Ostrov Drvenik Veli


ubytování Chorvatsko

Malý ostrov Drvenik Veli o rozloze přibližně 12 km2 leží v severozápadní části Středodalmatských ostrovů. V jeho blízkém okolí se nachází několik významných lokalit, jako například Trogir (4km), Kaštely či Split. Několik kilometrů jihozápadně můžete zase najít o něco větší ostrov Šolta. Ten podobně, jako Drvenik Veli není spojen s okolní částí země žádným mostem, takže jediná možná cesta na ostrov vede jedině po moři (trajekt).

Nevelký ostrov s převážně pahorkatinovým reliéfem

Pokud přemýšlíte nad dovolenou na ostrově Drvenik Veli z důvodu horské turistiky, určitě od této myšlenky upusťte. Poměrně rovinatá až pahorkatinatá krajina charakterizuje celý ostrov. Jeho vůbec nejvyšším pohořím je nevelký kopec v západní části ostrova, kterého vrchol se nachází ve výšce jen něco kolem 80 metrů nad mořem. Celý ostrov je většinou tvořen pouze z malých osad, z nichž největší Drvenik Veliki obývá přibližně 150 obyvatel. Zajímavostí je, že v roce 1869 měla tato obec více než 1400 obyvatel, což je při dnešním celkovém počtu obyvatel celého ostrova ohromný počet. Dnes je totiž ostrov Drvenik Veli stálym domovem už jen něco přes 160 obyvatel, kteří se živí převážně rybolovem a zemědělstvím. Demografický vývoj tomuto ostrovu příliš nepřeje, proto s velkou pravděpodobností počet obyvatel v následujících letech vůbec neporoste.
drvenik-veli

Výhody klidného prostředí ostrova

Celý ostrov Drvenik je rájem pro turisty, kteří vyhledávají lokality, kde si mohou do sytosti vychutnávat ničím nerušenou dovolenou. Také členité pobřeží ostrova na tom vůbec není špatně. Četné množství oblázkových a částečně písčitých pláži jsou velkým tahákem pro turisty z celé Evropy. Mezi největší zátoky ostrova, které byste rozhodně měli navštívit, patří pláž v zátoce Grabula či Solinska, kterou najdete v jihovýchodní části ostrova, pláž Drvenik v severozápadní části ostrova a pláž Mala Luka, kterou najdete zase v západní části.

ČTĚTĚ:   Jaké jsou v Chorvatsku dopravní pokuty?

Návštěvníci ovšem neoceňují jen klidné a ničím nerušené prostředí ostrova, ale i téměř jinak nedotknutelné přírodu, která je ideální místem pro různé procházky po ostrově. V podstatě pohodovou procházku si můžete bez problémů udělat i napříč celým ostrovem. Díky malé rozloze ostrova vám taková procházka zabere možná několik desítek minut.
drveni-veli-plaz
Aktivně si můžete odpočinout i při rybolovu, jachtingu, či potápění. Ostatně však ani v hlavním středisku ostrova Drvenik Veli nehledejte nic převratné z oblasti rekreace, či sportovních aktivit.

Kam vyrazit na výlet do blízkého okolí?

Přesto, že byl ostrov osídlen už během antické doby, kdy zde v té době byla dokonce i osada Tariona, není žádným velkým kulturním centrem, kde byste mohli najít početnější množství významných historických památek, tedy až na gotický farní kostelík sv. Jiřího z 16. století a několik historických domů, které v minulosti obývala trogirská šlechta.
ostrov-drvenik-veli
Zajímavé destinace pro fakultativní výlety ovšem najdete v poměrně blízkém okolí ostrova. Z nich se nejvíce vyjímá nedaleký Trogir, který je od obce Drvenik Veliki vzdálen jen asi 4 km. Ten patří mezi nejvýznamnější kulturní a historická centra celé Dalmácie, o čemž jasně svědčí i historické centrum města, které je zapsáno v seznamu světových a kulturních památek UNESCO. V něm můžete najít například katedrálu svatého Vavřince vybudovanou v průběhu 13. – až 15. století, několik větších a menších kostelů, paláce a městské opevnění, které je postaveno v renesančním a románském slohu.

Nejbližší destinací mimo ostrova je nedaleký ostrov Drvenik Mali. Ten je dá se říci malým bratrem ostrova Drvenik Veli, s kterým ho spojuje i společná trajektová trasa z Trogiru. V současnosti má ostrov jen něco méně než 90 stálých obyvatel, kteří se sdružují převážně v centrální a východní části ostrova. Přesto zde však najdete například kostelík, obchod, pekárnu a několik restaurací, které během léta využívají především turisté, kteří sem přicházejí odpočívat. Pobřeží ostrova je tvořené i z písčitých pláži, které omývá nádherně čisté azurové moře.

ČTĚTĚ:   Proč jezdíte do Chorvatska? Co na to Češi?

ubytování Drvenik Veli
Levné apartmány na ostrově DrvenikOhodnoťte

One Response to Ostrov Drvenik Veli

  1. Ivana Bublová

    Krásný… tam byla dovča jak má být… 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split