jedinečném letovisku.
Tučepi

Jedna z nejdelších pláži Jadranu

Pláž v Tučepi je jedním ze symbolů tohoto letoviska. Téměř 4 kilometry dlouhá pláž je složená z hrubého písku a drobných oblázků. Táhne se prakticky celým letoviskem až po městečko Podgora. Zajímavostí, ale i velmi velkou výhodou této pláže je dlouhá a především upravená promenáda plná malých restaurací a obchůdků. Velkou část pláže pokrývá i borový les, který dodává pláži ještě větší exkluzivitu v podobě přírodního stínu, který během horkých dní každého potěší. Pláž disponuje i spoustou lehátek, slunečníků i množstvím sprch. Pokud jedete sem i s malými dětmi, určitě Vás potěší, že pláž má velmi dobrý pozvolný vstup a právě z toho důvodu je ideálním místem i pro menší děti. Mimo jiné byla oceněna i modrou vlajkou kvality, která se uděluje těm nejlepším plážím v zemi.

Bohatá historie za sebou zanechala i historické památky

První osídlení v Tučepi se datuje ještě v době pravěku. Doposud se zde zachovalo mnoho nalezišť, které tento fakt potvrzují. Jedním z nich je samotné nejstarší naleziště “ Grobište „, které se nachází v jižní části vrchu Sutvid. Ve zdejších nalezištích, archeologové našli mnohé desky, které pocházejí ještě z pravěku, ale i mince z období starověku, kdy zde měla své území Římská říše. Pokud se rozhodnete jít do Tučepi určitě sem zajděte, poznáte historii oblasti a také se pokocháte krásným výhledem na moře z vrchu Sutvid.

Další historickou památkou, která se nachází v okolí letoviska je opevnění města, které bylo postaveno v rozmezí 15. až 18. století. Opevnění sloužilo jako ochrana vesnice před útoky z okolních oblastí, které zde byly do té doby na denním pořádku. Součástí trosek opevnění je i několik věží, které můžete najít v části “ Gornji Tučepi „.

ČTĚTĚ:   Kde si v Chorvatsku přijdou na své cyklisté?

Zajímavou stavbou, která je dodnes aktivně využívána je bývalý letohrádek Opata Grubišiče, který můžete najít v blízkosti pobřeží. Letohrádek postaven v barokním stylu je v současné době využíván jako 4 hvězdičkový hotel Kaštelet. Tato téměř 250 let stará stavba dodnes mnoha návštěvníků láká na svou jedinečnou atmosféru, kterou nenajdete pravděpodobně v žádné jiné budově v Tučepi. Uvnitř této překrásné staré vily si kromě toho můžete vychutnat i zdejší speciality.

Množství adrenalinu a zábavy

Během dovolené v tomto překrásném letovisku se rozhodně nudit nebudete. Díky své pláži, ale i výhodné poloze zde můžete praktikovat velké množství sportů buď přímo na pláži jako volejbal nebo na moři jako jachting, windsurfing a badminton. Díky velkému množství půjčoven, které jsou součástí promenády si můžete půjčit prakticky cokoliv, co budete potřebovat k aktivnímu sportování v oblasti.

Pokud byste však hledali místní sportovní kluby, můžete zajít například do místního tenisového klubu „Slatina“. Toto tenisové centrum disponuje celkem pěti hřišti pokrytími antukovým povrchem. Nezkušený zde dokonce mohou využít možnost zúčastnit se individuálního tréninku ve skupině a to v ceně 25-30 euro za hodinu. Pokud ovšem plánujte v tenisovém centru Slatina hrát ve dvojici nebo ve čtveřici, připravte si kromě raket i 5-10 euro na hodinu v závislosti od času využití kurtu. Kurty disponují i ​​umělým osvětlením, takže jsou vhodné i na večerní zápasy.

V případě, že Vás fascinuje představa se potápět ve zdejších vodách, určitě navštivte místní klub Butterfly Diving Club Tučepi. Ve zdejším potápěčském centru máte možnost využít hned několik individuálních balíků potápění. Pokud se již rozhodnete potápět z lodi, potápět se přímo z pláže nebo využít kurzy potápění pro začátečníky, je to jen na Vás. Ceny se pohybuje v rozmezí 23 euro za ponor z pláže až po nejdražší kurz z nabídky v ceně 799 euro na osobu. Pokud Vás tedy láká představa se potápět a zkoumat zdejší záhady přímo pod vodou, potápěčské centrum Butterfly Diving Club určitě navštivte.

Kam na výlet s rodinou?

Tučepi díky výhodné poloze poskytuje svým návštěvníkům možnost navštívit hned několik zajímavých oblastí v blízkém okolí. Jedním z nejzajímavějších výletů, který zde rekreanti mohou absolvovat je výlet lodí na ostrov Brač. Ničím výjimečným během tohoto výletu lodí je zpozorovat i delfíny, které občas „doprovázejí“ lodě na ostrov Brač. Samotný ostrov je největší ze všech ostrovů v Dalmácii a jeho moře je jedním z nejčistších v oblasti. Pokud tedy hledáte příjemné zpestření dovolené, výlet na ostrov Brač je dobrou volbou.

ČTĚTĚ:   Skywalk Biokovo – čekají nás dokonalé výhledy na Makarskou!

Pro návštěvníky, kteří by chtěli znát i kulturu okolních států mohou zavítat například na poutní místo Medjugorje v Bosně a Harcegovině. Toto proslulé poutní místo se nachází přibližně 70 km od letoviska a ročně sem zavítá obrovské množství poutníků z celého světa. Nachází se zde i velká stavba kostel sv. apoštola Jakuba, který byl postaven až v roce 1934.

Dalším zajímavým místem v okolí Tučepi je město Mostar, který najdete podobně jako Medjugorje v Bosně a Hercegovině. Toto historické město je dodnes známé jako okno do Orientu, protože svého času bylo i centrem Osmanské říše v zdejším okolí. Najdete zde množství historických staveb postavených v islámském stylu jako například místní mešitu, typické turecké domy nebo slavný starý most z dob středověku.

ubytování Tučepi
Levné apartmány v Tučepi

Ohodnoťte

9 Responses to Tučepi – jižní Dalmácie

 1. Lucie Čapčová

  naše nejoblíbenější místo,jezdíme tam každoročně už více jak 10let … taková malá Makarská 😉

 2. Martin Pokorný

  Dle mne, hezčí místo v HR není 😉

 3. Božena Ištvánková

  Po 15 letech Chorvatských dovolených od Istrie až po Pelješac jsme objevili krásu Tučepi až vloni, je tu opravdu nádherně a musím pochválit skvělý úklid pláží i města, to není všude v Chorvatsku běžné.

 4. Jaroslava Bednářová

  ♥ ♥ ♥ Miluji Tučepi ♥ Jezdíme pravidelně od roku 1998 a za nic bych je nevyměnila. ♥ ♥ ♥

 5. Lenka Pilařová

  Byli jsme tam před 5-ti lety poprvé a od té doby tam jezdíme každý rok 🙂 ♥ a už se zase moooc těšíme 🙂

 6. Eva Lanzingerová

  Same kameni,spatny pristup do more.

 7. Jezdíme pravidelně od roku 2000 vždy s přestávkou na cestu jinam, ale nejkrásnější místo na dovolenou jsou Tučepi, kam se hrabe Tunis :-).

 8. Jiří Chocholáč

  to Lanzingerová : to víte že jo, pro vás specialně natáhnou k moři koberec 😀 , no nic ve zlým , každý má nárok na svůj názor

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split