Okrug Gornji u Trogiru – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Malé chorvatské Rio? Hodně z Vás asi nenapadne konkrétní odpověď, proč právě toto místo by mělo být označené tímto přívlastkem. Pokud sem však přijdete, kromě místní pláže Copacabana, která je jmenovcem její slavnější „sestry“ v Riu, zjistíte, proč se dá tato téměř 3000 obec takto označit.
Okrug Gornji nebo původně Okruk Gornji je poměrně známá obec, kterou najdete v západní části ostrova Čiovo. Takovou menší zajímavostí je například i samotný vznik názvu obce, který pochází ze slova Krug (v překladu okruh/kolečko), protože pobřeží obce se nachází podél kruhové zátoky na západní straně ostrova Čiovo.

Příjemné teplé podnebí, bohatá středomořská vegetace, malebné okolí ostrova Čiovo a v neposlední řadě i nespočet malých, skrytých zátok a pláži dělají z Okrug Gornji jedno z nejatraktivnějších letovisek Chorvatska. Pokud milujete slunečné počasí, je pravděpodobné, že po celou dobu Vašeho pobytu v letovisku si ho užijete opravdu do sytosti, jelikož v průměru v Okrugu ročně svítí slunce přibližně 2670 hodin.
Okrug Gornji

Chorvatskou Copacabanu naleznete právě v Okrug Gornji

Městská pláž letoviska, známá spíš jako „Copacabana“ je jedna z nejznámějších pláži celé Dalmácie. Křišťálově čisté moře, krásna 2 km dlouhá oblázková pláž a dlouhá řada palem, jsou obrovský lákadlem pro nejednoho turistu ze zahraničí. Pláž je však kromě toho ideálním místem na večerní procházku.

V blízkosti letoviska, konkrétně v jižní části obce najdete pláž Duga (uvala Duga), která je v současnosti stále více a více populární nejen pro domácí. Tato rozsáhlá oblázková pláž je podobně jako „trogirská Copacabana“ složená z oblázků. Pláž Duga doporučujeme především rodinám s malými dětmi, které hledají především čisté zátoky s klidnou atmosférou.

Asi velká část z Vás, která se rozhodne pro dovolenou v Okrugu, zamíří ze zvědavosti i do některého blízkého letoviska v okolí. Konkrétně v obci Slatine, kterou najdete na druhém konci ostrova Čiovo, naleznete místní pláž, která nese stejnojmenný název jako obec. Místní pláž sice nepředčí nejkrásnější pláž okolí „Copacabana“, ale úchvatný výhled na blízký Split a město Kaštela se prostě vyplatí vidět.
okrug gornji pláže

Nespočet možností jak se zabavit

 Kromě krásné pláže Copacabana najdete v letovisku Okrug Gornji opravdu obrovské množství barů, restaurací a celodenních atrakcí, které tomuto místu dodávají právě nádech známého brazilského města. Kromě jedinečné atmosféry, kterou jen tak jinde nezažijete se v Okrugu můžete těšit i na bláznivou jízdu se skútrem, který si zde můžete kdykoliv pronajmout, nebo windsurfing, parasailing a jízdu na vodním kole.

ČTĚTĚ:   Bosna ,černá hora ,Chorvatsko

Kromě toho můžete díky místním půjčovnám lodí prozkoumat blíže okolí letoviska, jako například blízké ostrovy Šolta, Hvar a Brač.

Na silničním skútru, popřípadě ti aktivnější na kole, se můžete dostat do některého blízkého místa přímo uvnitř ostrova Čiovo. Stará vesnice Zedno, která se nachází na samém vrcholu ostrova je jednou z ideálních destinací na půldenní výlet na kole.
Ostatně však můžete navštívit i místní sportovní centrum „MAX“, které svým návštěvníkům nabízí různé sportovní atrakce. Pokud byste nevěděli, kde ho najdete, je umístěno v blízkosti pláže „Copacabana“.

Jaké historické památky by Vám neměly uniknout?

Ostrov Čiovo je obydlen již prakticky od pravěku, což potvrzují mnohé archeologické nálezy. Během Římské říše ostrov sloužil především, jako středisko vyhnanců a kacířů, ale i jako úkryt poustevníků, o čemž svědčí četné kostely a kláštery z tohoto období. Během období raného středověku ostrov nebyl prakticky vůbec obydlen, nacházelo se zde však několik kostelů, ve kterých žili právě místní poustevníci. Až v roce 1420, kdy se nedaleký Trogir stal oficiálně územím Benátské republiky, se na ostrově opět začalo stavět.
V následujících letech se zde začala stavět například kaple sv. Teodora. Tato malá kaple postavená v renesančním stylu, která zde stojí dodnes, byla postavena právě na troskách jednoho starověkého kostela.
okrug gornji pláž kuzmic
Další neméně významnou památkou letoviska je další křesťanská stavba, která byla postavěná ovšem o něco později. Konkrétně kostel sv. Karla Boromejského, který byl rovněž postaven na troskách menší kaple, svému účelu oficiálně slouží již od roku 1735. Poměrně jednoduchá konstrukce ve svém interiéru ukrývá četné množství soch světců a jednu křtitelnice.

Kam na celodenní výlet do blízkého okolí?

Nejbližší letovisko, které je zároveň jedním z největších měst oblasti je bezpochyby Trogir. Toto téměř 14000 město si Vás dozajista získá díky svému jedinečnému centru, které je oficiálně již několik let zapsané i v listinách UNESCO. A co konkrétně byste měli na malém ostrově, kde se nachází historické centrum Trogriru navštívit? Náměstí sv. Jana Pavla II., které je zároveň i centrem města, je „domovem“ například krásné katedrály sv. Vavřince, která byla vybudována v průběhu 13. až 15. století. Velkým lákadlem je však například i kaple sv. Jana Trogirského, kterou postavil Donatellův žák Nikola Firentinac. Na její výstavbě se podílel například i známý chorvatský umělec Juraj Dalmatinac.
V sousedství Trogiru najdete kromě známého města Kaštela i malé rybářské město Seget Donji. V něm sice možná nenajdete tolik známých historických památek jako v Trogiru, stále si Vás však může získat svými malebnými uličkami, po kterých si můžete udělat příjemnou letní procházku. Ostatně i zde můžete najít několik budov, které psali historií města, jako například opevněný zámek rodiny Rotondů.

ČTĚTĚ:   Neuvěřitelné Chorvatsko: dalších 5 věcí o Chorvatsku které vás ohromí

Obrovským lákadlem pro turisty je především blízké město Split. To je sice po souši od obce vzdáleno o něco dál, než předešlé dvě destinace, s určitostí však za celodenní návštěvu určitě stojí. V něm najdete jednu z nejvýznamnějších staveb celé Evropy, palác císaře Diokleciána, která se stavěla na přelomu třetího a čtvrtého století. Dodnes je však tato monumentální stavba stále v poměrně dobrém stavu, díky čemuž je prakticky celá část z ní přístupná i široké veřejnosti.

Okrug Gornji je ideálním místem pro dovolenou v každém ročním období. Mimořádné teploty nabídnou 281 dnů s teplotami nad 10 stupňů Celsia a 2670 hodin slunečního svitu ročně. Po létě si každý může užít klidnou atmosféru a dlouhé procházky podél moře. Je vždy příjemné být v Okrugu, a to jak v zimě tak v létě.

ubytování Okrug Gornji
Levné apartmány u Okrug GornjiOkrug Gornji u Trogiru – jižní Dalmácie
5 (100%) 1 hlas[ů]

One Response to Okrug Gornji u Trogiru – jižní Dalmácie

  1. Jana Polakova

    ČIOVO JE NÁDHERA SUPER DOVOLENÁ

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split