Makarska


ubytování Chorvatsko

Makarska se svými necelými 12 tisíci obyvateli je jedním z nejznámějších letovisek na chorvatském pobřeží. Makarska je přístavní město ve střední Dalmácii asi 60 km jihovýchodně od Splitu a 140 km severozápadně od Dubrovníku.

Historie

Za Římanů Aronia, v roce 533 Muccurum, kdy zde byla založena diecéze, od 7. století tu již Slované měli hlavní sídlo Neretského knížectví. Od 15. století patřilo město k Benátkám, ale pak ho dobyli Osmané. Kulturní impulz k rozvoji přišel v letech 1805 až 1815, kdy bylo pod nadvládou Francie. Pak až do roku 1918 patřila Makarska pod Rakousko, takže jsme byli v jednom státu. V roce 1914 stu otevřel první hotel (Osejava) a to byl začátek rozvoje cestovního ruchu.

Památky

Město je velice staré, bohužel na dnešních památkách to vidět není, ty jsou většinou až z doby benátské nadvlády. Nejstarší stavbou je tak františkánský klášter z 16. století, ve kterém je velká knihovna s mnoha knihami a vzácnými prvotisky, je zde i světoznámá sbírka mušlí z celého světa, v Malakologické muzeu byla sbírka založena v roce 1963. Nejvýznamnější památkou na hlavním náměstí je katedrála svatého Marka ze 17. století, a socha mnicha Andrija Kacic-Miosiče (1704-1760), což byl populární národní spisovatel od známého chorvatského sochaře Ivana Rendiće. Vedle katedrály se nachází benátská kašna z roku 1775. Nedaleko pobřeží stojí kostel sv. Filipa z 18. století. Kostela sv. Petra byl původně z 13. století a nachází se na stejnojmenném poloostrově, byl ovšem přestavěn v roce 1993.

K zajímavostem patří Napoleon památník postavený v roce 1808 v západní části města Makarska. Z barokních památek můžeme ještě zmínit palác rodiny Ivanisevičů ve východní části starého městského jádra, a pak ještě pozdně barokní vily z rodiny Tonolliů, ve které dnes sídlí Městské muzeum. Mnoho domů zde má ví bohatě zdobené fasády, většinou postaven v časy benátské nadvlády.

Poloha městem

3
Makarska Riviera a i samotné město Makarska jsou bohaté na nádherné pláže, které obklopují olivové háje a borové lesy. Město je chráněno dvěma poloostrovy Osejava a Svatý Petr z jihu. Poloha města připomíná tvar amfiteátru na pobřeží sevřené pohořím Biokovo. Staré město obklopují novější části s hotely, restauracemi, obchody a autokempem Park. Z pláží můžeme jmenovat borovice obklopenou 1,5 km dlouhou pláž Donja Luka, při níž stojí nejlepší makarské hotely.

ČTĚTĚ:   Míříte do Trogiru či Splitu? Doporučujeme výšlap na horu Sinjal!

Biokovské pohoří se vypíná nad městem jako ohromná stěna. Jde o nejvyšší pohoří v celém Středomoří s výškou 1762 metrů. Tady se můžeme během jednoho dne užívat dopoledne slunce a moře v rekreačním centru Makarské riviéry a v odpoledních hodinách se ocitnout v téměř alpské scenérii pohoří Biokovo. Můžeme zde sledovat kamzíky a mufloní zvěř a přemýšlel o životě a nádheře krajiny kolem sebe na strmých útesech tohoto jedinečného chráněného přírodního parku.

Ekonomika a doprava

V Makarské je rušný přístav pro osobní dopravu i pro trajekty, je zde i velké autobusové nádraží. Průmysl zastupuje několik menších výroben, třeba na výrobu plastických hmot, ovšem nijak neohrožují zdejší životní prostředí. V okolí se pěstuje vinná réva, ovoce a olivovníky, samozřejmostí je rybářství.

Ve městě je i léčebné lázeňské středisko, ústav Biokovka, kde se léčí choroby dýchacích cest, pohybového ústrojí a degenerativní onemocnění.

Sportovní vyžití

Pro sport tu jsou dobré podmínky, třeba tu je moderní tenisové středisko a sportovní středisko, které po celý rok slouží k tréninkovým pobytům fotbalových mužstev a sportovních celků v jiných sportech. Makarska nabízí velmi dobré podmínky pro vodní sporty, jako je podmořský rybolov, potápění, pro který tu je potápěčské centrum, a jachting s jachtařským klubem. Dále tu lze provozovat windsurfing. Zájemcům slouží mnoho půjčoven sportovních potřeb, kol, mopedů, aut a lodí.

Z větších sportovních akcí tu je znám především tenisový turnaj Makarska Open koncem března, Veslařská regata jako memoriál T. Skendera v květnu, Mistrovství ve sportovním rybolovu v srpnu, Regata chorvatských námořníků začátkem září a další. Velkou návštěvnost mívá fotbalový zápas „Tlustí a hubení“ (Debeli i Mršavi), začátkem srpna.

Kultura a zábava

Největší akcí v roce je festival Makarské léto s několika dílčími akcemi, jako např. Rybářská noc, což je lidová veselice se soutěžemi, hudbou, ochutnávkami rybích specialit a dále to jsou koncerty vážné i folklorní, rockové i populární, divadla především na otevřených prostranstvích nebo v kostele. Jinak lze jít za zábavou do diskoklubů a na taneční terasy, třeba do Beach baru Twister, rockového klubu Rockatansky, disco club Biokovka a další. Zajímavá jsou vystoupení dalmatských pěveckých souborů, tak zvaných klap.

ČTĚTĚ:   Chorvatský Národní park Risnjak

Ve městě je několik galerií a muzeí, zejména již zmíněné Malakologické muzeum a Městské muzeum, ale i Městská galerie Antuna Gojaka a několik dalších uměleckých galerií.


ubytování Makarska
Levné apartmány v MakarskéOhodnoťte

One Response to Makarska

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Chorvatsko, Magazín