Valbandon u Fažany na Istrii


ubytování Chorvatsko

Valbandon, turistická vesnička ležící na pobřeží Istrie asi jen 5 km severně od známého historického města Pula, je ideálním letním cílem pro rodiny s dětmi. V bezprostřední blízkosti Valbadonu můžete najít i jednu z nejkrásnějších přírodních oblastí, národní park Brijuni. Ten zabírá plochu celkem 8 km2, z toho hlavní ostrov Veliki Brijun je velký až 5,6 km2.
valbandon
Podle historických listin obec Valbandon získala své jméno po nedaleké opuštěné zátoce. Podobně, jako nedaleká Pula, tak i toto území v minulosti obývali i jiné národy než dnešní Chorvaté. V 20. století zde dokonce našli i pozůstatky římské vily, která byla s velkou pravděpodobností pouze jednou z několika vil a domů, které zde Římané postavili.
Dnes je Valbandon oblíbeným letním střediskem především kvůli zajímavým a čistým oblázkovým plážím a hustému borovicovému háji, kteří pokrývá velkou část území obce. Milovníci památek a přírody tu zase rádi chodí i kvůli návštěvě nedaleké Puly a NP Brijuni.

Pláže ve Valbandonu

Nakolik je Valbandon vpodstatě součástí městečka Fažana, možnosti pro koupání zde jsou obrovské. Zajímavou zátokou, kde se můžete koupat je například Bi-val, která se nachází v turistickém komplexu Bi-Village. Součástí této pláže, která mimochodem získala i ocenění v podobě modré vlajky je i kemp. Pláž Bi-val je vhodná prakticky pro všechny, včetně rodin s dětmi. Součástí pláže jsou i sprchy, pronájem lehátek a slunečníků, různé zábavné atrakce a škola windsurfingu.
valbandon pláž MUP
Přímo v části Valbandon najdete i pláž MUP Valbandon, která je i největší pláží ve Valbandone. Pláž je velmi oblíbená u široké veřejnosti, což dosvědčuje i to, že během léta bývá nejednou plná turisty z mnoha koutů světa. Součástí pláže jsou dětská hřiště, restaurační, sportovní zařízení a několik mini atrakcí, jako například vodní kolo.

Sportovní a rekreační možnosti

Díky vynikající poloze obce a blízkému městečku Fažana si návštěvníci Valbandonu mohou vyzkoušet několik zajímavých sportovních a rekreačních aktivit. Konkrétně si zde můžete zahrát například tenis, množství kolektivních sportů na místních hřištích, můžete navštívit potápěčské centra, které podnikají výjezdy i k místům, kde je možné sledovat vraky lodí. V přístavu Valbandon je možné si půjčit i loď nebo člun.
valbandon pláž

ČTĚTĚ:   Jaký je aktuální kurz chovatské kuny?

Zábava a noční život

Valbandon a Fažana jsou během letní sezóny nejen střediskem odpočinku, ale i bohatého nočního života. Konkrétně ve Valbandone se koncem srpna koná pravidelně na místní pláži oblíbená akce Valbondon pod pokrývkou, která trvá až do půlnoci. Během této slavnosti si můžete vychutnat například místní víno a vynikající grilované ryby na místní způsob. Během letní sezóny se však můžete zastavit i v ulicích Fažany, kde se koná například Fažanská noc a různá vystoupení místních folklorních skupin.

Výlety do okolí

Vynikající poloha Valbandonu umožnuje jeho návštěvníkům pořádat zajímavé výlety do blízkého okolí. Prakticky naproti letovisku najdete souostroví Brijuni, jehož součástí je i NP Brinjuni. Brijuni díky své kráse a příjemnému podnebí jsou dodnes navštěvovaná i mnohými významnými osobnostmi, které si zde například rádi na místním hřišti zahrají golf. Nachází se zde i Bila Vila, která byla v minulosti rezidencí Josipa Broza Tita.
brijuni
Jižně od střediska se můžete zase projít po uličkách malého chorvatského Římu. Pula, jako největší město Istrijského poloostrova je v současnosti kulturním i ekonomickým centrem celé oblasti. Dnes je toto město navštěvováno především kvůli obrovskému počtu cenných historických památek. Stará část Puly, které vznik je spojován také s řeckou báji o plavbě Argonautů, je osídlena prakticky již od 6. století před n.l. . Významně se však pod její rozkvět podepsali Římané, kteří zde vybudovali několik mohutných staveb, jako například římský amfiteátr, který ve své době pojal až 23 000 diváků. Kromě něj je zde však možné vidět v prakticky neporušeném stavu Herkulovu bránu, Triumfální oblouk rodiny Sergiu, Římskou mozaiku nebo Dianin chrám.

Pokud zbožňujete sardinky, tak se můžete zastavit ve Fažaně, kde je dokonce malá rybářská akademie Sardinky („Pilchard“), která organizuje i slavnost Fešta od sardela, kde si můžete vychutnat sardinky na několik způsobů.

ČTĚTĚ:   Zažijte středověk na ostrově Rab

ubytování Valbandon
Levné apartmány v ValbandoneOhodnoťte

2 Responses to Valbandon u Fažany na Istrii

  1. Mira Resl

    Nebylo to tam spatny 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie