Kornati


ubytování Chorvatsko

Severodalmatské souostroví Kornati se skládá ze spousty malých ostrovů a ostrůvků, kterých je celkem 109. Největším a nejdostupnější je ostrov Kornat.

 

Některé ostrovy jsou holé, jiné porostlé lesíky či macchií, hojné jsou různé byliny. S básnickou nadsázkou se říká, že Kornati voní po šalvěji. Velmi zajímavý je i zdejší podmořský život. Bylo tu napočteno 350 druhů rostlin a na 300 druhů živočichů. Lidé tu už dnes trvale nežijí, byť tu kdysi osady bývaly. Na Kornatu archeologové našli zbytky pravěkého osídlení, na Piskeře stojí dodnes kostelík ze 16. století, který za druhé světové války sloužil jako partyzánská nemocnice. O smyslu pro humor u místních občanů svědčí názvy některých útesů, jako Vela a Mala Prduša, Babina Guzica a další.

Po Římanech zůstala na ostrovech nejstarší dochovaná stavba – Tureta, někdejší strážní věž. Pozoruhodné je, že chorvatský stát v tomto svém národním parku vlastní pouze dvě nemovitosti. Vilu na ostrově Kornat a jachetní přístav na ostrově Piškera, který stát za jugoslávských časů vybudoval v národním parku „na černo“. Ostatní nemovitosti jsou v soukromých rukách.

1793352Právě zachovalost a jistá opuštěnost je důvodem, proč sem jezdí návštěníci. Ještě v 70. letech 20. století tu plánovala jugoslávská vláda výstavbu velkolepého rekreačního komplexu, čemuž se naštěstí podařilo zabránit a v r. 1980 byly kornatské ostrovy prohlášeny za chorvatský národní park. Jeho rozloha, včetně přiléhající části moře, činí po úpravách z r. 1988 celkem 234 km². Nejlépe se do parku dostanete na výletní lodi, cestovní agentury obvykle spojují projížďku s obědem, obvykle pečenou rybou, a s vykoupáním ve zdejším krásně čistém moři. Z pevniny je to sem nejblíže z letovisek Biograd na Moru, Vodice nebo Murteru. Výletní rychlolodě vyjíždějí i z Novalji na ostrově Pag.

ČTĚTĚ:   Last minute slevy na ubytování v Chorvatsku v září

Místo je také oblíbené mezi jachtaři, některé z menších ostrůvků využívají pro svou dovolenou také „novodobí“, dobrovolní Robinsoni. Při dodržení všech zásad a nařízení, chránících přírodu, lze podnikat po největším ostrově pěší tůry a přespat ve skromném kempu pod stanem.


ubytování Kornati
Levné apartmány blízko KornatiOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Magazín