Rogoznica – střední Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Rogoznica je malá rybářská vesnice, která se pyšní nejen nejkrásnějším a nejbezpečnějším přístavem Marina Frapa, ale i unikátním slaným jezerem Zmajevo oko. Toto letovisko se nachází na poloostrově, který byl dříve ostrovem Kopara, ale v 19. století byl s pevninou spojen umělým valem.

Na většině poloostrova rostou borovice, takže je ideální pro turistické výpravy. Krásu procházek umocní ještě to, že zde zůstaly zachovány staré kamenné domy, které dodávají okolí tu pravou, středomořskou atmosféru.

Autem se do Rogoznice dostanete po dálnici A1 Záhřeb-Split, ze které sjedete exitem na Šibenik. Pak se vydáte po silnici, která vede podél moře na Primošten. Po zhruba 35 km budete v cíli. Pokud budete cestovat autobusem, tak ze Šibeniku i ze Splitu jezdí zhruba ve 45- ti minutových intervalech spoje. Nejbližší letiště jsou ve Splitu a Zadaru. Na cestu taxíkem si ze Splitu připravte 400 až 500 HRK.Rogoznica

Na členitém pobřeží okolo Rogoznice jsou především oblázkové a kamenité pláže s pozvolným vstupem do moře. I na těch největších plážích jako jsou Šepurine, nebo Miline vládne poklidná atmosféra, ale pokud budete chtít, tak si celkem snadno najdete malou, osamocenou zátoku obklopenou borovicemi, na které budete úplně sami.

V areálu přístavu jsou během dne organizovány zábavné programy nejen pro děti, ale i pro dospělé. Kromě vodních radovánek si v přístavu můžete zahrát i tenis, bowling, nebo squash. Ve večerních hodinách jsou zde zdarma pořádány taneční večery s živou hudbou.

Určitě si nesmíte nechat ujít návštěvu jezera Zmajevo oko. Toto jezero o rozloze 5 300 m 2 je opravdovou raritou, protože je v něm slaná voda, takže zde můžete narazit na ústřice, langusty, nebo humry. Nejzvláštnější na něm ale je to, že hladina vody v něm je závislá na přílivu a odlivu.

ČTĚTĚ:   Další dobrý důvod, proč navštívit Omiš!

Každé ráno je od 6 hodin na náměstí otevřený trh, na kterém nakoupíte kromě ovoce a zeleniny i čerstvé ryby. Při jejich přípravě se můžete nechat inspirovat rogoznickým brodetem, což je jídlo na způsob rybího guláše. Zapíjet ho zkuste výborným místním červeným vínem Babić, o kterém se říká, že má cenu zlata.

Rogoznica je se svou poklidnou atmosférou vhodná hlavně pro ty, kteří chtějí utéct od shonu, nebo pro rodiny s malými dětmi.

A na závěr ještě jedna rada pro to, ať si nezkazíte zážitky z krásného městečka. Na vyznačených parkovištích si určitě nezapomeňte zakoupit parkovací lístky. Kontroly se totiž provádějí mnohokrát denně, a při chybějícím lístku, nebo nedodržení času je pokuta minimálně 100 HRK.

ubytování Rogoznica
Levné apartmány v Rogoznici


Ohodnoťte

4 Responses to Rogoznica – střední Dalmácie

  1. Hana Jakubášková

    Moje srdecni zalezitost <3 <3 <3

  2. Martina Krejčová

    Taky jsem tam byla, krasne vzpominky 🙂

  3. Jiří Schneider

    Jj, Rogoznica, Murter a Pelješac….(y)

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik