Ražanac – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Malé letovisko Ražanac nacházející se v jižní části Velebitského kanálu v severní části Dalmácie, patří mezi tradiční zemědělské obce. V současnosti se přibližně 1000 obyvatel živí také ještě i vinařstvím, zpracováním plastů, rybolovem a turistickým ruchem. Poloha Ražance v blízkosti úpatí pohoří Velebit a proudění horských větrů, které se zde mísí, mění toto místo na klimatické lázně. V tomto směru je Ražanac proto velmi vhodným místem i pro lidi, kteří mají problémy s dýchací soustavou.

Název Ražanac se poprvé vzpomíná v historii již v roce 1332, kdy bylo toto místo součástí Zadaru. Dávná historie této obce ovšem sahá až k době bronzové, což potvrzují i ​​nalezené hrobky a předměty z tohoto období. V současnosti je možné díky bohaté a také bouřlivé historii obce, která si pamatuje nejednu válku, zde možné navštívit několik zajímavých historických památek.
Ražanac

Pláže v letovisku

Pobřeží Ražance je poměrně rozsáhlé. Známou pláží je oblázková pláž Punta, kterou najdete jen 1 km od centra obě. Tato rozsáhlá pláž sousedí s hlavní pláží letoviska Puntica, která je během hlavní sezóny nejnavštěvovanější částí obce. Pláž Puntica poskytuje svým návštěvníkům několik zajímavých sportovních atrakcí. V blízkosti pláže najdete i restaurace, kavárny a půjčovny, kde si můžete zapůjčit slunečníky.

Sportovní a rekreační možnosti

V Ražanci, konkretně v místním kempu máte mnoho příležitostí pro sportovní aktivity. Zahrát si zde můžete volejbal, basketbal nebo fotbal. Díky místním větrům jsou zde ideální podmínky i pro windsurfing. V Ražanci můžete navštívit také zdejší školu potápění, která během hlavní sezóny podniká výjezdy i k pobřežím okolních měst. K dispozici tu jsou ostatně i tenisové kurty, menší golfové hřiště, fitness centrum a welness centrum.
Ražanac plážz
Během hlavní sezóny se v Ražanci koná několik menších zábavních a kulturních akcí. Známá je například rybářská slavnost, která se koná pravidelně každý rok vždy 22. srpna a slavnost Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna). Mezi zajímavé akce určitě patří například i letní hry obce Ražanac (začátek srpna), fotbalový turnaj (červenec a srpen) a cyklistiku sraz, který je na programu v první polovině srpna.

ČTĚTĚ:   Kaštel Novi – ze staré věže Ćipiko bude nový hotel

Zajímavá místa v Ražanci a okolí

Jednou z nejstarších dochovaných staveb v této lokalitě je určitě místní kostel Panny Marie, který zde stojí již od roku 1680. V jeho blízkosti se v minulosti nacházel i menší starý hřbitov, který zde však v současnosti budete hledat marně. Zajímavostí této stavby je ručně vytesán latinský nápis do kamene nad vchodovými dveřmi kostela. V jeho interiéru se nachází i menší oltář a dřevěné sochy Panny Marie. Kostel určitě v obci neminete, protože se nachází hned vedle místního farního kostela.
Ražanac kostel
Právě farní kostel Panny Marie, který najdete vedle výše zmiňovaného kostelíka, patří mezi nejvýznamnější budovy obce. Tato více než 300 let stará stavba byla v minulosti několikrát přestavěna a obnovena, především po útocích Turků, kteří v minulosti tento kostel nejednou výrazně poškodily. Celá stavba je postavena z kamene a ve svoje interiéry ukrývá celkově až pět oltářů. Hlavní oltář, který je zároveň i ze všech největší a nejhonosnější je jedním z nejkrásnějších barokových oltářů v celé Dalmácii.

Zajímavou památkou, dnes však už zříceninou je i hrad Ražanac. Ten byl v minulosti vybudovaný primárně na ochranu obce před Turky, a to konkrétně ještě začátkem 16. století, kdy zde vládla tehdejší Benátská republika. Postupem času se však i na této stavbě začal projevovat čas a po zanedbání ze strany zdejších úřadů je dodnes jednou z nejohroženějších památek v okolí. Zbytky tohoto hradu však můžete naštěstí ještě stále vidět ve východní části obce.

ubytování Ražanac
Levné apartmány RažanacKlikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar