Živogošče – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

V jižní části Makarské riviéry, přesněji v úpatí pohoří Biokovo se nachází malý přístav Živogošće. Toto letovisko se skládá z tří malých vesniček, které jsou umístěny vedle staré cesty. Podél pobřeží letoviska najdete několik velmi pěkných pláži a zátok, které z tohoto mini letoviska dělají vyhledávané místo pro turisty z celé Evropy.

Přímořské letovisko Živogošće, které je vzdáleno od hlavního města České republiky zhruba 1150 km, stojí na základech někdejší osady ilyrských kmenů, což také dokazují i ​​místní ilyrské hroby. V historických zmínkách se novodobá historie letoviska vzpomíná až v polovině 13. století. Největší růst obec zaznamenala až o čtyři století později, když se v roce 1616 postavil františkánský klášter, který v té době sloužil nejen jako duchovní, ale i vzdělávací centrum oblasti. Kromě toho je letovisko zajímavé i pro své krásné okolí, které je tvořené z borových lesů a olivových hájů.
Živogošče

Pláže v letovisku

Jak jsme zmiňovali, letovisko Živogošče je rozděleno na tři samostatné obce. Jednou z nich je Živogošće – Porat, kde je pláž složená z jemného štěrku. Ten v kombinaci s nádherným a čistým mořem poskytuje dokonalý odpočinek během horkých letních dnů. V případě, že upřednostňujete spíše stín před horkými paprsky slunce, můžete se skrýt pod borovými lesy, které se táhnou podél celé pláže. Pláž v části Porat má výhodu v tom, že jsou tu především blízké restaurace, obchody a stánky s občerstvením. Naopak nevýhodou je absence půjčoven se sportovními potřebami.

Další pláží, kam můžete zajít je pláž Živogošće – Blato, která se nachází v stejnojmenné části Blato. Tato pláž je tvořená z drobných oblázků, které jsou typické pro většinu pláži v Dalmácii. V blízkosti pláže se nacházejí půjčovny lehátek, sprchy a stánky s občerstvením.

Třetí částí letoviska je obec Mala Duba. V této části najdete oblázkovou pláž, která je kombinovaná s jemným pískem. Část Mala Duba je asi nejklidnější ze všech tří části Živogošće, proto je tato obec velmi vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Velkou výhodou je kromě toho i to, že zde rostou vysoké borovice, pod kterými se můžete v létě před horkými paprsky slunce ukrýt. Na druhé straně, protože se jedná o poměrně klidnou část letoviska, je nevýhodou této pláže absence většího počtu sociálních zařízení.
pláž Živogošće

ČTĚTĚ:   Nejkrásnější místa Chorvatska - pláže Dubrovníku

Sport a zábava v letovisku

Přesto, že Živogošće patří mezi menší letoviska, máte zde jako rekreanti několik možností, jak se aktivně zabavit. Z klasických dovolenkových sportů si zde můžete vyzkoušet jízdu na vodním bicyklu, banánu a vodním skútru, který se dá dokonce i telefonicky objednat. Kromě toho zde můžete absolvovat i let padákem za člunem, tzv. parasailing.

Na aktivní odpočinek můžete využít i výhodnou polohu letoviska. Nakolik se blízkosti obce nachází vrchol pohoří Biokovo, zkušení turisté tuto možnost mohou využít na turistiku i po náročnějších trasách k vrcholu pohoří Sveti Jure, který se nachází ve výšce 1762 metrů. Méně zkušení si mohou udělat malý turistický výlet podél pobřeží k některému blízkému letovisku, jako například Igrane nebo Drvenik.
Možností, jak se zabavit zde není až tak mnoho, najdete zde však jeden diskoklub a taneční terasu. Jednou z možností je zajít i k známému a především rušnému letovisku Makarská, které je od Živogošće vzdálené cestou autem přibližně 20 minut. V Makarské najdete podstatně pestřejší nabídku diskotékových klubů. V tamním hotele Dalmacija se nachází dokonce i kasino.

Historické památky letoviska

Živogošće zažilo celkem pestrou historií. Kdysi bývala osada Ilyrských kmenů a římské říše, patří mezi nejstarší obydlená místa jižní Dalmácie. Obec je v zemi známé i díky tzv. Liciánovmu epigramu, který je zde vytesán již od roku 474 před naším letopočtem. Najdete ho v blízkosti pláže, konkrétně ve skále Suzine, kde dodnes můžete vidět vytesaných 16 latinských znaků.
město Živogošče
Z moderní historie obce zde dodnes stojí jedna významná historická památka, která v minulosti sloužila jako vzdělávací centrum. Františkánský klášter, který byl založen ještě v roce 1616, dnes již slouží jinému účelu než v minulosti. Dnes zde najdete knihovnu, kde je umístěna cenná sbírka knih a uměleckých děl místních umělců.

Zajímavá místa na celodenní výlet

Nejbližší velké letovisko k obci je Podgora. Toto poměrně rušné a známé letovisko se nachází od Živogošče přibližně 9 km. Kromě dlouhé a úzké pláže zde můžete navštívit například místní památky, jako dvě obranné protiturecké věže ze 17. a 18. století a pozůstatky letohrádku rodiny Mrkušiću. Zajímavostí letoviska je i památník jihoslovanského námořnictví, který v 1962 slavnostně odkryl tehdejší prezident Jugoslávie Josip Broz Tito.

ČTĚTĚ:   Nejlepší šnorchlování: populární spoty chorvatského pobřeží

Na celodenní výlet můžete zajít i lodí k místnímu ostrovu Hvar, který je celkově čtvrtým největším ostrovem Chorvatska nebo k ostrovu Brač, který je největším ostrovem střední Dalmácie. Brač je ve světě známý především pro Bračský mramor, který se během antiky využíval jako stavební materiál. Právě z něj byl vybudován světoznámý Diokleciánův palác ve Splitu. Zajímavostí je i místní pláž Zlatni rat, která je statisticky jedna z nejvyhledávanějších pláži celého Chorvatska.
Živogošče Makarska riviéra
Pokud máte v oblibě procházky, výlet si můžete udělat i do chráněné oblasti Biokovo. Jako cílový bod si můžete stanovit i nejvyšší bod pohoří sv. Jure, který se tyčí do výšky 1760 metrů nad mořem. Do přírodního parku Biokovo, jehož celková plocha je asi 196 km2 se platí i vstupné. Pokud se sem rozhodnete jít, určitě si nezapomeňte s sebou fotoaparát, případně mobil. Krásné fotky z vrcholku pohoří určitě stojí zato.

ubytování Živogošče
Levné apartmány v ŽivogošćeOhodnoťte

3 Responses to Živogošče – jižní Dalmácie

  1. Jarmila Kolarikova

    Tam bylo super!!!!!!!!!!!!!

  2. Jarmila Kolarikova

    Tam bylo super!!!!!!!!!!!!!

  3. Hana Keprtová

    ráda se tam vracím…

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split