Brist na Makarské riviéře


ubytování Chorvatsko

V nejjižnější části Makarské riviéry leží menší obec s přibližně 400 stálými obyvateli, která nese jméno Brist. Letovisko, které nepatří mezi nejvyhledávanější letoviska této riviéry, se nachází konkrétněji mezi letovisky Podaca a Gradac, tedy asi 39 km jižně od města Makarská. Mezi turisty je tato lokalita lákavá i díky blízkému pohoří Rilić.
Brist Makarska riviera
Brist je známe i jako rodiště jednoho z nejslavnějších chorvatských básníků Andrija Kačića Miošića, jehož život byl úzce spjat s františkánským klášterem v Zaostrogu, kde působil jako mnich. Samotná obec své jméno získala ještě v roce 1571 odvozením od slova brest (listnatý strom). V současnosti obec tvoří podobně jako u jiných lokality v Dalmácii dvě části, tedy ta starší a ta novější. Ta novější je domovem většiny obyvatel a také místem, kde se mohou turisté ubytovat. Těšit se zde můžete na krásnou scenérii, kterou vytváří Jadran spolu s vysokými kopci pohoří Rilić, některé historické budovy, ale i typickou dalmatskou atmosféru.
pláž Brist

Pláže v Bristu

Letovisko tvoří několik velmi pěkných zátok, jejichž součástí jsou i pláže z drobných oblázků, které jsou typické pro celou Makarskou riviéru. V blízkosti centra obce, konkrétně při místní cestě, která sousedí s několika restauracemi a kavárnami, se táhne úzká, ale poměrně dlouhá pláž složená především z oblázků. Velmi pěkný dojem z této pláže vytvářejí i vysazené palmy, které jí dodávají nezaměnitelný vzhled.
Brist pláž

Jak se zabavit v letovisku

Brist je zajímavým místem hlavně pro aktívní turisty a milovníky cyklistiky, který zde mohou využít místní chodníky, respektive cyklostezky, které se táhnou celou riviérou. Ve večerních hodinách zase doporučujeme navštívit některou z místních restaurací, kde se podávají čerstvé speciality z plodů moře a ryb. Za zábavou si zase můžete zajít do nedalekého letoviska Gradac, kde se pravidelně pořádají diskotéky a tradiční lidové slavnosti, jako například Gradacká turistická noc.
brist

ČTĚTĚ:   Chorvatsko je nejzajímavější destinací pro USA

Zajímavá historická místa

Hlavní památkou obce Brist je bezesporu barokní farní kostel sv. Markéty, který pochází ještě z 15. století. Jeho významnou částí je především apsida s gotickou klenbou. V případě, že navštívíte tento kostel, tak v jeho blízkosti by vám určitě neměly uniknout pozůstatky starých domů. V jednom z nich se narodil právě zmíněný Andrij Kačić Miošić.

ubytování Brist
Levné apartmány v BristuBrist na Makarské riviéře
5 (100%) 1 hlas[ů]

3 Responses to Brist na Makarské riviéře

  1. Petr Vrána

    v lete sem tam byl , az na tu nudu ( klid ) pohodicka (Y) nikdo neotravuje 😛 ale zase uzke plaze , roztahnete kalimatku a ste s nohama v mori (Y) delka mini plazky 15m siroka 1 – 6m 😀 jak kde 😀 nuda plaz je u gradacu 😀

  2. Petr Vrána

    na fotce je ten hotel u pristavu (Y) zelene testoviny v nakesi syrove cico macce a 4 krevety 😀

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split