Tisno – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Tisno je nejmladší město na ostrově Murter, jehož velká část se rozkládá i na kontinentální části Chorvatska je v současnosti domovem přibližně 3000 obyvatel. Toto malebné městečko, které v současnosti sice nepatří mezi nejznámější letoviska země, se v historii pod rozvoj turismu v Chorvatsku podepsalo poměrně významnou mírou, jelikož právě jeho obyvatelé byli mezi prvními, kteří se rozhodli využít krásné Jaderské moře pro turismus.

První písemná zmínka o Tisnu pochází ještě z roku 1474, kdy toto místo spravovala tehdejší Benátská republika. Mezi významné období historie Tisna patří i turecko-benátské války, během nichž toto město zaznamenalo velký příliv nových obyvatel. Na začátku 19. století město patřilo dokonce i Francouzům, po roce 1813 však toto území opět ztratili.
tisno
V současnosti je Tisno jedním z největších letovisek ostrova Murter, díky čemuž nabízí turistům nejen ze zahraničí množství ubytovacích kapacit. Rekreantům je toto místo atraktivní především díky tomu, že si dodnes zachovalo prakticky původní tvář. Tisno kromě toho můžeme klidně zařadit i mezi menší poutní centrum, vždyť na místní votivní pouť Panny Marii Karmelské přicházejí mnozí věřící i ze zadarského a šibenického biskupství.

Kterou pláž byste měli vybrat?

Přímo v Tisnu a jeho blízkém okolí najdete několik menších, ale i větších pláži, které se vám budou určitě líbit. Známá místní pláž je například pláž sv. Andrija, která nese jméno po nedalekém kostele sv. Andreje. Její okolí lemuje dlouhá řada borových lesů, které zde vytvářejí příjemný přírodní stín. Menší nevýhodou pláže jsou ovšem četné skály, které častokrát znepříjemňují vstup do moře. Tuto pláž naleznete na okraji letoviska.

Další místní pláží, kterou najdete v pevninské části Tisna je pláž Jazine. Tato pláž je složená z jemného štěrku, který je však v určitých částech nahrazen betonovými deskami. Na pláži Jazine se můžete kromě odpočinku věnovat i sportovním aktivitám, protože se zde nachází několik menších a větších hřišť. V blízkosti pláže najdete i několik restaurací, barů a půjčoven, kde si můžete pronajmout i lehátka a slunečníky.
Tisno
Pokud vám nedělá problém cestovat za pláží několik kilometrů, můžete zamířit i do letoviska Murter. Místní pláž Slanica vám za tuto cestu určitě stojí, vždyť mnohými turisty je označována, jako jedna z nejkrásnějších pláží oblasti vůbec. Tato písečná pláž je ideální pro rodiny s dětmi a neplavce, díky velmi dobrému pozvolnému vstupu do moře. Kromě toho se v blízkosti pláže nachází také několik restaurací, barů a zábavních atrakcí, které se postarají o to, abyste se zde během horkých dnů rozhodně nenudili.

ČTĚTĚ:   Pozvánka na ostrov Pag

Výborné podmínky pro potápění

Letovisko Tisno je ideálním místem pro potápění, či podmořský rybolov. Zdejší vody a jeskyně, kterých je v okolí letoviska poměrně hodně jsou domovem mnoha živočišných a rostlinných druhů, které žijí pouze v Jaderském moři. Pro tento účel vám doporučujeme zajít do potápěčského centra Dive Tramonto, které se nachází právě v letovisku Tisno.

Pokud mezi vaše koníčky patří cyklistika, tak v tom případě byste měli využít některou z celkově devíti cyklistických tras v blízkosti letoviska. Přes letovisko Tisno vede přímo jedna cyklostezka, která má konec pro cyklisty nedalekých Vodicích.

Chtěli byste si vyzkoušet na dovolené i paintball? Tuto i u nás velmi oblíbenou zábavu si můžete zahrát na místním hřišti v části Ivinj. Zdejší paintballový klub disponuje celkem 15 sadami pro hráče, tj. celkově pro max. 3 skupiny po 5 hráčů. Hřiště je pro širokou veřejnost otevřeno mezi 17:00 až 24:00.
garden festival tisno

Kam za zábavou?

Hlavní kulturní událostí letoviska se dá označit místní Lidová slavnost (Tišnjansko lito), která se koná v průběhu léta. Významnou události pro město je také i svátek Panny Marie Karmelské, který se oslavuje každý rok 26. května. V případě, že se chcete zabavit v některých místních barech, doporučujeme vám navštívit místní bary jako Silver Bar, Bar Kole nebo Bar Crni. Ve městě se navíc častokrát během léta pořádají menší koncerty domácích kapel. Na začátku července každý rok probíhá pak Garden festival, který přivítal například minulý rok 20.000 mladých lidí.

Památky a zajímavosti města Tisno, které byste si neměli nechat ujít

I když město Tisno není úplně velkým letoviskem, jako turisté zde můžete obdivovat skutečně velký počet historických budov, které zde zanechala bouřlivá historie města. Mezi významnou památku letoviska, která by neměla minout vašemu pozornému oku je například kostel sv. Martina, který je postaven ještě v 11. století. Tato románská stavba jen svědčí o významu svatého Martina v celé Dalmácii mezi 6. a 11. stoletím.

ČTĚTĚ:   3 neprávem opomíjené krásy Chorvatska

Ještě starší památkou letoviska, kterou však ve své původní podobě už nenajdete, jsou trosky místní baziliky z 5. století. Ta patřila mezi první křesťanské památky v okolí vůbec, proto je její význam dodnes pro místní kulturu nezanedbatelný. V 15. století v těchto místech objevili asi 900 hrobů, které však později, tak jak i větší část trosek této baziliky zničili při nájezdech Turci.
tisno murter
Pod rozvoj letoviska se v historii významně podepsali i bohaté a významné rodiny z Itálie, jejichž mnozí členové rodiny zde nejednou zůstaly i trvale žít. Dodnes zde jejich přítomnost v letovisku potvrzují i ​​zdejší vily, které jsou v současnosti dostupné dokonce i pro turisty jako apartmány. Konkrétně se jedná o domy rodiny Gelpi, Banchette z 18. století, domy rodiny Denari a paláci rodiny Mazzura z 19. století. Velká většina těchto vil stojí v blízkosti pobřeží, konkrétněji v historické části tohoto malebného letoviska.

ubytování Tisno
Levné apartmány v TisnuOhodnoťte

3 Responses to Tisno – střední Dalmácie

  1. Jana Mušálková

    Už 16 let Kamp Galeb OMIŠ – SUPR!!!!!

  2. Milena Kloučková

    Tam to známe moc dobře-jezdime na Murter uz 15 let,ne do Tisna,ale přímo do Murteru, nema t o tam chybu

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik