Vrboska na ostrově Hvar


ubytování Chorvatsko

Malá rybářská a zemědělská obec Vrboska s přibližně 500 stálými obyvateli leží v severní části pobřeží ostrova Hvar. Jedna z nejtišších turistických destinací tohoto ostrova začala svou historii psát již v 15. století. Pro svůj typický vzhled si dokonce vysloužila i přezdívku Malé Benátky.

V minulosti byla Vrboska častokrát i terčem pirátských a tureckých útoků, čehož důsledkem zde můžete dnes sledovat skutečně netypickou stavbu opevněného kostela, který byl v minulosti útočištěm lidí právě v takových situacích. Dnešní letovisko kromě početných renesančních staveb zdobí křivolaké úzké uličky, množství moderních apartmánů, ale i množství větších a menších zátok. Vrboska je kromě toho velmi vhodným místem i pro milovníky dobré kuchyně, která sestává z kvalitních a čerstvých surovin a je jedním z hlavních lákadel Vrbosky.
vrboska

Pláže ve Vrbosce

Nejnavštěvovanější pláží v letovisku Vrobska je písečná pláž v zátoce Soline, kterou najdete východně od obce. Tato zátoka je velmi vhodným místem pro trávení odpoledne u moře i pro rodiny s dětmi, které hledají spíše zátoky s pozvolným vstupem do moře. Pozitivem zátoky Soline je příjemné čisté křišťálové moře a bohatá středomořská vegetace.

Další zátokou, kde můžete odpočívat je sousední zátoka Zavala, jejíž pláž je z větší části tvořena především z drobných oblázků. Ta není až tak navštěvovaná jako zátoka Soline, v její blízkosti však také nechybí pohostinské zařízení a sportoviště.
Vrboska pláž Soline
Ostatně můžete zajít i k pláži v blízkosti hotelu Adriatic, která je tvořena z drobných oblázků a betonových desek, nebo na ostrůvek Zečevo, který je položen východně od Vrbosky. Tam najdete i jednu nudistickou pláž, která byla jednou z prvních svého druhu na celém Jadranu.

Sportovní aktivity v letovisku

Letovisko Vrboska je velmi oblíbenou destinací pro jachtaře, kteří velmi rádi využívají služby místního jachtařského přístavu ACI Marina Vrboska. Moderní přístav, který je otevřen během celého roku, patří mezi nejmodernější přístavy v okolí. Nechybí zde bezdrátové WLAN připojení, čerpací stanice pohonných hmot, jeřáb, servis, půjčovna člunů a sportovního vybavení.

ČTĚTĚ:   Potápění v Chorvatsku

Vynikající podmínky tu jsou i pro vodní sporty, jako například potápění. U hotelu Adriatic stojí i jedna potápěčská základna, která pravidelně organizuje výlety do blízkých lokalit. Věnovat se zde však můžete i volejbalu, plážovému volejbalu, minigolfu, stolnímu tenisu nebo tenisu na místních antukových kurtů. Místní tenisový klub nabízí svým návštěvníkům i možnost zúčastnit se základní tenisové výuky, která vám aktivně pomůže blíže nahlédnout do tohoto sportu. K aktivnímu odpočinku můžete využít i cyklostezky na ostrově Hvar, nejbližší z nich vede od nedalekého letoviska Jelsa přes vnitrozemské obce až k letovisku Vrboska.
vrboska pláže

Kultura a noční život

Během hlavní letní sezóny můžete ve Vrbosce navštívit i několik kulturních slavností, jako například slavnost svatého Vavřince, která se koná pravidelně 10. srpna. Oblíbenou akcí jsou i Rybářské noci, které se konají začátkem srpna. Během nich si můžete v ulicích obce vychutnat grilované ryby a speciality z mořských plodů. Pravidelnou kulturní slavností je i letní karneval a závod bláznivých plavidel.

Kulturní památky obce

Během více než 600 leté historie obce Vrboska se zde postavilo několik menších ale i větších staveb, které dodnes připomínají bujarou historii letoviska. Nejpozoruhodnější z nich je opevněný křesťanský kostel Sveta Marija, který zde stojí již od 16. století. Najdete ho na vyvýšeném místě, odkud vyčnívá nad ostatní stavby obce. Mohutná stavba v minulosti kromě církevních obřadů sloužila i jako obrovská skrýš obyvatel obce, kteří se zde skrývali před nájezdy Turků z Osmanské říše.
vrboska kostel
Staré centrum obce je typické pro velký počet středomořských kamenných domků, které od sebe dělí úzké uličky. Zajímavým místem v této části je i zdejší rybářské muzeum, které zachycuje bohatou rybářskou kulturu tohoto letoviska. Součástí muzea je velké množství rybářského náčiní, rybářských lodí a ryb. Muzeum je pro veřejnost pravidelně otevřeno od pondělí do neděle v době od 10:00 – 12:30 a 18:30 – 21:00.

ČTĚTĚ:   Neuvěřitelné Chorvatsko: 25 věcí o Chorvatsku které vás ohromí

ubytování Vrboska
Levné apartmány ve Vrbosce
<<<Ohodnoťte

2 Responses to Vrboska na ostrově Hvar

  1. Zuzana Pavlisova

    krásne miesto 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split