Maslenica


ubytování Chorvatsko

Přímořská osada Maslenica rozprostírající se v okolí obce Jasenice je vstupní bránou do úžiny Novska Zdrilo, která spojuje Novigradsko moře s Velebitským kanálem. Západně od obce je možné vidět až dva mosty, bližší Maslenički most, který je součástí Jadranské magistrále a o cosi severozápadnější most, který je dlouhý 378 metrů a vysoký více než 90 metrů. Samotná Maslenica, která se skládá převážně z víkendových domů a apartmánů, láká turistů převážně na některé speciality na zdejší způsob (sýry, pršut), atraktivní pláže a výbornou lokaci pro různé fakultativní výlety do blízkého okolí.

Klidné letovisko s obrovským počtem sportovních aktivit

Letovisko jako Maslenica je vhodné prakticky pro všechny ty, kterým nutně nechybí rušný ruch větších měst či letovisek. Na druhé straně se však může pyšnit širokou nabídkou adrenalinových sportovních aktivit, kterých tu je hned několik. Od raftingu na řece Zrmanja, která se vlévá do Novigradského moře, přes zdolávání strmých vápencových stěn okolních kopců, které toto místo chrání i proti silným větrům bóra až po bungee jumping z nedalekého Maslenického mostu, kde si i vy můžete dopřát pořádnou dávku adrenalinu.
maslenica
To však vůbec není kompletní sportovní a rekreační nabídka tohoto místa. Také například i jeskyně Modrič Špilja, která byla objevena teprve před něco více než třiceti lety, patří mezi jedny z nejzajímavějších míst v okolí, které se vyplatí navštívit. Tato více než 800 metrů dlouhá jeskyně je složena z mnoha stalagmitů a dalších krasových útvarů, které z tohoto místa vytvářejí pastvu pro oči. V jeskyni je navíc teplota, která se pohybuje při hranici příjemných 15 stupňů Celsia.
Menší ráj zde najdou i cyklisté, kteří si mohou vybrat až z celkově čtyř různě náročných cyklostezek.

Příjemně zrelaxovat můžete během dovolené v Maslenici především na místních plážích, které jsou navíc díky velmi dobrému pozvolnému vstupu vhodné i pro neplavce, či rodiny s malými dětmi. Krásné je i zdejší moře, které patří mezi jedno z nejčistších v celém Chorvatsku.
maslenica pláž

ČTĚTĚ:   Fakta o Chorvatsku, které vás nejspíš překvapí

Zajímavá místa v okolí Maslenice

Vynikající poloha Maslenice přeje milovníkům kultury a přírody. Jen v okolí obce najdete několik historických památek, které zde stojí již několik století. Konkrétně je jednou z nich i kostel sv. Jeremiáše, který najdete v nedaleké Jesenici. Jedna z nejkrásnějších křesťanských památek tu však dnes už vůbec nemusela stát. Přesně 30. září 1991 totiž i tuto stavbu zasáhla dělostřelecká palba, která však tento kostel naštěstí nezničila úplně. Přesto však po skončení války, která mimochodem vyhnala všechny obyvatele mimo obec se i tato stavba musela později rozsáhle zrekonstruovat.

Úplně nejstarší historickou památkou v okolí je kostel sv. Jiřího, který najdete v nedaleké obci Rovanjska. Tato stavba, která podle mnoha odborníků zde stojí již od 9. století se zde nachází v prakticky původní podobě. Dodnes je tento kostelík skutečným klenotem ranní chorvatské církevní architektury. V současnosti je dokonce i součástí kulturního dědictví Chorvatska.
maslenica most
Častým cílem návštěvníků Maslenice je i nedaleký Národní park Paklenica, který najdete od letoviska jen zhruba 10 km severovýchodně. Ten tvoří v jihovýchodní části pohoří Velebit mohutnou skalní hradbu zvedající se do výšky více než 1800 metrů. Součástí tohoto národního parku jsou kaňony Mala Paklenica a Velká Paklenica, které vymleli ve skalách potok Paklenica. Kaňon Velká Paklenica, který je dlouhý celkem až 10 km vede od jižního okraje obce Stari Grad-Paklenica až k osadě Maranovići. Procházka po tomto kaňonu určitě stojí zato. Například v jistých místech, kde je kaňon široký asi jen 30-40 metrů a zároveň vysoký přibližně 400 metrů. Zajímavostí národního parku Paklenica, jehož součástí je až celkově 150 kilometrů turistických a lezeckých tras, je i to, že v minulosti byl i součástí některých scén slavného filmu o Vinnetouovi.

ČTĚTĚ:   Do Chorvatska v září - letecky do Zadaru

ubytování Maslenica
Levné apartmány v MasleniciMaslenica
2 (40%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar