Buje – Istrie


ubytování Chorvatsko

Strážce Istrie – Město Buje se nachází v severozápadní části Istrijského poloostrova mezi řekou Mirnou a Dragonje. Na sever se svažuje do kopce Gornje Bujštine, na jih k Jaderskému moři. Leží na křižovatce cest z Puly do Koperu a Terstu, nebo z Umagu do Buzetu. Trvale zde žije asi 5 300 obyvatel.

Mapa BujeOd dávných dob je celá oblast osázená vinicemi a olivovými háji, které se zdejší pahorkatinou vytvářejí typický obraz istrijské krajiny. Vyrábí se zde i jeden z nejlepších extra panenských olivových olejů na světě a rostou zde bílé lanýže. Díky středomořskému klima se tady daří vinařství tak dobře, že je zde v současnosti 23 výrobců vína, kteří jsou vyhlášeni po celém Chorvatsku.

Díky své jedinečné kráse a hojnosti je Buje vyhledávaným střediskem agroturistiky, prázdninových domů a vynikajících restaurací a taveren. Jedině zde totiž můžete na jednom místě ochutnat místní uzenou šunku sušenou ve větru bóra, jídlo ze zvěřiny, bílé lanýže, voňavou zeleninu, domácí těstoviny, divoký chřest, houby, nebo koření- a to vše z místních zdrojů.

Buje se říká díky poloze také “Strážce Istrie“. Je to město s bohatou historií, která sahá až do doby bronzové a železné, ze kterých se tady zachovaly pozůstatky 20 pevností.

Na hlavním náměstí, v historickém centru města, najdete řadu středověkých staveb, na kterých je vidět vliv, který zde měl Řím a Benátky. Prohlédněte si krásný gotický palác s freskami z 15. století, v interiéru kostela Sv. Servula původní varhany z roku 1791, nebo zvonici kostela Panny Marie, která je zdobena lvem Svatého Marka a erby benátských rektorů. Z terasy hostince Pod Voltom je krásný výhled jak na město, tak na široké okolí.

Na některých domech můžete obdivovat i starou istrijskou architekturu. Tyto domy jsou až trojpodlažní, přičemž v přízemí mají stáje a sklepy a obytné místnosti se nacházejí v patrech.

ČTĚTĚ:   Novinka! Exkurze ze Splitu na ostrov Vis a Biševo.

Milovníci klidu si tady vychutnají dlouhé procházky přerušené pouze výborným jídlem a pitím. Buje je jen několik kilometrů od moře a dostanete se k němu malebnými cestami, které jsou lemované vinicemi a olivovými háji, hustými dubovými a borovicovými lesy a středomořskými bylinkami.
Buje
Pokud byste se chtěli vydat na výlet na kole, vyjeďte si po některé z mnoha cyklotras Bujstine. Všechny cyklistické stezky vedou podél vinných sklípků a provozoven, ve kterých se zpracovávají olivy, takže kromě krásné přírody se i mnohému přiučíte. Mapy si vyzvedněte na adrese Sitnica travel agency, Montrin 31, Buje, kde vám v případě zájmu zapůjčí i kolo.

V září se v Buje koná velké vinobraní, na které se sjíždějí milovníci a znalci vína z celé Evropy. Pokud se rozhodnete jet sem kvůli těmto slavnostem právě na podzim, rozhodně nebudete litovat. V Buje je totiž turistická sezóna po celý rok.

ubytování Buje
Levné apartmány v okolí Buje


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie