Plitvice a národní park Plitvická jezera


ubytování Chorvatsko

Plitvická jezera nebo zkráceně Plitvice jsou mezi turisty velmi známé a zároveň i velmi oblíbené. Plitvice najdete v oblasti chorvatské Lika, v blízkosti hranic s Bosnou a Hercegovinou v nadmořské výšce přibližně 500 až 650 metrů. Pokud se chystáte navštívit tento národní park, podívejte se na cestovní mapu a zvolte si tu nejideálnější a nejkratší trasu.

Plitvická jezera součástí UNESCO již od roku 1979

První zmínka o této přírodní oblasti s tímto jménem se datuje ještě v roce 1777. Oficiální název toto místo získalo podle místní říčky Plitvica, která padá vodopádem do kaňonu až pod nejníže položené jezero Novakovič Brod. Dalším významným historickým milníkem bylo prohlášení Plitvic za národní park, a to přesně 8. 4. 1949. Zajímavostí ovšem je i fakt, že až do roku 1958 nebyla tato oblast pro širokou veřejnost volně přístupná. O něco později, přesněji v roce 1979 se Plitvice staly i součástí světového dědictví UNESCO. O něco smutnější události byla Občanská válka v Jugoslávii, která se nevyhnula ani tomuto místu. Na jaře 1991 se odehrál i známý „Incident na Plitvických jezerech“, kvůli kterému muselo být evakuováno několik stovek zahraničních turistů. Paradoxně právě občanská válka zdejší přírodě výrazně pomohla, jelikož samotný park byl pro širokou veřejnost z tohoto důvodu nepřístupný.
plitvice
Dnes jsou Plitvice opět jedním z nejnavštěvovanějších oblastí v celém Chorvatsku. Ročně podle statistik toto místo navštíví přibližně 1 000 000 turistů z celého světa, který tu najdou obrovské množství přírodních zajímavosti.

Nejzajímavější místa, která musíte vidět

Národní park Plitvice, jako jeden z nejkrásnějších, ne-li vůbec nejkrásnější národní park Chorvatska je tvořen z celkem 16 jezer, která jsou vzájemné mezi sebou propojena kaskádami a vodopády. Celková plocha NP Plitvice je přibližně 295 km2, z nichž asi jen 2 km2 zabírá vodní plocha. Ostatek plochy zabírají selské obydlí (70km2) a především hustý lesní porost. Nejatraktívnějším cílem turistů je právě místní jezerní soustava, která se skládá z horní (Prošansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jazero, Gradinsko jazero, Veliki Burget, Kozjak) a dolní, kterou tvoří zbývající čtyři jezera (Milanovac, Gavanovac, Kaluderovac a také Novakovića-brod). Nejvýše položeným jezerem Plitvic je Prošansko jezero, které se nachází ve výšce cca 639 m.n.m., nejníže položeným jezerem je zase Novakovič Brod, které se nachází ve výšce 503 mnm. Velmi pěkným místem, které se vyplatí navštívit je vodopád Sastavci, který je vysoký až 49 metrů.

ČTĚTĚ:   Nejkrásnější pláž v Evropě

Zdejší lesní porost, který tvoří většinu plochy oblasti, patří podle evropských odborníků mezi nejzachovalejší svého druhu. Najdete zde až celkově 1267 rostlinných druhů a také množství zvířecích druhů, jejichž počet se odhaduje na asi 126. Místní jezera jsou plné říčních pstruhů, což je jen znakem čistoty místních vod. Dodnes však mnoho částí parku stále není přístupných, a to především z důvodu ochrany a konzervace místního ekosystému. Přesto také i vy můžete odhalit množství krás tohoto skutečně nádherného a velkého národního parku.
plitvicka-jezera

Co byste ještě o tomto místě měli vědět

Do národního parku Plitvická jezera vedou celkem dva vstupy, kde můžete využít i placené parkoviště (Vjezd/Ulaz 1 – Rastovac a Vjezd/Ulaz 2 – Hladovina z obce Plitvička jezera). Návštěvníkům jsou k dispozici kromě místních hotelů a levnějších apartmánů, které byly rekonstruovány po skončení války i kilometry turistických cest a dřevěné chodníky, které vedou až k samotným vodopádům. Velmi oblíbenou atrakcí, která je již součástí vstupného je i místní cestoní vláček, díky kterému si můžete vychutnat i vzdálenější místa parku. Jako turisté můžete NP Plitvice navštívit i v jiném ročním období než je léto, velmi pěkná scenérie se Vám naskytne především v zimě, když jsou zdejší jezera zamrzlé.
plitvice-vlacek
plitvice-mapa
Vstupné do Národního parku Plitvice je pro všechny návštěvníky zpoplatněn. V období od 1.7. do 31.8. je vstupné zpoplatněno pro dospělé částkou 180 HRK, studenty 110 HRK, děti (7-18 let) 80 HRK. V době mimo hlavní sezónu od 1.4. do 30.6. a od 1.9. do 31.10. je vstupné zpoplatněno pro dospělé částkou 110 HRK, studenty 80 HRK, děti (7-18 let) 55 HRK. Děti do 7 let mají vstup do této oblasti po celý rok zdarma. V ceně vstupného je převoz elektro-lodí a panoramatickým vláčkem. Parkování auta váš příjde na 7 Kun za hodinu. Park je otevřen každý den od 7 hodin ráno do 8 hodin večer a na prohlídku si vyhraďte alespoň 3 až 5 hodin v závislosti na vybrané trase.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko na jachtě... a nebudete chtít jinak!

ubytování Plitvice
Levné apartmány u Plitvických jezerPlitvice a národní park Plitvická jezera
4.2 (84%) 5 hlas[ů]

2 Responses to Plitvice a národní park Plitvická jezera

  1. Petra Krausova

    Jezera jsou nadherna,letos jsem tam byla.

  2. Gabriela Slavíková

    Frásné místo hlavně mimo turistickou sezonu 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner