Město Krk na ostrově Krk – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Historické a malebné město s neodolatelnou romantickou atmosférou. I tak se dá v krátkosti charakterizovat hlavní město stejnojmenného ostrova, město Krk. Kdysi římská obec Curicum leží u jihozápadního pobřeží ostrova a dodnes v něm turisté mohou obdivovat mnohé historické památky, které zde zanechala bohatá historie, jako například mariánská katedrála se základy baziliky z 5. století.

Přímořské středisko se nachází od hlavního města České republiky zhruba 865 km. Na samotný ostrov, kterého součástí je i samotné letovisko se dá dostat přes most Krk, který měří přibližně 1,3 km. Pobřežní městečko Vás v prvním okamžiku určitě zaujme hradbami, které chránili území v minulosti před piráty. Kromě toho zde však na Vás čeká i městský trh s dárky z exotických zemí, Staroměstského náměstí (webkamera) a množství zábavy.

Pláže ve městě a v jeho okolí

Hlavní pláž letoviska se nachází přibližně 1 km od centra, přesněji v zátoce Dražica. Tahle oblázková pláž je ideální především pro rodiny s dětmi, díky pozvolnému vstupu do moře. Najdete zde však i několik sportovních zařízení a obchody s občerstvením.
město Krk
Velmi pěkná pláž, kterou najdete nedaleko města je pláž Ježevac. Tahle pláž je složena z jemných kamínků, které dodávají místu velmi pěkný vzhled. Výhodou této pláže je solidní výběr lehátek, slunečníků a borové lesy, které zde vytvářejí příjemný přírodní stín. Kromě toho je však v blízkosti pláže i množství obchůdků, restaurací a stánků se suvenýry, které dodávají tomuto místo ještě vyšší exkluzivitu. Pláž Ježevac se za poslední roky velmi zlepšila, díky čemuž si vysloužila i modrou vlajku.

Pokud se nacházíte v blízkosti starého města, určitě zajděte k blízké „Plaža Koral“. Tato pláž se nachází v romantické zátoce, nedaleko hotelu Valamar Koralj. Velkou výhodou pláže je písčité dno, křišťálově čistá voda, která symbolizuje tuto zátoku a dobrý pozvolný vstup do moře.

Sportovní atrakce letoviska

Samotný ostrov je ideálním místem pro cyklisty, kteří zde najdou velmi dobře přístupné cyklostezky. Nejbližší cyklistická trasa začíná přímo ve městě Krk, kde má také i svůj konec. Trasa dlouhá cca 35 km je ideální i pro začátečníky, díky nepříliš náročnému terénu a stoupání. V případě, že si zapomenete kolo, místní půjčovny Vám za poplatek rádi potřebné vybavení zapůjčí. Pravidelně se v červnu zde koná i závod „Proljeće na kotačima“ nebo v překladu “ Jaro na kolech “.

ČTĚTĚ:   Chorvatské ostrovy - Maun

V případě, že se plánujete v místních hlubinách potápět a nemáte k dispozici profesionálně vybavení, jděte do potápěčského centra „Neptun Šilo“. Najdete ho v městečku Šilo ve východní části ostrova. Začátečníci zde mohou v případě zájmu využít i několikadenní kurzy potápění, které jejich znalosti v tomto sportu zajisté zlepší. Zkušenější si zde mohou pronajmout profesionální potápěčské vybavení, které určitě využijí například v hlubinách pobřeží ostrova Plavnik, kde se nacházejí i vzácné korály. Potápěčské centrum “Neptun Šilo“ svým návštěvníkům nabízí i noční potápění z lodi.

Mimo toho se zde můžete zabavit na vodních lyžích, rybolovem, plážovým volejbalem, bowlingem nebo tenisem na místních kurtech. Pokud Vás však ani toto nezaujalo, můžete zkusit i jachting, ke kterému si samozřejmě nezapomeňte přibalit i jachtařskou mapu.

Památky města Krk

Asi nejznámější památkou tohoto historického letoviska je mariánská katedrála. Ta je postavena na základech staré baziliky z 6. století, kterou v 12. století přestavěli v románském slohu a o šest století později zase v barokním slohu. Katedrála je dodnes ve velmi dobrém stavu. V jejím interiéru můžete obdivovat i mnohé zajímavé díla benátských i domácích autorů, jako například Stříbrný oltář z roku 1477.

Další zajímavou památkou městečka Krk jsou městské hradby, které jsou celkově třetí největší v celém Chorvatsku. Základy stěn hradeb začali stavět už Ilyrové, kteří tu svého času žili. Postupem času se však hradby měnily, ku příkladu během středověku plnily i významnou obrannou funkci před piráty. Dodnes se zachovala jen část hradeb, které však s pomocí zahraničních investorů úřady rekonstruují.

Z množství památek se vyplatí určitě navštívit i frankopansky hrad s věží, který zde stojí již od 14. století. Samotná věž, která je významnou součástí stavby prošla mnoha rekonstrukcemi, asi nejvýznamnější kolem roku 1600. Během této rekonstrukce zde byla přidána i kamenná deska s nápisem “Aureate Venetorum libertati “, kterou zde zanechali Benátčané.

ČTĚTĚ:   Trsteno - Riviéra Dubrovník

360° panoramatické fotky města KrkZajímavá místa okolí letoviska, kam se vyplatí jít na celodenní výlet

Pokud se rozhodnete zavítat do tohoto letoviska, máte na výběr hned z několika zajímavých míst v okolí, kam se vyplatí zajít s přáteli nebo rodinou na výlet. Jedním z nich je letovisko Punat, které má několik pěkných oblázkových pláži. Zajímavostí tohoto místa je však především malý ostrov Košljun, kde najdete františkánský klášter a místní muzeum.

Celodenní výlet si však můžete udělat i lodí k letovisku Lopar, které najdete na ostrově Rabu. Najdete zde krásnou 1,5 kilometrů dlouhou písečnou pláž s tobogány a vynikajícím pozvolným vstupem do moře. Kromě toho zde v okolí letoviska můžete navštívit i část lokalitu Punta Zidine, kde jsou pozůstatky antických staveb.

Kromě zmíněných dvou míst doporučujeme navštívit i ostrov Rab, který najdete jižně od ostrova Krk. Především jeho centrum, které nese název tohoto ostrova je skutečnou perlou celého Jadranu. Množství historických památek, krásná příroda a v neposlední řadě i velmi pěkné pláže se opravdu vyplatí navštívit.

ubytování Krk město
Levné apartmány v KrkuOhodnoťte

7 Responses to Město Krk na ostrově Krk – Kvarner

 1. Jana Hamplová

  je to krásné město…

 2. Jana Hamplová

  je to krásné město…

 3. Blanka Ondrášková

  ano velmi krásné …. s uličkami dýchajícími historií……..

 4. Blanka Ondrášková

  ano velmi krásné …. s uličkami dýchajícími historií……..

 5. Blanka Hýblová

  Nádherné město,krásné uličky:-)

 6. Aleš Halačka

  taky jsem kdysi zavítal, hezké, jako celé Chorvatsko, ale Omiš je srdcovka (y)

 7. Lída Rauová

  byla jsem tam několikrát,pokaždé nádhera

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner