Podgora – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Tradiční a především oblíbené letovisko nacházející se v jižní části Makarské riviéry, známé i díky svým sladkovodním pramenům. Tahle malá, přibližně 2,5 tisícová obec je situována pod vysokým horským svahem, který dotváří jedinečnou atmosféru letoviska. Kromě toho je však Podgora známá i díky olivovníkům a vínu z místních vinic.

Obec, která je vzdálena od Prahy zhruba 1100 km se původně skládala ze dvou částí. Naneštěstí oblast v roce 1962 zasáhlo silné zemětřesení, které zničilo velkou část Podgory, která se nacházela na horském svahu. Dolní část obce je však dodnes osídlena a za poslední roky zaznamenala obrovský ekonomický růst právě kvůli přílivu turistů. Dnes zde tak můžete najít mnoho moderních domů, vil, obchůdků a restaurací. Tedy vše, co potřebujete k příjemné dovolené.
Podgora

Krásná a dlouhá pláž

V Podgoře najdete pláž, která se táhne přes celé letovisko. Hlavní pláž nebo místními nazývaná „Plaža Centar„, se nachází přímo pod pobřežní komunikací, určitě se tedy nestane, že pláž nenajdete. Pláž je složena z oblázků a písku, což je pro mnohé ideální kombinace. Pláž Centar je kromě toho velmi dobře dostupná pro děti s rodinami a starší lidí, z důvodu velmi dobrého vstupu do moře. Tahle krásná, no poměrně úzká pláž byla dokonce oceněna i tzv. Modrou vlajkou kvality, která je udělována jen těm nejlepším plážím v Chorvatsku.

Velmi dobrá pláž je i oblázková pláž „Plešivac“, která je v určité části vyhrazené i pro nudisty. Tuhle pláž najdete za přístavem, kde najdete i příjemný stín díky množství borových stromů. Samozřejmostí jsou i sprchy a budky na převlékání, které najdete i na “Plaža Centar“.

Bohaté sportovní a rekreační možnosti

Přímo v letovisku i v jeho blízkém okolí máte poměrně bohatý výběr možností na sportování. Přímo na moři můžete využít služeb místních sportovních zařízení, kde si můžete vyzkoušet například jízdu na banánu, jízdu na vodním skútru, který je možné si v některé půjčovně zapůjčit, nebo pro odvážnější parasailling, tedy let s padákem taženým motorovým člunem.

Kromě toho můžete využít i služby místního potápěčského centra „Birgmaier sub“. Tento potápěčský klub organizuje denní, ale i noční potápění na mnoha místech pobřeží v Podgoře. Potápění probíhá v místech vzdálených několik minut jízdy lodí od pobřeží, kde můžete i vy zkoumat podmořský svět oblasti. Jedno potápění vás vide 30 euro na osobu, v případě využití kurzů pro začátečníky si však připravte od 300 euro za pět denní kurz až po 400 euro za osm denní kurz. Pokud jste zkušenější, máte možnost si dokonce zapůjčit za menší poplatek vše, co budete potřebovat k potápění.

ČTĚTĚ:   Šibenik

Pokud jste však fanouškem „sportů na souši“, můžete si zde zahrát prakticky všechny míčové hry v místních víceúčelových hřištích jako malou kopanou, házenu, basketbal nebo volejbal. Pokud vás však ani to nezaujme, vyzkoušejte jízdu na kole po místním okolí. Cyklostezek je zde poměrně dost a místní půjčovny vám za poplatek bez problémů zapůjčí kolo.
Podgora Chorvatsko

Historické památky obce

Přesto, že je Podgora poměrně malou obcí, můžete zde najít hned několik zajímavých historických památek. Jednou z nich je památník k vítězství v druhé světové války, místními nazývaný „Spomenik Galebova krila„. Tento památník odhalil v roce 1962 tehdejší prezident Jugoslávie Josip Broz Tito. Památník je postaven ve tvaru křídel racka, které symbolizují vítězství nad fašismem v zemi. Výška pomníku dosahuje přibližně dvacet metrů.

Další zajímavou památkou, jen podstatně starší je kostel svaté Tekly, který zde stojí již od roku 1630. V tomto období zde probíhaly boje mezi tehdejší Benátskou republikou a Osmanskou říší, která úspěšně některé oblastí Dalmácie i získala. Kostel je však dodnes prakticky v původním stavu, vedle něj můžete dokonce najít i malý hřbitov s množstvím kamenných náhrobků a památek z dob středověku.

Třetí zajímavou památkou, kterou Vám doporučujeme navštívit je Kaple svatého Srdce Ježíšova ( Kapela Svetog srca Isusovog ), kterou zde dala postavit rodina Mrkušic v roce 1804. Ta dodnes slouží svému účelu a najdete ji ve staré části Podgory, kde jsou ještě dodnes zachovány i některé věže, které sloužily k ochraně podobně významných budov a samotného města před nápady Turků z Osmanské říše.

Množství zábavy a zajímavá místa v okolí, které se vyplatí navštívit

Přesto, že je toto letovisko poměrně malé, zábavy je zde hlavně během letních dnů opravdu hodně. Každý večer se zde pravidelně konají různé menší zábavné akce, jako například rybářské dny. Během noci je zde otevřeno i množství malých obchůdků a restaurací, kde hraje i příjemná dalmátská hudba. V polovině srpna se zde koná i Den města Podgora, který je asi nejzábavnějším dnem roku tohoto letoviska. Mimo toho se v okolí nachází i několik diskotékových klubů, které rádi využije především mladší generace rekreantů, kteří sem zavítají.

Pokud sem zavítáte s dětmi, určitě je vezměte na nějaký výlet v oblasti. Celodenní rodinný výlet si můžete udělat například do Přírodního parku Biokovo. Ten se nachází v pohoří Biokovo, které je jedno z nejkrásnějších přímořských pohoří Evropy. Nejvyšším bodem pohoří je vrch Sveti Jure, který je možné vidět i z Podgory. Do této chráněné oblasti se můžete dostat buď pěšky, na autě nebo mikrobusem, jelikož větší vozidla se sem nedostanou. V samotné rezervací je několik autochtonních druhů rostlin. Otevřené tady je pravidelně každý den od sedmé do osmé hodiny večer.

ČTĚTĚ:   NP Plitvice láká na nízké ceny a luxusní gastronomii. Odoláte?

Zajímavý výlet můžete díky poměrně dobře poloze letoviska absolvovat i lodí do Dubrovníku. Toto historické město je jedním z nejkrásnějších míst v celém Chorvatsku, dodnes se zde zachovalo množství historických památek jako městské hradby z 13. až 17. století, Pevnost Minčeta, Dubrovnická katedrála, Kostel sv. Blažeje, Knížecí palác a mnoho dalších památek, které se stojí za to vidět. Staré centrum Dubrovníku je dokonce i součástí seznamu památek UNESCO. Pokud tedy chcete vidět krásné a historické město, určitě absolvujte celodenní výlet do Dubrovníku.

Pokud Vás nezaujala ani jedna možnost, můžete jít na celodenní výlet na nedaleký ostrov Brač. Na tento ostrov se lze dostat lodí, která pravidelně vyplouvá z místního přístavu. Ostrov Brač je známý především díky své pláži Zlatni Rat, která je ve tvaru trojúhelníku. Během sezóny je však obvykle přeplněná. Nachází se zde například i skalní klášter Blaca, který najdete asi 10 km západně od pláže Zlatni Rat. Přesto pokud budete mít čas, určitě tento klášter navštivte.

ubytování Podgora
Levné apartmány v Podgoře

Ohodnoťte

7 Responses to Podgora – jižní Dalmácie

 1. Oľga Kmeťová

  jéééééééééééééééj, už sa tešíme

 2. Ladislav Kmet

  skutočný raj na nervy, veget a nič nerobenie, tzv. LHK

 3. Ladislav Kmet

  skutočný raj na nervy, veget a nič nerobenie, tzv. LHK

 4. já to tam prostě miluji chci tam i zemřít prosím

 5. Petra Tyrlíková

  už se těším po 4x 🙂

 6. Zlatka Truhlářová

  máme rádi a už se těším červenec jedem

 7. Lea Králiková Pivková

  Pekná lokalita….minulý rok e tam stravili cyklodovolenku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split