Trpanj na poloostrově Pelješac – riviéra Dubrovník


ubytování Chorvatsko

Trpanj je jedna z největších obcí a současně i jedno z nejnavštěvovanějších letovisek poloostrova Pelješac a nachází se v severní části tohoto poloostrova. V minulosti byl Trpanj vůbec nejvýznamnějším místem této oblasti, jelikož plnil úlohu hlavního přístavu poloostrova. V současnosti se obec zaměřuje především na turismus, kterému se zde především díky velmi dobrým plážím a příjemnému tichému okolí velmi daří.

Poprvé byl Trpanj osídlen prakticky ještě v pravěku, což potvrzuje naleziště na svazích kopce Gradina, kde byly nalezeny prehistorické ručně dělané keramické výrobky. Současná, tedy moderní historie obce se začala psát až v roce 1344, kdy byla obec Trpanj rozdělena na 4 části mezi rodinu Gambe a rodinu Bucchia. Velmi zajímavou informací je samotný vznik jména této obce. Dodnes se totiž traduje, že název obce Trpanj vznikl odvedeným od slovesa „trpjeti“ (trpět), což by mohlo odrážet místní poměrně neúrodnou půdu, kvůli níž měli zdejší obyvatelé častokrát velmi slabou úrodu.
trpanj

Množství pláži a léčivé bahno (peloid)

Trpanj nabízí svým návštěvníkům četné množství krásný oblázkových pláži, které jsou v kombinaci s příjemně teplým a čistým Jadranem velkým lákadlem i pro lidi z okolí, kteří sem častokrát přicházejí na jednodenní výlet.

Velmi známou a pěknou pláží je například pláž v blízkosti hotelu „Faraon“, která nabízí ideální pozvolný vstup do moře, což ocení především rodiče s malými dětmi. Pláž „Pozora“, která je chráněna hustou vegetací, je složená převážně z drobných oblázků. Svým návštěvníkům nabízí několik zajímavých zábavných atrakcí, které vás jistě zabaví během horkých letních dnů u moře. Samozřejmostí jsou i blízké restaurace, stánky s občerstvením a plážový bar, kde si můžete vychutnat chlazené nápoje.

Další pláže v blízkém okolí obce najdete především východně od místního přístavu. Konkrétně můžete zajít odpočívat na pláž Luka, která nabízí příjemný přírodní stín, poměrně dobrý pozvolný vstup do moře a jeden plážový bar, kde se můžete osvěžit. Velkou výhodou této pláže je především příjemné a klidné okolí, které ocení především rodiny s dětmi.
Trpanj pláž Duba
Odpočívat u moře můžete i v nedaleké obci Duba, která se nachází asi 12 km západně od obce Trpanj. Najdete zde celkem tři rozsáhlejší pláže. Děti jistě ocení především návštěvu pláže Divna, které je tvořena z jemných oblázků a písku. Najdete tu dokonce i autokemp a jeden plážový bar. Druhou známou zdejší pláží je pláž Duba, který nese název po samotné obci. Ta je složena převážně z jemného štěrku. Velmi pěknou scenérii však nabízí i pláž Jezero, která se nachází v blízkosti malého jezera.

ČTĚTĚ:   Navštivte ostrov Pag. Novalja chystá příjemné změny

Zapomenout však nesmíme ani na zátoku Blace, která je obklopena léčivým bahnem (Peloid). To pozitivně působí především při chorobách pohybového ústrojí a také při některých gynekologických problémech. Dodnes je toto bahno volně dostupné pro všechny návštěvníky Trpanje a odborníci dokonce odhadují, že toto bahno i v případě zřízení většího zdravotnického střediska bude možné využívat ještě několik dalších století.
Trpanj pláž Faraon

Sportovní atrakce a zábava

Letovisko Trpanj nabízí svým návštěvníkům velmi dobré podmínky pro většinu vodních sportů, jako například sportovní rybolov nebo potápění. Na své si však určitě přijdou i nadšenci windsurfingu a jachtingu. Ostatně za sportovní nabídkou můžete zajít do místního hotelu „Faraon“, ve kterém si můžete zahrát třeba bowling, stolní tenis, šipky nebo fotbal na místním travnatém hřišti. Kromě toho však hotel „Faraon“ poskytuje svým hostům za spolupráci s místní mysliveckou organizací možnost se zúčastnit lovu muflonů a divokých prasat.

V případě, že chcete důkladněji poznat místní kulturu, doporučujeme vám během dovolené každý večer zajít do místních ulic, ve kterých se pravidelně konají menší koncerty a divadelní představení. Kromě toho se však na trpanjském nábřeží v průběhu letních dnů pořádají rybářské večery a turnaje v bocce, během kterých si můžete i bezplatně pochutnat na pečených rybách a místním víně. Velkou kulturní událostí pro místní je především svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna), který se slaví ranní mší na místním ostrůvku. K večeru se zase program končí velkou hostinou, loterií a ohňostrojem.
trpanj promenada

Zajímavá místa s bohatou historií, které se vyplatí vidět

Přesto, že je v současnosti Trpanj poměrně malou obcí, historie tomuto místu skutečně nadělila množství zajímavých hmotných památek, které jsou obrovským lákadlem pro mnohé rekreanty. Známou památkou, kterou byste měli navštívit jako první, je pevnost Gradina, které vznikla s největší pravděpodobností v pozdní antice. O výstavbu pevnosti se s velkou mírou podepsala i politika tehdejšího byzantského císaře Justiniána I., který prosazoval budování velkého počtu pevností podél středomořského pobřeží.

ČTĚTĚ:   Biograd na Moru - severní Dalmácie

Další významnou památkou je kostel sv. Petra a Pavla, který se podle starých dokumentů začal stavět ještě v polovině 17. století. Původní stavba byla několikrát v minulosti rozšiřována a rekonstruována. Velmi cennou památkou kostela je i socha Panny Marie, kterou sem dovezli v 19. století z Itálie.
trpanj kostel
V obci se kromě tohoto kostelíka nachází ještě několik dalších zajímavých křesťanských památek. Mezi ty významnější patří především kostel Panny Marie Karmelské, jehož základy pocházejí ještě z roku 1645. Během své historie si i tento kostel prošel mnohými výraznějším rekonstrukcemi, které jeho exteriér, ale i interiér výrazně změnily. Kromě toho se v obci nacházejí ještě další tři kostelíky, a to kostelík sv. Antona, který pochází z roku 1695, kostel sv. Rocha, který byl vybudován ještě v 17. století a kostel sv. Mikuláše, který vybudoval námořník Klement Cvitanović v první polovině 19. století.

ubytování Trpanj
Levné apartmány v TrpanjiOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník