Grebaštica u Primoštenu


ubytování Chorvatsko

Grebaštica je malé a malebné letovisko které najdete ve stejnojmenné zátoce, přibližně 13 kilometrů severně od Primoštenu a 15 kilometrů jižně od města Šibenik. Pro svou osobitou atmosféru je toto místo stále vyhledávanější a oblíbenější i mezi turisty z České republiky. Pokud stále nevíte kam jít na rodinnou dovolenou k moři, Grebaštica může být tím pravým místem, které hledáte.

Dodnes je Grebaštica spíše klidnější letovisko, vždyť zdejší obyvatelé žijí více méně stále jednoduchý život, jelikož většina z nich se zabývá především drobným zemědělstvímb a proto není divu, že vám domácí mohou nabízet jejich domácí výrobky. Speciality místních kuchařů ostatně můžete ochutnat také v některé místní restauraci, kde vám jistě nezapomenou nabídnout ani zdejší vynikající víno.
Grebaštica
Kromě přírodních krás zdejšího okolí, čistého moře, příjemného středozemního klima a zdejších specialit se může Grebaštica pyšnit i bohatým kulturním dědictvím. V obci aktivně působí například kulturně-umělecké seskupení „Bedem“, které se dodnes snaží zachovat zvyklosti a tradice tohoto kraje.

Krásné pláže a udržované pláže

Mnoho lidí, kteří jednou navštíví Grebaštici napadne jako první v souvislosti s tímto letoviskem pláž. Místní pláže se naštěstí mnohým turistům zaryjí v paměti v pozitivním slova smyslu. Mezi nejnavštěvovanější pláže v letovisku patří jednoznačně místní hlavní pláž Banovnici, která je tvořena většinou z drobných oblázků. Tato pláž vyniká velmi dobrým pozvolným vstupem, který ocení neplavci a rodiny s dětmi. Její výhodou je také skutečně krásnou okolní scenérií, která Vám dá zapomenout na běžný každodenní stres. V blízkosti pláže najdete i několik barů a stánků s občerstvením, kde se můžete během horkých dní osvěžit.
Grebaštica pláž

Turistika, cyklistika a mnoho jiného

Krásná krajina, která obklopuje toto nenápadné letovisko je ideálním místem pro menší výlet do přírody. Četné cyklistické trasy nacházející se v blízkosti letoviska vás zavedou do malých obcí jako Konoba, Brnjača a Svirčići, které jsou dodnes obklopeny množstvím polí, olivovými háji a vinicemi. Ostatně, pokud jste si s sebou nevzali kolo, případně máte v oblibě turistiku, můžete se vydat do těchto končin i po vyznačených turistických trasách. Nádherný výhled na moře a okolí letoviska zato určitě stojí.

Zábava a kulturní slavnosti, které byste si neměli nechat ujít

Během léta je Grebaštica centrem několika menších slavností, které jsou velmi oblíbené i u turistů ze zahraničí. Oblíbeným místních kulturno-uměleckým seskupením je například „Bedem“, které se častokrát účastní i většiny kulturních slavnosti v letovisku. Poměrně významnou kulturní událostí je například Večer folklóru, který se organizuje během druhého srpnového víkendu. Součástí této události bývají častokrát i nejlepší kulturno-umělecká seskupení celého Chorvatska. Ostatně můžete zajít za zábavou do nedalekého letoviska Primošten, kde se nachází známý diskotékový klub Aurora s kapacitou až 3000 lidí.
Grebastica pláž

ČTĚTĚ:   Recenze: Hotel Kristina - Pohodovy hotel

Co byste měli vědět o Grebaštici před návštěvou

Dějiny obce sahají ještě k roku 1298, kdy se poprvé v historických listinách toto místo vzpomíná ještě pod jménem Grebac. Do tohoto roku však toto místo obývali i jiné národy, mezi které patřily i Římané. Ti zde zachovali cenný římský sarkofág, který se nachází v blízkosti místního kostela sv. Petra a Marie. Ten tu stojí již od roku 1668, kdy byl postaven na základech starého kostela, který zničili ještě na konci 15. století Turci.

Pro účely obrany obce místní postavili i obrannou zeď, která měla v budoucnu zabránit útoku Turků na obec. Téměř 10 metrů vysokou a 1 metr širokou zeď najdete na poloostrově Oštrica. Ani tato zeď však město neubránila a poté nezastavila většinu obyvatel po nájezdech Turků, aby Grebaštici opustila, kvůli čemuž obec ztratila i svůj vliv, což mělo za následek připojení k okresu Krapanj. Svou významnou roli tahle pevnost v minulosti však určitě sehrála. Dodnes je stále ve velmi dobrém stavu, díky čemuž patří i mezi nejvýznamnější památky a symboly obce.
Grebaštica zeď
Navzdory bolestivé minulosti bylo toto místo pro svou výhodnou geografickou polohu a velké zásoby pitné vody vždy velkým lákadlem pro lidi z blízkého okolí. V současnosti je například Grebaštica označována, jako jedno z nejvýznamnějších zemědělských oblastí Dalmácie. Dodnes tu domácí ve velkém pěstují například vinnou révu, fíky, olivy. I Proto se není co divit, že se Grebaštica kvůli tomu může pyšnit skutečně skvělou místní kuchyní. Ve zdejších restauracích si proto nezapomeňte i vy dopřát nějakou tu dalmatskou specialitu.

Zajímavá místa v okolí, které můžete navštívit

Poměrně dobrá geografická poloha letoviska umožňuje návštěvníkům této obce zajít na zajímavý fakultativní výlet do blízkého okolí. Mezi nejoblíbenější cíle turistů během dovolené v tomto letovisku patří například Národní park Krka, který se nachází na povodí stejnojmenné řeky. NP Krka je všeobecně uznáván, jako jeden z nejkrásnějších národních parků Chorvatska. Při návštěvě tohoto místa se můžete těšit na místní Skradinské vodopády, pod kterými se můžete dokonce i koupat.

ČTĚTĚ:   Velikonoce v Chorvatsku: působivá procesí, velké ohně a spoustu vína!

Perla Jadranu. I tak se dá označit blízké město Šibenik, které ve svém nitru ukrývá několik cenných historických památek. Pokud se sem rozhodnete zajít na celodenní nebo půldenní výlet, nezapomeňte zamířit ke známé katedrále sv. Jakuba, která byla v roce 2000 zapsána v seznamu památek UNESCO.
Grebaštica donja
Trochu dále než ostatní dvě zmiňované místa najdete známé město Trogir. Toto historické město, do kterého cesta vám zabere přibližně 50 minut cesty autem, je známé především pro své historické centrum, které je zapsané i v památkách UNESCO. Ve staré historické části města najdete například mohutnou pevnost Kamerlengo, Mořskou bránu, či kapli sv. Jana Trogirského, která patří mezi nejhodnotnější renesanční díla na pobřeží Dalmácie. Jejím autorem byl známý stavitel a sochař Nikola Firentinac.

Pro dovolenou s dětmi je Grebaštica opravdu ideální místo – 3 umělé pláže s drobnými kamínky s pozvolným vstupem do moře, tři hospůdky, zmrzlinář, malý a větší obchůdek. Celkově je v Grebaštici velký klid a to i v noci. Na trhy s rybami, ovocem a zeleninou se dá zajet do Šibeniku (10 minut), popřípadě i nakoupit v supermarketech v Šibeniku kde jsou ceny podobné našim cenám.

ubytování Grebaštica
Levné apartmány u PrimoštenuGrebaštica u Primoštenu
4 (80%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik