Murter na ostrově Murteru


ubytování Chorvatsko

Město Murter je správní středisko stejnojmenného ostrova Murter, který se nachází ve střední části Dalmácie. Ostrov Murter, na kterém je postaveno právě toto letovisko, je s pevninskou částí Chorvatska spojen krátkým mostem v letovisku Tisno. Obec Murter, která je nejlidnatějším letoviskem ostrova nabízí svým návštěvníkům množství zábavy a odpočinku. Místní obyvatelé jsou po celé zemi známý i díky tomu, že statisticky vlastní každý sedmý ostrov v Chorvatsku. Ne nadarmo se proto i Murteru mluví jako o hlavním městě souostroví Kornati.

Murter je příjemné letovisko, které je známé i díky místnímu olivovému oleji. Je vzdáleno cestou autem od hlavního města České republiky zhruba 1020 km. Obyvatelé nejstarší osady ostrova se dodnes kromě cestovního ruchu živí i pěstováním plodin jako je vinná réva, které se zde velmi daří. Kromě toho je však oblast známá i pro rozsáhlý chov ovcí, který patří mezi základní pilíře ekonomiky obce. Co se týče zábavy a oddechu je na tom Murter poměrně dobře. Najdete zde dostatečné množství udržovaných a pěkných pláži a také dostatek sportovních a zábavních akcí, které vám zpříjemní celý pobyt v letovisku.
Murter

Pláže v Murteru

Ve městě Murter najdete několik pěkných, udržovaných a velmi dobře vybavených pláži. Hlavní městská pláž, která nese název Luke, se nachází v blízkosti centra letoviska. Je tvořena z písku a drobných oblázků. Pláž je velmi vhodná i pro děti nebo neplavce. Na samotné pláži nechybí sprchy, v její blízkosti zase najdete restaurace, bary, kavárny a dokonce i supermarket.

Další zajímavá pláž, která se nachází dále od centra města je tvořena z písku a drobných oblázků. V její blízkosti se nacházejí dvě restaurace a borové lesy, které zde vytvářejí velmi dobrý přírodní stín. Pokud vyhledáváte spíše klidnější pláže, pláž Čigrada je pro vás ideální.
Murter pláž Slanica
Asi nejpopulárnější pláží letoviska je pláž Slanica. Ta je složena z písku a velmi drobných oblázků. Tahle pláž je, co se týče vybavení na tom možná ze všech pláži na ostrově nejlépe. Najdete zde tobogán, hřiště na volejbal, tenisový kurt, trampolínu a také sprchy. Pláž Slanica je velmi vhodná i pro rodiny s dětmi, díky velmi dobrému pozvolnému vstupu do moře. V její blízkosti samozřejmě nechybí ani bary, restaurace a stánky s občerstvením.

Sport a zábava v letovisku

Ideální podnebí s velkým počtem slunečných dnů během roku v kombinaci s dobrou polohou ostrova Murter jsou ideálním prostředím pro aktivní sportování během dovolené. Na moři se můžete aktivně věnovat jachtingu, potápění, windsurfingu nebo veslování. V samotném letovisku se nachází i potápěčské centrum, které mohou navštívit začátečníci, ale i zkušení potápěči, kteří si zde mohou zapůjčit věci potřebné k potápění.

ČTĚTĚ:   Slovinsko,Chorvatsko 2009

Pokud patříte mezi aktivní rybáře, při troše štěstí lze natrefit na nějakého místního rybáře, který vás na moře vezme lovit ryby. Určitě to nebude až tak složité, jelikož pro místní je rybolov jedna ze základní dovednosti k přežití.

Co se týče „suchozemských“ sportů, v letovisku možná i vy zažijete oblíbený místní turnaj fotbalových týmů, kterého se účastní ty nejlepší týmy z Dalmácie, ale i vnitrozemí Chorvatska. Kromě fotbalu, který si zde samozřejmě můžete zahrát i běžně na místních hřištích si na své přijdou i milovníci tenisu, kteří si tento oblíbený sport mohou zahrát na místních kurtech (při pláži Slanica).
město Murter
Co se týče kulturních akcí, tak přímo v letovisku se koná 15. srpna náboženský svátek Nanebevzetí Panny Marie. O den později se koná také tradiční pouť na horu svatého Rocha. Mimo sezónu, konkrétně v květnu se zde koná festival ochotnického divadla. Na plážích jsou pak běžné během letní sezóny i různé akce a zábavy, kde se setkávají především mladší generace domácích a turistů.

Historické památky Murteru

Významnou památkou, kterou objevili v letech 1907-1909, jsou pozůstatky starobylého městečka Colentum. Toto město zažilo největší slávu za dob císaře Nera, jehož peníze byly dokonce nalezeny i při samotném archeologickém výzkumu. Colentum měl typickou starověkou architekturu, kterou tvořily především dvoupatrové domy a vodní nádrže. Vědci předpokládají, že městečko bylo vykradeno a zničeno piráty v 2. století našeho letopočtu, jiní zase tvrdí, že se pod jeho zkázu podepsalo silné zemětřesení. Jedno je však jisté, Colentum již nebyl nikdy do původní krásy obnoven.

Významnou památkou města Murter je i farní kostel sv. Michala, který byl postavený ještě v 17. století našeho letopočtu. Dodnes aktivně využívána stavba si během své existence prošla několika rekonstrukcemi. V současnosti je tento kostel ve velmi dobrém stavu, v jeho blízkosti se nachází i nádherný park. V interiéry se nachází i krásný barokní oltář, který se rozhodně vyplatí vidět na vlastní oči.
Murter kostel Roko

Kam na celodenní výlet z letoviska

Jedním z nejzajímavějších výletů, ne-li vůbec nejzajímavější, který můžete absolvovat během dovolené na ostrově Murter je určitě výlet lodí na nedaleké souostroví Kornati. Ty se řadí mezi jedny z nejkrásnějších ostrovů celé Dalmácie a také mezi skupinu nejhustších ostrovů v celém Středomoří. Kornati jsou ideálním místem pro milovníky přírody, díky tomu, že jsou prakticky nedotknuté. Na Kornati se pravidelně konají z Murteru výlety lodí, dokonce během letní sezóny není neobvyklé, když na ostrovy lodi vyplouvají z Murteru každý den.

ČTĚTĚ:   Ostrov Čiovo - jižní Dalmácie

Celodenní poznávací výlet si můžete udělat i do vnitrozemí ostrova, případně do některého letoviska, které se nachází na ostrově Murter. Jedním z nich je obec Tisno, která je od pevninské části Chorvatska vzdálena jen několik desítek metrů, tzv. Murterským kanálem. V Tisnu najdete několik městských pláži, které jsou tvořeny většinou z oblázků. Milovníkům historických budov doporučujeme navštívit místní farní kostel, který stojí již 16. století.

Zajímavým, ale o něco vzdálenějším místem, kam můžete zajít z letoviska je město Šibeník. To se nachází od Murteru přibližně 35 km severovýchodně. Najdete zde několik historických památek, jako například katedrálu sv. Jakuba, která je považována za jednu z nejkrásnějších křesťanských staveb světa. Samotná katedrála je od roku 2000 umístěna i na seznamu UNESCO. Kromě toho se v tomto přibližně 50 000 městě nachází i pevnost sv. Michala, která se na místním kopci tyčí nad celým městem a renesanční radnice z 16. století, kterou najdete hned naproti katedrále sv. Jakuba.
Kornati
Murter je určitě výjimečný místem které byste měli navštívit – největší osada na ostrově stejného jména, který má největší počet ostrovů v souostroví (přes 170), s velkým množstvím písečných pláží podél jeho pobřeží (Čigrađa, Slanica, Podvrške …), a stejně tak mnoho zajímavých míst v blízkém okolí (národní parky: Kornati, Paklenica, Krka, přírodní parky Telašćica a Vranské jezero, města Zadar, Šibenik, a Split).

ubytování Murter
Levné apartmány na MurteruMurter na ostrově Murteru
5 (100%) 1 hlas[ů]

4 Responses to Murter na ostrově Murteru

  1. Zbyněk Šmahel

    Mohu potvrdit, je tam nádherně 🙂

  2. Marie Kovářová

    Je tam krásně byli jsme tam 5 krát a je to nádhera doporučuji 🙂

  3. zajtra cestujeme a tešíme sa, Chorvátsko máme rad.O Murteru sme nepočuli, preto si pozerám stránky a chcemveriť, že sme si vybrali dobre:

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik