Sali na ostrově Dugi Otok


ubytování Chorvatsko

Letovisko Sali, správní centrum ostrova Dugi otok, je vůbec nejlidnatějším místem sedmého největšího ostrova Chorvatska, které leží severně od známého souostroví Kornati a asi 25 km západně od jednoho z center Chorvatska, města Zadar.

Přestože Sali rozhodně nepatří mezi velká letoviska (cca 1500 obyvatel), tak v současnosti v této obci bez problémů najdete například lékařskou a zubní ordinaci, poštu, bankomat, několik obchodů, restaurace, bary, ale také i sportovní atrakce. Sali samozřejmě nabízí i dostatek ubytovacích kapacit, které většinou pokrývají soukromé apartmány.
dugi-otok
Pro svou pobřežní polohu, zajímavou architekturu, bohatou středomořskou vegetaci a samozřejmě i atraktivní Jadran je velkým lákadlem pro širokou skupinu rekreantů. Sali je známé i starou rybářskou tradicí a téměř 1000 letou intenzivní zemědělskou činnosti. Známé jsou i místní, více než 700 let staré olivové háje Saljsko polje, které spolu s místní vegetací představují unikátní přírodní oblast celého ostrova.

Pláže v Sali a ostrově Dugi Otok

Místní pobřeží je většinou tvořeno z menších kamínkových pláži, které často doplňují i betonové plošiny. Většina z nich se nachází v okolí hustých borových lesů, které se starají o dostatek přírodního stínu. Konkrétně můžeme zmínit pláž Bočac, pláž Sali nebo pláž v zátoce Sašćica, která se nachází v blízkosti místního hotelového komplexu. Právě pláž Saščica je asi nejlepší destinací pro odpočinek u moře v letovisku Sali.
sali pláž

Sportovní a rekreační možnosti v letovisku

Tak jako většina ostrovů v Jadranu, tak i pobřeží ostrova Dugi otok je bohaté na podmořský svět. Velmi zajímavou destinací pro tento druh sportu je však i jižní souostroví Kornati, které navštěvují i potápěčské kluby z jiných částí Chorvatska. Vy můžete konkrétně zajít do potápěčského klubu Diving in Kornati, který spravuje Ivan Mihić. Jedno potápění vás vyjde zhruba na 220 Kun. Vynikající podmínky jsou zde i pro rybaření nebo jachting.

ČTĚTĚ:   Dovolená v okolí Vranského jezera

Ideální možností, jak blíže poznat ostrov Dugi Otok je sednout na kolo. Ti, kteří chtějí poznat blíže přírodu tohoto zhruba 43 km dlouhého a 4 km širokého ostrva mohou využít i místní cyklostezky, které se táhnou prakticky po celém ostrově.
sali
Další zajímavou sportovní atrakcí, které se zde můžete věnovat také je horolezectví. Přesto, že má Dugi Otok nejvyšší vrch položen pouze ve výšce 338 metrů, tak jeho geomorfologické podmínky z něj činí ideální místo pro milovníky turistiky a horolezectví. Většina ostrova sestává z hornaté zalesněné a skalnaté krajiny, která je právě ideální pro tento sport. Jedním z oblíbených míst jsou například svahy vrchu Orljak, které leží ve výšce cca 270 metrů nad mořem.

Zábava a noční život v Sali

Nejvýznamnější místní akcí je bezesporu turistické léto obce Sali, pod které spadá několik menších zábavních a kulturních akcích. Konkrétně se například každý pátek v ulicích Sali koná oblíbená slavnost Rybářská noc, která je jako v jiných částech Chorvatska doprovázena živou hudbou a místními gastronomickými specialitami z ryb a plodů moře. Dále je součástí turistického léta obce Sali i třídenní “Saljske uzance“, které jsou pořádány hlavně pro turisty, kteří chtějí blíže poznat místní kulturu a zvyklosti. Tradiční akcí je i závod oslů, který je jednou z nejvelkolepějších akcí celého ostrova Dugi otok.
sali přístav

Historie a památky obce Sali

První zmínky o tomto místě sahají několik století dozadu, z čehož je zřejmé, že Sali je v současnosti také místem mnoha zajímavých historických míst. Konkrétně je poměrně známou místní památkou například kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož základy pocházejí z konce 9. století. V roce 1465 byl zbourán a nahrazen novějším a větším kostel, na jehož výstavbě se podílel i místní umělec Juraj Lukačević. Už o necelé dvě století však kostel opět změnil svou podobu, i když tentokrát ne tak rozsáhle. Dodnes je možné v jeho nitru vidět i monumentální dřevěný oltář, který pochází ze 17. století.

ČTĚTĚ:   Gradac

ubytování Sali
Levné apartmány v SaliOhodnoťte

One Response to Sali na ostrově Dugi Otok

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar