Makarska – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Město Makarska se nachází v jižní Dalmácii, asi 65 km od Splitu, a je centrem oblasti, která je po ní i pojmenovaná. Každý rok přitahuje díky krásným písečným a oblázkovým plážím, které se táhnou podél celé 60 km dlouhé riviéry, stále více turistů z celého světa.

Přímo za Makarskou se tyčí nejvyšší pohoří ve Středomoří Biokovo. Tyto hory celou oblast chrání proti kontinentálnímu klimatu. Z Biokova, kvůli kterému sem mnoho návštěvníků jezdí, je nádherný výhled nejen na Makarskou, ale i na ostrovy kolem.

Do lázní Biokovka v Makarske se jezdí léčit pacienti z celé Evropy. Velké úspěchy tady mají především s nemocemi dýchacích cest a pohybového ústrojí.
Makarska
Díky tomu, že Makarska nabízí všem hostům širokou škálu sportovních a zábavních aktivit, mnoho barů a klubů, a optimální podmínky pro milovníky hor, stala se jednou z nejvyhledávanějších destinací celého Chorvatska.

Pláže a sportovní aktivity

Jedna z největších pláží se jmenuje Donja Luka. Je to asi 1,5 km dlouhá oblázková pláž, a táhne se od středu města na sever k hotelovým komplexům. Díky borovicovým hájům, pozvolnému vstupu do moře a čistotě je nejvyhledávanější rodinami s dětmi. Je dobře vybavena pro všechny vodní sporty.

Klidnější pláže a zátoky najdete hlavně na poloostrově Sveti Petar a Osejav. Ať už se vydáte na jih, nebo na sever od Makarske, tak máte jistotu, že si najdete zátoku na které budete úplně sami.

Pro naturisty je určena oblázková pláž Nugal, která leží asi 2 km jižně od přístaviště. Najdete ji jednoduše, protože je k ní podél pobřeží vyšlapaná cestička. Dá se na ní schovat ve stínu borovic, ale počítejte s tím, že široko daleko není možnost občerstvení, takže se podle toho zařiďte.

V blízkosti pláží najdete například tenisové kuty, fotbalové a volejbalové hřiště, školu potápění, jachtingu, paraglidingu a windsurfingu.

Možností sportovních aktivit je zde skutečně mnoho, takže na své si přijdou úplně všichni. Agentura Biokovo Active, která sídlí na adrese Kralja Petra Krešimira IV 7b v Makarske by vám mohla pomoci v případě, že byste chtěli zkušené průvodce, kola, nebo jen mapu okolí. Podobných agentur je zde víc, ale ceny jsou velmi podobné.

Pěší turistika

Turistické a cyklistické stezky jsou v okolí celkem dobře značené. Hnědé značky velikosti 80x20cm jsou rozcestníky, nebo označení místa dalšího informačního panelu. Na červených značkách o rozměrech 30×10 cm je označen cíl, ke kterému vedou, a čas, který je potřebný k jeho dosažení. Pozor, na křižovatkách cest mohou být tyto značky namalované i na kamenech, takže se dobře dívejte i po zemi.

ČTĚTĚ:   Lodní doprava v Chorvatsku a ceny trajektů

Velmi lehká túra, která trvá asi hodinu, je na vrchol hory Sv. Jure, která leží ve výšce 1762 m. Pořádá se ve večerních hodinách, takže uvidíte západ slunce nad okolními ostrovy. Cena je 36 EUR, a je v ní zahrnuta doprava, vstup do parku Biokovo a průvodce.

Výšlap na Vošac a Sv. Jure se už řadí k těm středně těžkým. Trvá 4 hodiny, délka je 8 km a převýšení je 1000m. Cena 47 EUR zahrnuje převoz, piknik, vstup do parku a průvodce. Jestli budou dobré podmínky, uvidíte 250 km vzdálený italský poloostrov Gargano.

I když se rozhodnete pro tu nejméně náročnou procházku, berte si s sebou dostatečné množství tekutin! A mějte na paměti, že Biokovo jsou velmi členité a kamenité hory, takže volte dobrou, pevnou, kotníčkovou obuv. Plátěné trepky tady opravdu nejsou na místě!

Cykloturistika

Jedna z cyklostezek vede z města Brela. Pokračuje se na Stomaricu, Podraće, Bašku Vodu a podél pobřeží zpět do Makarske. Délka trasy je 30 km, z toho půjdete asi 4km pěšky. V ceně 62 EUR je zajištěna doprava do Brely, kolo, přilba a průvodce.

Pro náročné je určena 70 km dlouhá cyklistická túra po ostrově Brač. Vydáte se na ní na Vidovu goru, což je nejvyšší vrchol ostrova ve výšce 778 m. n. m. Cena 68 EUR obsahuje dopravu, náklady na trajekt, průvodce, horské kolo a přilbu.

Rafting a kajaking

Za 54 EUR si můžete zkusit sjet na raftu řeku Cetinu. Na tuto krásnou, čistou řeku s mnoha peřejemi, přítoky a vodopády jsou Chorvaté oprávněně pyšní. V ceně je doprava na začátek sjezdu řeky a zpět do Makarske, krátké školení, jízda s lodivodem, plovací vesta a helma. Vezměte si s sebou určitě náhradní oblečení a sandály, nebo sportovní obuv.

Pokud vás řeka neláká, vydejte se kajakem na opuštěné písečné pláže, které jsou dostupné jen z moře. Kromě pláží se dostanete i k podzemním jeskyním, ve kterých si budete moci zaplavat v křišťálově čisté vodě. Počítejte s tím, že pádlovat budete asi hodinu. Za 54 EUR budete mít zajištěného zkušeného průvodce, dopravu ke kajaku a zpět, vestu a přilbu. I na tuto výpravu si vezměte náhradní oblečení a obuv.

ČTĚTĚ:   Nejlevnější a nejbezpečnější dovolená u moře? V Chorvatsku!

Návštěva centra města Makarska

Na hlavním náměstí se podívejte do barokního kostela sv. Marka ze 17. století. Hned vedle kostela je kašna s erbem Makarske.

Nenechejte si ale ujít ani Franjevački samostan. Tento klášter byl postaven v roce 1614, a najdete ho v blízkosti mysu Osejeva. Kromě cenné knihovny a obrazárny je v suterénu světově proslulé Malakogické muzeum, ve kterém uvidíte největší sbírku mušlí, plžů, slávek a fosilií v Chorvatsku.

Na závěr ještě jedna rada. V centru jsou nepřehledně značené cesty, takže se vám lehce stane, že vjedete do jednosměrky. Lépe uděláte, když auto necháte odstavené na parkovišti, a město se vydáte prozkoumat pěšky. Z místa, které není označené jako parkoviště vám auto totiž do půl hodiny určitě odtáhnou, tak si na to dávejte velký pozor.

ubytování Makarska
Levné apartmány v Makarske


Ohodnoťte

8 Responses to Makarska – jižní Dalmácie

 1. Šárka Šírková

  miluju Makarskou, Jezdím každý rok 😀

 2. Lucie Košatková Baláková

  Jo plno cechů a na korculu to nemá 🙂

 3. Iveta Poupova

  Ale má.Makarská je užasná

 4. Alena Brožova

  Makarska je sice krasna,letos jsme tam byli,ale podruhe uz ne.Je velmi hlucna 🙂 a chybely mi tam nejake pamatky na vylety.Jen dlouhatanska promenada…..a mensi centrum.Pristi rok bych brala Dubrovnik 🙂 Kazdy rok jezdime jinam.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split