Zadar – Severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Hlavní město Severní Dalmácie a Maraschina, to je Zadar

Do centra Severní Dalmácie Zadaru se dostanete z Mikulova po 700km cesty. Významnou výhodou města je, že leží u Jadranské magistrály, najdete zde mezinárodní letiště Zemunik a prochází jím železniční trať na trase Záhřeb-Knin-Zadar.

Zadar je jediné pobřežní město, které neleží na úpatí hory a patří díky turistickému zázemí a cenným historickým a kulturním památkám k nejatraktivnějším místům v Chorvatsku.

Určitě zde nesmíte zapomenout ochutnat Maraschino. Jedná se o sladký, třešňový likér. Existuje mnoho náhražek, ale ten pravý se vyrábí jen v Zadaru již od 16. století a jeho receptura se od té doby nezměnila. Původně byl určen pro dominikánské mnichy, kteří ho pálili a používali jako medicínu. I díky tomuto likéru se Zadar proslavil po celém světě.Zadar

Světovým unikátem v Zadaru jsou Morske orgulje a Pozdrav Suncu. Jedná se o soustavu trubek- varhanů, které při sebemenším vlnobití vydávají krásné tóny a dále o 300 skleněných desek, pod kterými jsou solární panely, které mají tvar kruhu o průměru 22m. Po západu slunce se rozsvítí všechny světelné efekty a spolu s tóny varhanů vytváří na pobřeží neopakovatelný zážitek.

Pláže v Zadaru a okolí

Tradiční městská pláž se nachází hned vedle hotelu Kolovare. Je písčitá i oblázková a podél ní se táhne borovicový les. Pláž je vybavena sprchami i šatnami.

Asi 4 km od centra města se nachází pláž Borik. Můžete si vybrat, jestli chcete být na oblázkové, nebo písečné části. Díky tomu, že na ní jsou mělké zátoky a písečné dno, je velice vhodná pro rodiny s dětmi. Na tuto pláž se dostanete autobusovými linkami číslo 5 a 8.
Pozdrav slunci v Zadaru
Pokud chcete více klidu, vydejte se pěšky více na západ. Tam najdete ve vilové čtvrti pláž Diklo, nebo Kožino.
Rozhodně nejkrásnější koupání vás ale čeká na okolních ostrůvcích. Nejbližší je Ošljak, na který vyplouvá trajekt každý den v 11:00 a zpět vás vyzvedne v 18:00. Cena je 18HRK. Čím dál se dostanete od Zadaru, tím více budete mít soukromí. K cestě na další ostrovy si ale musíte pronajmout loď.

Sport, adrenalin a zábava

  • Na všech větších plážích najdete klasické sportovní aktivity v podobě jízdy na vodním skútru, vodním lyžování, skluzavek pro děti, nebo třeba plážovém volejbalu.

  • Jižně od Zadaru, mezi Bibinje a Sukošan v přístavu Marina Dalmacija je potápěčské centrum Zlatna Luka. Kurzy zde zajišťují dvě potápěčská studia, a pokud nemáte vybavení, tak si ho zároveň můžete zapůjčit. Cesta Jadranskou magistrálou sem trvá asi 10 minut a sjezd k přístavu nemůžete minout.

  • Vyznavači trekkingu mají v okolí Zadaru skvělé možnosti. Jen v Národním parku Paklenica je asi 150km značených turistických tras. Nejfrekventovanější, asi dvouhodinová túra vede od recepce kaňonem k horské chatě. Zdatnější turisté se ale často rozhodnou pro cestu z kaňonu do Jurlinu a Malé Paklenice. Cesta trvá přibližně 6 hodin.

  • Všechny tyto trasy můžete ale zdolávat i na horských kolech. Ověřená půjčovna Calimero Sport sídlí v ulici II. Zavnoh 1 v Zadaru. Kolo vám na hodinu půjčí za 40HRK, na den za 120HRK. Pokud si ho půjčíte na 4 a více dní, tak zaplatíte 100HRK za každý den. Otevřeno mají PO-PÁ od 8:00-20:00, víkendy 8:00-13:00. Kdyby se vám nechtěla hledat adresa, tak můžete zatelefonovat a kolo vám bude doručeno na adresu, kterou jim udáte.

  • Adriatic Discovery Bike nabízí jedno a dvoudenní výlety na kole. Tato společnost vás zavede tam, kam se turisté obvykle nedostanou a budete moci obdivovat krásu malých rybářských vesnic, zátok a přírody na okolních ostrovech. Doprava je na ně organizována lodí, nebo trajektem a denní trasy jsou dlouhé kolem 30 km.

  • Pro odvážné je na Masleničkém mostě umístěn bungee – jumping. Je nejvyšší v Chorvatsku, měří 56 metrů a cena za skok je 380HRK. Pokud byste měli zájem o video ze skoku, nebo tričko, tak zaplatíte dalších 80HRK. Otevřeno je pravidelně od 14:00, ale když se domluvíte, obsluha je ochotná dorazit podle vašeho přání.

  • Pět minut severně od Zadaru je Adventure Park, ve kterém je mnoho různých atrakcí, stezek a“opičích“drah. Vyřádí se zde děti od 4 let. Otevřeno je od 9:00 do 17:00, ale pozor, v úterý je oficiálně zavřeno. V sezóně to vždycky neplatí, ale pokud byste se tam nedostali, nebuďte nemile překvapení.

  • Asi hodinu cesty od Zadaru, v obci Kaštel Žegarski na řece Zrmanj najdete ideální podmínky pro rafting. Sezóna zde začíná už na začátku března, ale nejlepší je sjíždět řeku na konci dubna a v květnu. Právě v tomto období se řeka stává jedním z nejlepších světových raftingových míst. Kromě divokých peřejí a kaňonu tady narazíte i na krásný, třináctimetrový vodopád, který je samozřejmě nesjízdný.

  • Kostel Sveti Donat Zadar

  • Milovníci koní a ekoturistiky určitě ocení Linden Retreat Tree & Ranch. Ten je obklopen přírodním parkem Velebit, který je největší v Chorvatsku a je pod ochranou UNESCO. Kromě koní a přírody si zde budete moci prohlédnout i indiánské týpí.
ČTĚTĚ:   Ližnjan u Medulinu na Istrii


Na závěr trochu procházek po historických památkách

Procházkami po samotném Zadaru by se dala strávit celá dovolená. Je to město s bohatou historií a mnoha významnými památkami.

Mezi nejznámější patří kostel Sveti Donat. Tato mimořádná církevní stavba předrománského období byla vybudována v 9. století a patří k nejvýznamnějším nejen v Zadaru, ale v celé Dalmácii. Díky výborné akustice se zde konávají středověké koncerty renesanční a barokní hudby, které jsou velmi oblíbené nejen mezi věřícími.

Za návštěvu ještě určitě stojí katedrála Sveta Stošija z 12. století, nebo františkánský klášter s kostelem Sveti Franje ze 13. století.

ubytování Zadar
Levné apartmány v Zadaru

Zadar – Severní Dalmácie
4.3 (85%) 4 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar