Žaborič – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Žaborić je menší pobřežní letovisko, které najdete zhruba 10 km jižně od historického města Šibenik, bylo původně jenom malé rybářská osada. V současnosti mu můžeme klidně přiřadit titul nejnavštěvovanějšího letoviska celého regionu, čož je také důvod, proč toto místo navštíví každoročně i četné množství turistů z Česka.

Historie tohoto nenápadného letoviska není nijak bohatá. První kapitoly historie tohoto letoviska se začínají psát jen v roce 1857, kdy obyvatelé nedalekého ostrova Krapanj založili právě v těchto místech novou osadu Žaborić. Toto jejich rozhodnutí se dá chápat především z důvodu vhodných podmínek letoviska pro pěstování vinice.

V současnosti je toto místo podobně, jako v minulosti klidnou osadou, která je vhodná spíše pro rodiny s dětmi, které hledají vhodné místo pro trávení klidné a pohodové dovolené.
Zaboric

Pláže v Žaboriči a jeho okolí

Letovisko a jeho okolí lemuje dlouhý pobřežní pás, který je složen z několika menších a klidných zátok. Většina zdejších pláží je tvořena z drobných oblázků a písku. Ostatně je však předností místního pobřeží i uměle vybudovaná dlouhá promenáda, na které si můžete do sytosti vychutnat západ slunce nebo noční procházky vedle pobřeží.
Turistům doporučujeme zajít do části Jasenovo, kde se nachází i menší kemp. Najdete tam sprchy, WC a také poměrně novou kavárnu a restauraci. Pláž v této části disponuje velmi dobrým pozvolným vstupem, což ocení především rodiny s dětmi. Část Jasenovo, tak jak i ostatní části tohoto malého můžeme jen doporučit pro trávení příjemného odpoledne u moře.

Jaké sportovní a kulturní atrakce Žaborič svým návštěvníkům nabízí?

Přesto, že je toto letovisko na sportu a zábavu opravdu chudé, najdete zde dva sportovní kluby. Místní futsalový tým Žaborić, který svou činnost zahájil v roce 1998, v letovisku doplňuje ještě tým vodního pola Vaterpolo klub Žaborić.
Vás ovšem budou zajímat spíše místa a sportoviska pro aktivní oddych. Pro tyto účely tu zde můžete využít místní sportovní halu, v které hraje své zápasy právě futsalový tým Žaborić. Jinak je v středisku možné vyzkoušet sportovní atrakce, jako je například vodní lyžování, jízda na kole, bowling nebo plážový volejbal či tenis, který si můžete zahrát na místních hřištích. Pokud vás však místní sportovní nabídka neosloví, doporučujeme vám zajít do sousedního letoviska Brodarica, které je od letoviska vzdálené přibližně 2 až 3 km severně, nebo ideálněji do hlavního města oblasti Šibenik, kde je sportovní nabídka podstatně bohatší.
Žaborić pláž
Co se týče kultury a zábavy je pro místní bezesporu největší událostí roku zdejší festival, který je pořádaný vždy 26. července, tedy během svátku svaté Anny. Mladší generací doporučujeme navštívit místní bar „Shark“, který je umístěn přímo na pláži s ideálním výhledem na moře a okolní prostředí letoviska. Ovšem jestli hledáte velký diskotékový klub, zamiřte do blízkého Primoštenu, kde se nachází diskotékový klub Aurora s kapacitou až 3000 osob.

ČTĚTĚ:   Bol na ostrově Brač má jednu z nejhezčích evropských pláží

Nějaké významné historické památky?

Bohužel, zklameme vás, ale tato poměrně mladá osada od svého vzniku nedisponuje žádnou významnější a především starší památkou. Mezi současné významné budovy, které můžete navštívit, patří především místní kostel, jehož stavba byla zahájena ještě před nedávnem, konkrétně v roce 1998.

Kam na výlet z letoviska?

Výhodou Žaboriće je kromě skutečně klidného prostředí i ideální poloha pro různé poznávací zájezdy do blízkého okolí. Mezi první destinaci, kterou vám doporučujeme navštívit je 5 km severně vzdálené historické město oblasti Šibenik. To v současnosti patří mezi největší města celé Dalmácie. Obyvatelé tohoto přibližně 50 000 města tráví častokrát volné dny právě v letovisku Žaborić, který je pro ně něco, jako pro nás chatková oblast. Co se týče města Šibenik, tak zde rozhodně nouze o historické památky není. V perle Jadranu, jak se Šibeníku přezdívá, najdete například velkou katedrálu sv. Jakuba, na které stavbě se podílel i slavný Juraj Dalmatinac. Nad městem se také tyčí i mohutná pevnost sv. Michala, která je dodnes v poměrně zachovalém stavu. Ostatně zde najdete například i renesanční radnici z 16. století a několik menších kostelů.
Žaborič pláž
Jako cílovou destinaci celodenního výletu si můžete zvolit i blízký ostrov Krapanj, jehož obyvatelé se v minulosti podíleli právě na vzniku letoviska Žaborić. Nejnižší ostrov celého Jadranu, jehož výška dosahuje jen 7 metrů, byl v minulosti nejhustěji obydleným ostrovem celého Jadranu, když na celkové ploše asi 0,36 km2 ostrov bydlelo přibližně 1500 lidí. Postupem času však velká část obyvatelstva ostrov opustila, a tak dnes Krapanj má už jen přibližně 200 stálých obyvatel, který se živí především zemědělstvím. V současnosti je proto ostrov poměrně klidným místem, kde si můžete podobně jako v Žaborići do sytosti vychutnat příjemné středomořské klima Jadranu. Za pozornost stojí místní muzeum lovu mořských hub, kde najdete cennou sbírku potápěčských pomůcek, včetně speciálních přístrojů a obleků od minulosti až po současnost. Toto muzeum najdete v místním klášteře, který zde stojí přibližně od 16. až 17. století.

ČTĚTĚ:   Kolik v Chorvatsku utratíte za potraviny v roce 2017

Častým cílem mnoha turistů, který se rozhodnou trávit dovolenou v některém letovisku v Šibenicko-kninské župě je i národní park Krka, ke kterému se dostanete i lodí po stejnojmenné řece. NP Krka je známý především pro četné množství vodopádů a různobarevných jezírek. Pod asi nejkrásnější částí parku, vodopády “Skradinski buk“ se můžete dokonce i koupat. Vstup do parku je během sezóny zpoplatněn poplatkem 110 kun pro dospělé a 80 kun pro děti od 7 až do 18 let. Děti do 7 let mají vstup do NP Krka zdarma.

Krásné přírodní pláže, písečné i štěrkové, čistá voda, spousta skrytých zátok a dobré spojení do Šibeniku dělají z vesničky Žaborič každým rokem více oblíbenou turistickou destinaci kde můžete i vy strávit tu ideální dovolenou v Chorvatsku.

ubytování Žaborić
Levné apartmány v ŽaboričiŽaborič – střední Dalmácie
4 (80%) 4 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik