Zaostrog – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Malé letovisko Zaostrog, které kromě moře obklopují i vysoké a strmé svahy pohoří Biokovo najdete v jižní části Makarské riviéry. Letovisko s populací asi 350 lidí žije především z cestovního ruchu, rybolovu a zemědělství. Prvnímu odvětví se zde velmi daří podobně jako v jiných letoviscích Makarské Rivéry, která je během letního období přeplněná turisty z celé Evropy. Tichý přístav Zaostrog, který vám díky svým podmínkám nabízí množství zábavných, ale i přírodních atrakcí, je ideálním místem pro strávení pěkné a také nezapomenutelné rodinné dovolené.

Obec, která leží na pozůstatcích římské osady, je vzdálená od hlavního města České republiky přibližně 1000 km. Mnohé antické památky, včetně reliéfu boha Mithry jen potvrzují, že i Zaostrog byl v minulosti sídlem mocné římské říše. Současná obec však svou „moderní“ historii začala psát až kolem 15. století, do té doby toto místo osídlovali kromě Římanů i ilyrské kmeny. V současnosti je Zaostrog poměrně oblíbenou turistickou destinací, díky svými pěkným a udržovaným písčitým a oblázkovým plážím.

Pláže v letovisku a v jeho okolí

Letovisko Zaostrog turistům nabízí skutečně špičkové pláže, které lemují prakticky celé pobřeží této obce. Hlavní pláž, která je dlouhá více než 1 kilometr, je složena z drobných oblázků a jemného písku. Vstup do moře je pozvolný, což jistě potěší neplavce nebo rodiny s malými dětmi. V blízkosti pláže se nacházejí i restaurace, stánky s občerstvením a borovicové stromy, které u pláže vytvářejí příjemný přírodní stín.
Zaostrog
Přibližně 4 kilometru od letoviska Zaostrog můžete navštívit ještě malé letovisko Drvenik, kde najdete dvě velmi pěkné zátoky. Obě pláže jsou tvořeny z drobných oblázku, lemované podobně jako pláž v Zaostrogu hustými borovými lesy. V blízkosti pláži se nachází i promenáda, kde můžete najít stánky s občerstvením a restaurace.

Sportovní atrakce letoviska

 Kromě slunění a koupání v moři si v Zaostrogu můžete vyzkoušet jízdu na skútru, parasailing (let padákem za lodí), windsurfing nebo jízdu na banánu. Na takovou malou obec, jako je Zaostrog je počet atrakcí opravdu pozoruhodný, takže nudit se zde během dovolené rozhodně nebudete. Kromě toho však můžete moře využít i pro potápění v blízkosti pobřeží letoviska. Makarská riviéra je navíc nejoblíbenější částí celé Dalmácie pro tento sport, především díky bohaté flóře a fauně, ale také díky množství vraků lodí, které jsou tu dodnes na dně moře.

ČTĚTĚ:   Chorvatský tanec a hudba nově na seznamu UNESCO

Na souši můžete sportovně vyžít hlavně v blízkosti kempu Viteri, kde se nachází sportovní centrum. V něm najdete hřiště pro fotbal, basketbal, ale i trampolíny a hřiště pro děti. V centru Zaostrogu se nachází i tenisový kurt s umělým travnatým povrchem. Určitě však postřehnete i pingpongový a kulečníkové stoly, které se nacházejí v blízkosti pláže.

Velmi dobré podmínky letoviska přejí i turistice. Na své si přijdou i zkušenější turisté, kteří mohou zajít k místnímu horskému masivu, konkrétně k vrchem Šapašnik (920 mnm ) nebo Viter, který leží ve výšce 770 mnm. Viter se tyčí dokonce přímo nad vesnicí, určitě vás proto zaujme hned, jak přijdete do letoviska svým strmým poklesem. Méně zkušení se mohou projít po značených turistických trasách, které vedou v blízkosti pobřeží Zaostrogu. Kromě toho jsou místní vrchy ideálním prostředím i pro extrémní sporty jako horolezectví.

Historické památky letoviska

Letovisko Zaostrog, které „novodobou“ historii začalo psát až v roce 1494, si dodnes zachovalo většinu části starého města, které bylo vystavěno na pozůstatcích pevnosti bývalého chorvatského státu. Ve starém městě se za posledních několik století postavilo několik dnes již historických budov, ty nejvýznamnější jsou kostel sv. Barbary a tři kaple, které byly postaveny na přelomu 19. a 20. století.
Zaostrog
Nejvýznamnější památkou je však jednoznačně starý františkánský klášter Panny Marie, který zde stojí již více než jedno půlstoletí. Jedná se zároveň o největší kulturní, náboženské a vzdělávací centrum v jižní části Makarské riviéry. V klášteře je pohřben chorvatský básník Andrija Kačić Miošić, který zde působil a také zemřel. Mimo toho se zde nachází i cenná sbírka starožitností, knihovna a archiv. V blízkosti klášteru je i botanická zahrada s více než 250 druhy rostlin.

Kam na celodenní výlet ze Zaostrogu

Blízkou a určitě i jednou z nejzajímavějších destinací, kam můžete zajít na celodenní výlet z letoviska je poloostrov Pelješac. Loď na tento poloostrov vyplouva ze Zaostrogu několikrát do týdne z místního přístavu. Během plavby navštívíte například letovisko Trpanj, kde se nachází pevnost Gradina a několik významných historických památek, jako například kostel Panny Marie ze 17. století, která ve svém interiéru “ ukrývá “ cenný renesanční oltář.

Druhou destinaci, kterou během plavby lodí na poloostrov Pelješec navštívíte je ostrov Hvar. Tomu přezdívají i chorvatská Madeira, kromě toho je však známý tím, že má nejvíce slunečních hodin za rok ze všech ostrovů Chorvatska. Zdejší písečné pláže s velmi dobrým pozvolným vstupem jsou velmi vhodné i pro neplavce nebo malé děti. S určitostí však neminete ani obec Sućuraj, která je dokonce s blízkým Drvenikem spojena i trajektem. V Sućuraji můžete navštívit například třípatrový maják nebo kostel sv. Jiřího ze 14. století.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko budoucnosti: co nás čeká se změnou klimatu?

Zajít můžete i do vnitrozemí, konkrétně do sousední Bosny a Hercegoviny. Zajímavými místy jsou Međugorje a Mostar. Međugorje je známá především u křesťanů, kteří si zde připomínají zjevení Panny Marie z roku 1981. Dodnes zde díky této události toto poměrně malé město navštívilo již několik milionů poutníků z celého světa. Naproti tomu Mostar je od Zaostrogu vzdálen ještě o něco více, přibližně 85 km. Toto šesté největší město Bosny je známé ve světě především díky historickému starému městu, kde je dodnes možné vidět i prvky islámské architektury. Celé staré město, včetně známého starého mostu přes řeky Neretvy je zapsáno v seznamu památek UNESCO.

ubytování Zaostrog
Levné apartmány v ZaostroguZaostrog – jižní Dalmácie
4 (80%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split