Split – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Srdce Dalmácie fascinuje návštěvníky již několik staletí. Dokonce v roce 305 našeho letopočtu za dob Římské říše toto město natolik okouzlilo mocného Diokleciána, že se zde rozhodl si dát postavit palác, ve kterém strávil poslední léta svého života. Když takový mocný a jistě i vybíravý muž, kterému svého času patřila téměř celá Evropa, chtěl přežít důchod na tomto místě, určitě je to jakousi zárukou nezapomenutelné dovolené pro nejednoho turistu, který váha zda je Split to ideální místo pro letní dovolenou.

Jedno z nejkrásnějších měst Chorvatska se nachází ve střední Dalmácii, přibližně 1000 km od Prahy. Split je ekonomickým, administrativním, kulturním a zábavním centrem oblasti. V tomto historickém centru regionu se tak určitě nudit během dovolené nebudete. Určitě však nesmíme zapomenout ani na místní vegetaci, která je díky teplému středomořskému podnebí bohatá na množství subtropických plodin jako agáve, nebo palmy.

Z Česka se do tohoto města můžete dostat buď přes dálnici Záhřeb – Split nebo letadlem. Velké množství, nejen českých turistů sem zavítá ze zvědavosti vidět asi nejvýznamnější stavbu města, Diokleciánův palác. Právě stavba z dob Římské říše v kombinaci s vůní moře, středozemního podnebí a bohatým kulturním vyžitím je velkým lákadlem pro mnohé turisty z celé Evropy.
Split

Město mnoha pláži

Na riviéře Split najdete mnoho pláži, ať už písčité, nebo oblázkové. Asi nejznámější je pláž Bačvice. Tato písčitá pláž se pyšní modrou vlajkou, která je zárukou kvality pláže. Na pláži máte možnost i využít pronájem lehátek nebo slunečníků. Pokud Vás tato pláž nezaujme, zkuste zavítat na jinou písečnou pláž Stobreč. Ta se nachází v nepříliš velké vesničce asi 6 km jihovýchodně od Splitu. Díky pozvolnému vstupu do moře je Stobreč ideální pro rodiny s dětmi.

Pokud hledáte oblázková pláž, jistě Vás osloví pláž Trsetník. Na pláži najdete množství barů, stánků s občerstvením, či sportovní hřiště. Výhodou této pláže je to, že je dostupná i pro vozíčkáře. Blízko pláže Trstenik najdete ještě jednu oblázkové pláže, Žnjan. Tá vás uchvátí krásným výhledem na moderní část města Split. Kromě toho má i množství atrakcí, negativum pláže je ovšem to, že tu není možné si pronajmout lehátka. Další oblázková pláž, která je navíc ohodnocena modrou vlajkou je místními nazývána Punta Ruta. Tato krásná oblázková pláž byla před lety ohodnocena jako jedna z desetich nejkrásnějších pláži světa. A proč je tomu tak? Kromě vysoké kvality služeb, čistoty, průzračného moře je pláž známá i díky vyčnívající skále, kterou hlavně mladí využívají jako skokanský můstek. Výhodou je možnost zapůjčení si lehátek, velké množství barů a sportovišť.

Památky na každém rohu

Město, které založil v 3.století římský císař Dioklecián je svými památkami známé po celé Evropě. Samozřejmě, největší pozornost poutá sídlo císaře Diokleciána, které si zde dal i sám postavit. Tento palác je dá se říci jednou z prvních staveb Splitu a jednou z nejvýznamnějších celého města. Celá výstavba paláce trvala zhruba 10 let a je postavena ve stylu římských starověkých staveb. Palác je dodnes navzdory svému věku ve velmi dobrém stavu. Kompletní stavba , která je složena z několika částí je od roku 1979 zapsána v světovém dědictví UNESCO. Přestože za Diokleciánovy éry byli křesťané stíhání a pronásledování, v komplexu paláce můžete najít i katedrálu sv. Dominia. Tahle katedrála však původně vůbec katedrálou nebyla, protože do 7.století kdy byla vysvěcena sloužila jako mauzoleum, kde byly umístěny i císařovy pozůstatky. Nyní jich zde však nenajdete, protože před vysvěcením byly všechny pozůstatky Diokleciána odstraněny. Přesto zde dosud však najdete starořímské stavby inspirované egyptskou kulturou. Tento obrovský komplex však kromě katedrály obsahuje ještě několik staveb, které určitě musíte vidět. Konkrétně jde o zvonici postavenou v prostorách paláce za středověku, podzemí, které bylo objeveno až v 60. letech minulého století nebo náměstí s velkou věží a hodinami z 15. století.

ČTĚTĚ:   Za písečnými plážemi

Další zajímavou památkou, která stojí za povšimnutí jsou ruiny starověkého města Salonae. Historické pozůstatky tohoto města najdete přibližně 6 km od města Split, konkrétně v blízkosti městečka Solin, které stojí právě na pozůstatcích Salonae. Salonae hrálo významnou roli při dobývání oblasti Římany, kteří toto město využili jako hlavní město tehdejší provincie Dalmácie. Právě podle jména je mnohým předem jasné komu toto město původně patřilo. Řekové toto místo využívali ještě téměř 1000 let před Kristem jako tržiště. Po obsazení Římany zde však vyrostly mnohé římské stavby, jejichž části se zde zachovaly dodnes. V současnosti zde tak turisté ze všech koutů světa mohou obdivovat pozůstatky amfiteátru, divadla nebo stěny kdysi prosperujícího města. Solonae je postavena opravdu v krásném prostředí, takže pokud do Splitu nebo jeho okolí zavítáte, určitě se zde zastavte.

Velmi zajímavou památkou je i Městské muzeum ve Splitu. Toto muzeum můžete najít v prostorách paláce Papalić, kdysi bohaté a významné rodiny v celé oblasti. Celá stavba je přestavěna v goticko – renesančním stylu architektem Jurajem Dalmatincem. Najdete zde mnohé pozůstatky z města Solin, ale také předměty z období Benátské republiky.

Slavný Hajduk Split, sportovní kluby a množství zábavy

Split jako druhé největší město Chorvatska se může pyšnit množstvím sportovních klubů, které jsou známé i po světě. Jedním z nich je Hajduk Split, hrající na místním stadionu Poljud, patří již dlouhá léta mezi nejúspěšnější balkánské fotbalové kluby.

Velmi zajímavou sportovní atrakcí v blízkosti města je potápěčsky klub Geronimo. V potápěčském klubu Geronimo můžete využít možnost rekreačně se potápět, hrát podvodný hokej nebo využít i tzv. freediving Potápění je dostupné dokonce i pro osoby se zdravotním postižením.

Kromě místních sportovních klubů zde můžete hrát na místních hřištích tenis, případně přímo v tenisové škole v Stobreč, různé sportovní hry nebo na plážích volejbal. Turisté, kteří by chtěli rádi vyzkoušet jízdu na vodním skútru, člunu nebo malém motorovém člunu si je mohou v místních půjčovnách kdykoliv za malý poplatek půjčit.

K dovolené samozřejmě patří i zábava a té je ve Splitu opravdu hodně. Během léta zde návštěvníci mohou zajít na festival populární hudby nebo Diokleciánovy dny, které se konají ke konci léta, nebo v kterýkoliv den do některého z místních diskotékových klubů. Kromě toho se zde pravidelně konají různé menší akce přímo v centru města jako koncerty, či festivaly.

ČTĚTĚ:   Všechny cesty na Istrii vedou do magického Motovunu

Celodenní výlet během dovolené? Objevte i vy krásy okolí Splitu

Nejen samotný Split, ale i jeho okolí se vyplatí navštívit. Velmi zajímavou přírodní atrakcí je ostrov Bišovo, který najdete přibližně 60 km od Splitu. Ostrov Bišovo je známý především díky modré jeskyni, ke které se dostanete buď malým člunem a to přes poměrně úzký otvor o šířce 2,5 metru a výšce něco více než 1,5 metru, nebo pro zdatnější ponorem pod hladinu vody. Vnitřek jeskyně je však opravdu stojí zato. Krásné vápencové útvary a průzračně čistá voda Vás doslova pohltí.

Další zajímavou jeskyní v okolí, kterou Vám doporučujeme navštívit je jeskyně Vranjača. Tato asi 20 km vzdálená jeskyně se nachází v blízkosti vesničky Kotlenice. Tato jeskyně byla objevena v roce 1903 a dodnes její výzdoba fascinuje všechny turisty, kteří sem zavítají. Jeskyně se skládá z několika chodeb, které mají celkovou délku téměř 400 metrů. Uvnitř si můžete odpočinout od horkého středozemního podnebí, jelikož zdejší teplota chodeb má jen něco kolem 15 stupňů. Proto, pokud se rozhodnete jít sem s dětmi, určitě jim nezapomeňte vzít i nějaké teplejší oblečení.

Velmi zajímavým místem pro výlet je i nedaleké Modré a Červené jezero. Tyhle jezera najdete v blízkosti obce Imotski přibližně 70 km od Splitu. Jezera návštěvníky fascinují především díky umístění v několik sta metrů hlubokém kráteru. Modré jezero místní využívají dokonce i jako malé koupaliště. Červené jezero je však zdejším unikátem , neboť pobřeží tohoto jezera je zabarvené červeně . Hloubka jezer se přesně odhadnout nedá, protože je závislá na stavu počasí, běžně se však pohybuje na úrovní více než 100 metrů.

ubytování Split
Levné apartmány ve Splitu

Split – jižní Dalmácie
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split