Ražanac – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Malé letovisko Ražanac nacházející se v jižní části Velebitského kanálu v severní části Dalmácie, patří mezi tradiční zemědělské obce. V současnosti se přibližně 1000 obyvatel živí také ještě i vinařstvím, zpracováním plastů, rybolovem a turistickým ruchem. Poloha Ražance v blízkosti úpatí pohoří Velebit a proudění horských větrů, které se zde mísí, mění toto místo na klimatické lázně. V tomto směru je Ražanac proto velmi vhodným místem i pro lidi, kteří mají problémy s dýchací soustavou.

Název Ražanac se poprvé vzpomíná v historii již v roce 1332, kdy bylo toto místo součástí Zadaru. Dávná historie této obce ovšem sahá až k době bronzové, což potvrzují i ​​nalezené hrobky a předměty z tohoto období. V současnosti je možné díky bohaté a také bouřlivé historii obce, která si pamatuje nejednu válku, zde možné navštívit několik zajímavých historických památek.
Ražanac - severní Dalmácie

Pláže v letovisku

Pobřeží Ražance je poměrně rozsáhlé. Známou pláží je oblázková pláž Punta, kterou najdete jen 1 km od centra obě. Tato rozsáhlá pláž sousedí s hlavní pláží letoviska Puntica, která je během hlavní sezóny nejnavštěvovanější částí obce. Pláž Puntica poskytuje svým návštěvníkům několik zajímavých sportovních atrakcí. V blízkosti pláže najdete i restaurace, kavárny a půjčovny, kde si můžete zapůjčit slunečníky.

Sportovní a rekreační možnosti

V Ražanci, konkretně v místním kempu máte mnoho příležitostí pro sportovní aktivity. Zahrát si zde můžete volejbal, basketbal nebo fotbal. Díky místním větrům jsou zde ideální podmínky i pro windsurfing. V Ražanci můžete navštívit také zdejší školu potápění, která během hlavní sezóny podniká výjezdy i k pobřežím okolních měst. K dispozici tu jsou ostatně i tenisové kurty, menší golfové hřiště, fitness centrum a welness centrum.
Ražanac - severní Dalmácie
Během hlavní sezóny se v Ražanci koná několik menších zábavních a kulturních akcí. Známá je například rybářská slavnost, která se koná pravidelně každý rok vždy 22. srpna a slavnost Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna). Mezi zajímavé akce určitě patří například i letní hry obce Ražanac (začátek srpna), fotbalový turnaj (červenec a srpen) a cyklistiku sraz, který je na programu v první polovině srpna.

Zajímavá místa v Ražanci a okolí

Jednou z nejstarších dochovaných staveb v této lokalitě je určitě místní kostel Panny Marie, který zde stojí již od roku 1680. V jeho blízkosti se v minulosti nacházel i menší starý hřbitov, který zde však v současnosti budete hledat marně. Zajímavostí této stavby je ručně vytesán latinský nápis do kamene nad vchodovými dveřmi kostela. V jeho interiéru se nachází i menší oltář a dřevěné sochy Panny Marie. Kostel určitě v obci neminete, protože se nachází hned vedle místního farního kostela.
Ražanac - severní Dalmácie
Právě farní kostel Panny Marie, který najdete vedle výše zmiňovaného kostelíka, patří mezi nejvýznamnější budovy obce. Tato více než 300 let stará stavba byla v minulosti několikrát přestavěna a obnovena, především po útocích Turků, kteří v minulosti tento kostel nejednou výrazně poškodily. Celá stavba je postavena z kamene a ve svoje interiéry ukrývá celkově až pět oltářů. Hlavní oltář, který je zároveň i ze všech největší a nejhonosnější je jedním z nejkrásnějších barokových oltářů v celé Dalmácii.

Zajímavou památkou, dnes však už zříceninou je i hrad Ražanac. Ten byl v minulosti vybudovaný primárně na ochranu obce před Turky, a to konkrétně ještě začátkem 16. století, kdy zde vládla tehdejší Benátská republika. Postupem času se však i na této stavbě začal projevovat čas a po zanedbání ze strany zdejších úřadů je dodnes jednou z nejohroženějších památek v okolí. Zbytky tohoto hradu však můžete naštěstí ještě stále vidět ve východní části obce.

Ražanac - severní Dalmácie
Levné apartmány RažanacRažanac – severní Dalmácie
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar