Bol na ostrově Brač


ubytování Chorvatsko

Bol je největší a nejstarší město na celém ostrově Brač, poprvé zmíněné ještě v roce 1184, patří mezi velmi oblíbené dovolenkové destinace mnoha Evropanů.
Dnes už dá se říct i jedno z nejznámějších letovisek celého Jadranu, které najdete na jižním pobřeží ostrova Brač, se mezi veřejností stalo známé především díky místní jedinečné pláži Zlatni Rat, která patří mezi pýchy Chorvatska. Kdysi malá rybářská a zemědělská osada je právě díky ní jedním z nejnavštěvovanějších míst celé krajiny.

Tak jako celý ostrov Brač, tak i letovisko Bol se může pyšnit mnohými přírodními krásami, které neuvidíte jen tak někde. Mnohými návštěvníky a odborníky je dokonce celý ostrov Brač, včetně tohoto letoviska, považováno za jedno z nejkrásnějších míst pro život. Navíc nenajdete tu jen krásnou přírodu, ale i množství hotelů, apartmánů, zábavných atrakcí, moderní infrastrukturu a mnoho jiného.
Bol

Jednu z nejkrásnějších pláži Chorvatska najdete ve městě Bol

Zázrak přírody. I tak mnozí návštěvníci charakterizují pláž Zlatni Rat, kterou najdete v západní části letoviska Bol. V současnosti je tato pláž jednou z nejnavštěvovanějších pláži celého Chorvatska, nejednou se zde proto za den setká až několik tisíc turistů, což některé lidi od návštěvy této světoznámé písečno-oblázkové pláže odrazuje.
Samotná pláž nabízí ostatně i celkem dobrý pozvolný vstup do moře, celé pobřeží navíc lemuje krásný, hustý borový les, pod kterým se můžete během horkých dnů schovat. Na pláži Zlatni Rat najdete v podstatě vše potřebné, co by pro pohodový den na takovémto místě nemělo chybět. Množství restaurací, kaváren, veřejné koupelny, WC, stánky se suvenýry, půjčovny lehátek a slunečníků a také početné množství zábavních a sportovních atrakcí jsou součástí tohoto místa. Předem byste se však měli připravit i na o něco vyšší ceny v porovnání s jinými lokalitami na ostrově. Přesto však tato pláž patří mezi místa, která při návštěvě letoviska Bol a celého ostrova Brač prostě musíte vidět naživo.
Bol klášter
Další zajímavou pláží s velmi dobrými podmínkami najdete na půli cesty na pláž Zlatni Rat. Pláž Borak patří mezi velmi dobře vybavené pláže, svým návštěvníkům nabízí několik rekreačních a zábavních možností, v její blízkosti nechybí ani promenáda s několika restauracemi, bary a kavárnami. Konkrétně sportovní nadšenci zde mohou využít nabídku zdejšího Big Blue Sportski Centar, ve kterém najdete i potápěčskou školu. Samotná pláž je umístněná ve velmi pěkném prostředí s velmi dobrým pozvolným vstupem do azurově modrého moře. Na pláži nechybí ani lehátka a slunečníky.

Pokud hledáte klidnější zátoky, můžete zamířit na východ od centra města, kde najdete Rybářskou chatu (Ribarska kućica). V její blízkosti najdete dvě malebné pláže s výhledem na dominikánský klášter a jeho zvonici, která se tyčí vysoko nad pláží. Pláž lemuje poměrně hustý porost borovic, který zde v jistých místech vytvářejí příjemný přírodní stín. V případě, že vyhládnete, můžete se občerstvit v nedaleké restaurací.

ČTĚTĚ:   Chorvatské Paklené ostrovy - Sveti Klement

Na kole po ostrově Brač a mnoho jiného

Jestli jste vášnivým milovníkem turistiky nebo cyklisticky, můžete i vy poznat staré zákoutí Bolu a jedinečná místa ostrova Brač za pomoci profesionálního průvodce. Cena takového výletu se pohybuje již od 14 € na osobu. V ceně máte již zahrnuto i zapůjčení kola a cyklistické helmy. V případě, že si troufáte poznávat krásy tohoto ostrova sami, určitě zajděte k nejvyššímu vrchu ostrova (Vidova hora), který se tyčí do výšky 778 metrů nad mořem nebo k jedinečné a staré osadě Škrip, ve které najdete i cenné muzeum.
Bol přístav
V letovisku Bol najdete i mnoho jiných sportovních a rekreačních aktivit. Vody kolem pláže Zlatni Rat jsou například velmi vhodné pro windsurfing, díky tomu je Bol dnes velmi oblíbenou a uznávanou destinací mezi surfaři z celé Evropy a světa. Ideální větrné podmínky a celkově čtyři surf-centra, které mají ve své nabídce i několik výukových kurzů windsurfingu pro začátečníky a pokročilé dělají z tohoto místa doslova ráj pro windsurfery.

Dále v letovisku najdete i jachtařský klub a několik sportovních hřišť a také i velké tenisové středisko (20 antukových hřišť) s tenisovým stadionem, který byl v minulosti centrem WTA turnaje Croatian Bol Ladies Open. V současnosti se zde koná o něco méně atraktivní ITF turnaj „Biser Dalmacije“, který je na programu v první polovině dubna.
Ve sportovní nabídce města Bol nechybí ani potápěčská centra, kterých zde najdete celkem tři (Nautic Center Bol, Big Blue Diving, Dolphin Diving). Ty pravidelně organizují také výlety do zajímavých podmořských lokalit pobřeží ostrova Brač.

Zábavné a kulturní akce města Bol

Město Bol během letních měst pořádá několik společenských a kulturních akcí. Konkrétně mezi velké letní slavnosti patří především Bolské kulturní léto, které začíná 21.6 koncertem “Živilo lito“ a prezentací gastronomických pochoutek zdejších kuchařů. Součástí této kulturní události jsou především mnohé divadelní představení, koncerty vážné hudby a vystoupení místních folklorních souborů.
Bol Dominikánský klášter
Velkou lidovou slavností města Bol je i svátek Nanebevzetí Panny Marie, který se koná dne 15.8. Ten začíná pravidelně ranní mší, po níž následuje křížové procesí až k dominikánskému klášteru, jedné z nejkrásnějších staveb celého ostrova Bol.
Významnou křesťanskou událostí je také svátek Panny Marie Sněžné, který se slaví vždy 5. srpna. Během něho můžete v ulicích Bolu vyzkoušet i některé zdejší gastronomické lahůdky, které sestávají převážně z grilovaných ryb podávaných s domácím vínem.

Město Bol je v červnu také centrem módy. Každoročně se zde totiž koná módní přehlídka nejnovějších a nejlepších módních kolekcí uznávaných chorvatských návrhářů. Tato módní přehlídka se koná vždy na zdejší pláži Zlatni Rat, která této události dodává speciální nádech.
Mimo této akce je pláž Zlatni Rat každoročně také centrem soutěže zdejších windsurfingových klubů, která zde vždy láká i velký počet zvědavých turistů.
Zlatni Rat

ČTĚTĚ:   Dubrovník – 61. Dubrovnické letní hry

Kulturní a historické památky, které musíte vidět

Bol, jako nejstarší město celého ostrova Brač je známé také jako centrum mnoha historických památek, které zde můžete dodnes stále vidět. Nejvyhlášenější památkou letoviska je bezesporu zdejší dominikánský klášter, který najdete na mysu Glavica ve východní části Bolu. Jeho součástí je i mariánský kostel, který byl původně postaven ještě v 15. – 16. století. V tomto klášteře, který patří mezi největší stavby celého města, najdete i muzeum, respektive cennou sbírku uměleckých předmětů.

Na pobřeží letoviska najdete i několik větších vil, které jsou postaveny v goticko-renesančním slohu. V jedné z nich (vila Desković) najdete také galerii výtvarného umění, která své jméno nese po umělci Branko Desković, který se narodil v roce 1883 v obci Pučišća. Jako jeden z největších chorvatských umělců zde zanechal i několik cenných soch zvířat, které byly charakteristické pro jeho uměleckou tvorbu. Jeho díla jsou ostatně umístěny také v jiných chorvatských lokalitách, konkrétně v Záhřebu a nedalekém Splitu.
Bol Brač
V jihovýchodní části ostrova Brač, přibližně 7-10 km východně od města Bol najdete i klášter Blaca, který byl v minulosti sídlem dvou mnichů, kteří uprchli před Turky právě na ostrov Brač. Celý klášter je postaven v okolí skal, kvůli čemuž je poměrně špatně dostupný pro turisty z okolí. V jeho nitru najdete muzeum a cennou knihovnu.

ubytování Bol
Levné apartmány v Bolu
<<<Bol na ostrově Brač
5 (100%) 1 hlas[ů]

2 Responses to Bol na ostrově Brač

  1. Petr Souček

    Je tam krásně.

  2. na Bolu je krásně, byli jsme tam 3x a uričtě pojedu zase, 2x apartmán a 1x hotel Bonaca…..a suuupéééér

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split