Jezera na ostrově Murter


ubytování Chorvatsko

Letovisko Jezera se nachází v jihovýchodní části ostrova Murter, který je spojen s pevninskou částí země krátkým mostem v obci Tisno. Vzhledem k tomu, že je prakticky celá část obce obklopena kopci, letovisko není během roku vystaveno žádnému silnějšímu vlivu větru. Díky tomu je zdejší přístav ideálním místem pro mnohé lodě.

Název Jezera pochází od malých jezer, které se tvoří v nedalekých údolích během jara a podzimu. Během letních dnů tyto jezera není možné sledovat, nakolik jejich vodní hladina je závislá od silnějších dešťů a samozřejmě i od počtu slunečních paprsků, které je dokážou vysušit během pár hodin.
Samotná obec Jezera není nijak velkým letoviskem, v současnosti je domovem jen něco více než 900 obyvatel, kteří jsou známý v regionu jako pěstitelé kvalitní vinné révy a fíkovníků. Turisty si při návštěvě letoviska určitě získá především křišťálově čisté moře, příjemná středomořská atmosféra a přátelský hostitelé, kteří se snaží všem návštěvníkům ukázat co nejvíce z historie, kultury a dědictví této obce.
jezera murter

Čisté a udržované pláže, kde si s radostí odpočinete i vy

Pobřeží letoviska Jezera je tvořeno z několika zátok. Nejnavštěvovanější z nich jsou však bezpochyby pláž Lovišća a pláž Lučica. První z nich se rozprostírá při stejnojmenném kempu, který během léta navštíví četné množství zahraničních turistů. Jinak poměrně rozsáhlá pláž je tvořena převážně z jemného štěrku, jenž v některých místech doplňují i betonové desky. V blízkosti pláže nechybějí půjčovny lehátek, restaurace, kavárna, sprchy a veřejné toalety. Podstatnou součástí tohoto místa je i blízká cestná komunikace, jejíž krajnice slouží pro návštěvníky pláže jako parkoviště.

Druhou zmíněnou pláž Lučica najdete v blízkosti centra obce. Tato pláž během letní sezóny není až tak přeplněná a to i přesto, že se svými podmínkami pláži Lovišća minimálně vyrovná. Poměrně příznivý pozvolný vstup do moře, příjemné čisté okolí tvořené také z množství borovicových lesů, zaručuje návštěvníkům tohoto místa příjemné strávené odpoledne u moře. Pláž je standardně vybavena, takže v její blízkosti bez problémů najdete toalety, sprchy a restaurace. Pro děti tu je dokonce vybudována i skluzavka, po níž se mohou sklouznout přímo do moře.
Jezera

ČTĚTĚ:   Co možná nevíte o kamenné vesnici Dol na Brači

Ideální místo pro milovníky jachtingu

Díky příznivým podmínkám a poměrně dobré poloze patří Jezera mezi oblíbené přístavy. Současný přístav s kapacitou celkem 235 míst je díky vybudovanému vlnolamu ve východní části ideálním místem pro kotvení menších a středně velkých lodí. Během léta tu jsou pravidelně pořádány i námořní kurzy, které jsou určeny i pro úplné začátečníky.

Aktivně se dá odpočinout i procházkou po četných turistických trasách, které vedou i přes rozsáhlé olivové háje. Běžně se organizuje i tzv. Nordic Walking, který je vhodný prakticky pro každého. Známý mezi návštěvníky obce je i místní rybářsky klub „Punta Rata„, který aktivně působí již od roku 1996. Klub například kromě kurzů potřebných k získání oprávnění pro sportovní rybolov pravidelně pořádá i mezinárodní soutěž v lovu větších ryb, která nese název Big game fishing Jezera.
lovisca

Kultura a kulturní slavnosti v letovisku během hlavní sezóny

Významnou součástí kultury tohoto místa jsou bezpochyby místní folklórní skupiny. Nejvýznamnější z nich je „Koledišće„, která reprezentovala obec dokonce na mnoha velkých festivalech v Chorvatsku, ale i v Turecku, Slovensku, Švýcarsku, Slovinsku a Rakousku.
Co se týče kulturních slavnosti, tak v letovisku se během léta koná několik menších zábavních a kulturních akcí. Mezi nejvýznamnější z nich patří otevření dní moře („Otvorenje Jezerskih dana mora„) a rybářská slavnost, která je pořádaná v den oslav Nanebevzetí Panny Marie.

Kulturní dědictví obce

Mezi významné kulturní pamětihodnosti Jezery patří především místní kostely, které zde stojí již několik stovek let, například Farní kostel Panny Marie, který tu stojí již od roku 1720. Tato jednolodní stavba se dvěma bočními kaplemi je složena z celkem sedmi oltářů a dvou balkonů, které jsou vynikajícím příkladem středomořského barokního stylu. Hlavní oltář, který si nejde nevšimnout má reliéf z čistého stříbra a zlata. Obzvláště zajímavým je však oltář Panny Marie Sedmibolestné, který je považován za jeden z nejkrásnějších oltářů v celé Dalmácii.
slanica
Ostatně v obci najdete i kostel sv. Ivana Trogirského, který byl postaven ještě v první polovině 17. století a kapli sv. Konstantina na kopci Kružak, která byla postavena v roce 1780, jako votivní kostel.
Další kulturní památkou nebo spíše lépe památníkem, který je dodnes připomínkou obětí fašismu je i pomník bojovníků druhé světové války. Ten dali vybudovat ve středu obce v roce 1964. Na tomto vestavěném památníku ve tvaru pyramidy, který byl výhradně vybudován z kvalitního bílého mramoru z ostrova Brač, najdete celkově 116 jmen tehdejších obyvatel obce Jezera, kteří byli součástí protifašistického povstání vesnice. Bohužel až 36 z nich tyto boje nepřežili.

ČTĚTĚ:   Ceny v oblasti Chorvatského cestovního ruchu

Mezi podstatné kulturní složky obce patří i bohatá gastronomie, kterou tvoří i několik zdejších specialit jako „Prispalji“ (kynutý koláč), „Suha hobotnica s jajima“ (suchá chobotnice s vejci), „Brudet od šušenih moli s krumpirma“ (guláš z ryb a brambor) a „Zelenjak“ (koláč). Všechny z nich si můžete vychutnat v některé z místních devíti restaurací (Delfin Lučica, Zlatna školjke, Makina, konoba, Leut, Kokolec, Kandela, Denis nebo v Carevo Dvori). V obci najdete také pizzerii Toni, kde si můžete dat vynikající pizzu.

ubytování Jezera
Levné apartmány v Jezeře
<<<Ohodnoťte

5 Responses to Jezera na ostrově Murter

 1. Ester Behinova

  mooc hezke misto…:)

 2. Milena Kloučková

  Jé až mě mrazi,jezdime tam asi 15 let,přímo do Murteru,krásné,super more,koupani, uz se tesime na pristi rok. :-):-):-):-)

 3. Zdeněk Šulc

  Taky jsem byl přímo ve městě Murter a super všechno

 4. zdrvím všechny kdo byl na krásném otoku MURTER !!! neví někdo kolikátého je letos 2016 Big Game Fishing ?? doporučuji !!!

 5. Big game fishing / Jezera / 21.-27.09.2016.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik