Národní park Paklenica


ubytování Chorvatsko

Chorvatský národní park Paklenica je součástí pohoří Velebit. Nachází se na dalmáckém pobřeží naproti ostrovu Pag. Pokud se rozhodnete pro návštěvu tohoto jedinečného koutu přírody na chorvatském území, pak je nejlepším výchozím bodem Stari Grad-Paklenica, který se nachází 45 km od Zadaru.

Nationalpark_Paklenica_SchluchtJe zde i kancelář národního parku, leží 2 km od vstupu do parku v obci Marasoviči, kde je též za recepcí parkoviště. Obdržíte tady veškeré potřebné informace včetně průvodce. Nejzajímavější částí parku jsou dva mohutné kaňony, Velika a Mala Paklenica, které jsou od sebe odděleny náhorní plošinou vysokou 500 m.

Národní park Paklenica představuje vše, co je zajímavé na pohoří Velebit. Jedná se o území o rozloze 9600 ha, které bylo prohlášeno národním parkem již v roce 1949. Stejně jako na turisty, tak i na horolezce velice působí hluboce zaříznutá Velika Paklenica, která je dominantou a největším lákadlem tohoto rozsáhlého území. Po obou stranách této působivé propasti se tyčí k nebi až 400 m vysoké skalní stěny, které ambiciózním horolezcům nabízejí široké pole působnosti. Pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout občas i supy kroužící nad vrcholky skal. Větší naději na jejich spatření budete mít spíše v osamělé soutěsce Mala Paklenica. Orli, sokoli, nebo supi jsou zde k vidění mnohem častěji než v jiných částech parku.

Kromě toho, že je v parku velké množství různých tras, je národní park Paklenica pravým eldorádem pro speleology. Pro veřejnost je přístupná jeskyně Manita peč, o jejíž otevíracích hodinách pro návštěvu se dozvíte u vstupu do národního parku. Zde se také můžete zásobit průvodci a dalším informačním materiálem o místní flóře a fauně, mapami i horolezeckými průvodci a údaji o horolezeckých výstupech.

Pokud pojedete trávit dovolenou na jadranské pobřeží, nenechte si ujít příležitost navštívit národní park Paklenica, který je skutečným přírodním unikátem.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko letecky all inclusive
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Magazín