Živogošče – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

V jižní části Makarské riviéry, přesněji v úpatí pohoří Biokovo se nachází malý přístav Živogošće. Toto letovisko se skládá z tří malých vesniček, které jsou umístěny vedle staré cesty. Podél pobřeží letoviska najdete několik velmi pěkných pláži a zátok, které z tohoto mini letoviska dělají vyhledávané místo pro turisty z celé Evropy.

Přímořské letovisko Živogošće, které je vzdáleno od hlavního města České republiky zhruba 1150 km, stojí na základech někdejší osady ilyrských kmenů, což také dokazují i ​​místní ilyrské hroby. V historických zmínkách se novodobá historie letoviska vzpomíná až v polovině 13. století. Největší růst obec zaznamenala až o čtyři století později, když se v roce 1616 postavil františkánský klášter, který v té době sloužil nejen jako duchovní, ale i vzdělávací centrum oblasti. Kromě toho je letovisko zajímavé i pro své krásné okolí, které je tvořené z borových lesů a olivových hájů.
Živogošče - jižní Dalmácie

Pláže v letovisku

Jak jsme zmiňovali, letovisko Živogošče je rozděleno na tři samostatné obce. Jednou z nich je Živogošće – Porat, kde je pláž složená z jemného štěrku. Ten v kombinaci s nádherným a čistým mořem poskytuje dokonalý odpočinek během horkých letních dnů. V případě, že upřednostňujete spíše stín před horkými paprsky slunce, můžete se skrýt pod borovými lesy, které se táhnou podél celé pláže. Pláž v části Porat má výhodu v tom, že jsou tu především blízké restaurace, obchody a stánky s občerstvením. Naopak nevýhodou je absence půjčoven se sportovními potřebami.

Další pláží, kam můžete zajít je pláž Živogošće – Blato, která se nachází v stejnojmenné části Blato. Tato pláž je tvořená z drobných oblázků, které jsou typické pro většinu pláži v Dalmácii. V blízkosti pláže se nacházejí půjčovny lehátek, sprchy a stánky s občerstvením.

Třetí částí letoviska je obec Mala Duba. V této části najdete oblázkovou pláž, která je kombinovaná s jemným pískem. Část Mala Duba je asi nejklidnější ze všech tří části Živogošće, proto je tato obec velmi vhodná i pro rodiny s malými dětmi. Velkou výhodou je kromě toho i to, že zde rostou vysoké borovice, pod kterými se můžete v létě před horkými paprsky slunce ukrýt. Na druhé straně, protože se jedná o poměrně klidnou část letoviska, je nevýhodou této pláže absence většího počtu sociálních zařízení.
Živogošče - jižní Dalmácie

Sport a zábava v letovisku

Přesto, že Živogošće patří mezi menší letoviska, máte zde jako rekreanti několik možností, jak se aktivně zabavit. Z klasických dovolenkových sportů si zde můžete vyzkoušet jízdu na vodním bicyklu, banánu a vodním skútru, který se dá dokonce i telefonicky objednat. Kromě toho zde můžete absolvovat i let padákem za člunem, tzv. parasailing.

Na aktivní odpočinek můžete využít i výhodnou polohu letoviska. Nakolik se blízkosti obce nachází vrchol pohoří Biokovo, zkušení turisté tuto možnost mohou využít na turistiku i po náročnějších trasách k vrcholu pohoří Sveti Jure, který se nachází ve výšce 1762 metrů. Méně zkušení si mohou udělat malý turistický výlet podél pobřeží k některému blízkému letovisku, jako například Igrane nebo Drvenik.
Možností, jak se zabavit zde není až tak mnoho, najdete zde však jeden diskoklub a taneční terasu. Jednou z možností je zajít i k známému a především rušnému letovisku Makarská, které je od Živogošće vzdálené cestou autem přibližně 20 minut. V Makarské najdete podstatně pestřejší nabídku diskotékových klubů. V tamním hotele Dalmacija se nachází dokonce i kasino.

Historické památky letoviska

Živogošće zažilo celkem pestrou historií. Kdysi bývala osada Ilyrských kmenů a římské říše, patří mezi nejstarší obydlená místa jižní Dalmácie. Obec je v zemi známé i díky tzv. Liciánovmu epigramu, který je zde vytesán již od roku 474 před naším letopočtem. Najdete ho v blízkosti pláže, konkrétně ve skále Suzine, kde dodnes můžete vidět vytesaných 16 latinských znaků.
Živogošče - jižní Dalmácie
Z moderní historie obce zde dodnes stojí jedna významná historická památka, která v minulosti sloužila jako vzdělávací centrum. Františkánský klášter, který byl založen ještě v roce 1616, dnes již slouží jinému účelu než v minulosti. Dnes zde najdete knihovnu, kde je umístěna cenná sbírka knih a uměleckých děl místních umělců.

Zajímavá místa na celodenní výlet

Nejbližší velké letovisko k obci je Podgora. Toto poměrně rušné a známé letovisko se nachází od Živogošče přibližně 9 km. Kromě dlouhé a úzké pláže zde můžete navštívit například místní památky, jako dvě obranné protiturecké věže ze 17. a 18. století a pozůstatky letohrádku rodiny Mrkušiću. Zajímavostí letoviska je i památník jihoslovanského námořnictví, který v 1962 slavnostně odkryl tehdejší prezident Jugoslávie Josip Broz Tito.

Na celodenní výlet můžete zajít i lodí k místnímu ostrovu Hvar, který je celkově čtvrtým největším ostrovem Chorvatska nebo k ostrovu Brač, který je největším ostrovem střední Dalmácie. Brač je ve světě známý především pro Bračský mramor, který se během antiky využíval jako stavební materiál. Právě z něj byl vybudován světoznámý Diokleciánův palác ve Splitu. Zajímavostí je i místní pláž Zlatni rat, která je statisticky jedna z nejvyhledávanějších pláži celého Chorvatska.
Živogošče - jižní Dalmácie
Pokud máte v oblibě procházky, výlet si můžete udělat i do chráněné oblasti Biokovo. Jako cílový bod si můžete stanovit i nejvyšší bod pohoří sv. Jure, který se tyčí do výšky 1760 metrů nad mořem. Do přírodního parku Biokovo, jehož celková plocha je asi 196 km2 se platí i vstupné. Pokud se sem rozhodnete jít, určitě si nezapomeňte s sebou fotoaparát, případně mobil. Krásné fotky z vrcholku pohoří určitě stojí zato.

Živogošče - jižní Dalmácie
Levné apartmány v ŽivogošćeŽivogošče – jižní Dalmácie
Ohodnoťte

3 komentářů k Živogošče – jižní Dalmácie

  1. Jarmila Kolarikova

    Tam bylo super!!!!!!!!!!!!!

  2. Jarmila Kolarikova

    Tam bylo super!!!!!!!!!!!!!

  3. Hana Keprtová

    ráda se tam vracím…

Klikněte a vyberte službu přes kterou vložíte komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split