Srima u Vodic


ubytování Chorvatsko

Malebná turistická osada Srima s několika krásnými plážemi je položená v sousedství známého letoviska Vodice. I tak by se v krátkosti dalo charakterizovat letovisko Srima, které zažívá v posledních letech stále větší zájem rekreantů z nejedné evropské země.
Na atraktivitě tohoto letoviska přidává do jisté míry především jeho výborná poloha, která na jedné straně zajišťuje návštěvníkům dostatečný klid od hluku a ruchu rušných letovisek, na druhé straně však právě nedaleké rušnější letovisko Vodice v pěší vzdálenosti je i jistou zárukou kvalitní zábavy a kulturního vyžití.

Historie této obce sahá až k začátkům raného středověku, což potvrzuje několik archeologických nálezů z 6. století. Moderní dějiny, nebo lépe řečeno první zmínky o obci jménem Srima, se v dokumentech vzpomínají již začátkem 16. století. V současnosti není Srima nijak velkou obcí, s přibližně 700 obyvateli je dá se říci příměstskou částí Vodic.
srima vodice

Pláž Srima s modrou vlajkou kvality

Místní pobřeží je známé nadstandartní kvalitou pláži. V samotné části obce Srima se nachází stejnojmenná pláž, která v minulosti získala i ocenění v podobě modré vlaky kvality. Tato rozsáhlá oblázková pláž je všeobecná oblíbená i mezi turisty, kteří odpočívají v sousedních Vodicích.
Obrovskou výhodou pláže Srima je bezpochyby i to, že díky úpravám v minulosti je dnes přístupná i pro osoby se zdravotním postižením. V její blízkosti nechybí toalety, sprchy, šatny, dostatek odpadkových košů a plavčíci, kteří dohlížejí na samotné návštěvníky pláže.
srima pláž
Další neméně zajímavou pláží, kterou však najdete již v sousedních Vodicích je pláž Plava. Tato asi 4 km dlouhá pláž se táhne od hotelu Punta až k nedalekému letovisku Tribunj. Na pláži Plava máte k dispozici množství zábavných, ale i sportovních atrakcí, jako například volejbal, parasailing, plachtění, či tenis. V její blízkosti nechybí ani několik restaurací a kaváren, které bývají hlavně během hlavní sezóny nejednou plné. Pláž Punta je ostatně mnohými návštěvníky považována za jednu za nejkrásnějších v celé oblasti, v minulosti získala i modrou vlajku kvality pláže.
pláž Srima

ČTĚTĚ:   Slatine na ostrově Čiovo u Trogiru

Sport a zábava

Blízké Vodice nabízejí návštěvníkům letoviska Srima obrovské možnosti v oblasti sportu, ale i zábavy. Přímo ve městě Vodice se dokonce nachází i několik sportovních klubů, které pořádají i kurzy pro začátečníky. Navštívit můžete například školu windsurfingu „Kite“, školu potápění „Greben“, horolezecký klub „Klen“, nebo také například místní tenisový klub, který během léta svým návštěvníkům nabízí možnost si pronajmout zdejší antukové kurty. Ostatně si můžete zahrát některé míčové hry i bezplatně přímo na místních hřištích, případně můžete zkusit některou adrenalinovou zábavu, jako je například jízda na banánu, vodní lyže nebo let padákem za člunem.

Pokud budete chtít navštívit někteří z podniků v ​​Srimě, určitě zajděte do místních restaurací Arus a Dalmacija, které mají ve svém menu množství místních specialit. Naleznete zde však i jednu mexickou restauraci, která nese název Santa Marija. Ostatně můžete večer zajít do zmíněných Vodic, kde se každoročně koná množství kulturních, ale i zábavných akcí, jako například Vodicka slavnost, Vodické hry (Vodičke igre), ale také kulturní slavnost během svátku Panny Marie Karmelské, který je na programu vždy 16. července. Ve Vodicích je mimo toho oblíbeným společenských místem i místní diskotékový klub Hacienda.
srima

Co byste si neměli nechat ujít

Nejzajímavější kulturní památkou, kterou můžete dodnes vidět v této obci je „Srimska lokva„. Toto archeologické naleziště, které najdete nedaleko Jadranské magistrály, ukrývá cenné kamenné pozůstatky dvou jednolodních raně křesťanských bazilik, které tu stály již od 6. století.

Další vaší zastávkou může být klidně i sousední město Vodice. To v minulosti poskytovalo svému obyvatelstvu poměrně dobré opevnění, které ho chránilo především před Turky. Známou místní památkou je například Čarićova věž, která zde stojí již od 16. století. Najdete ji přímo v centru města, v blízkosti jiné zajímavé historické budovy – farního kostela Nelezení sv. Kříže.

ČTĚTĚ:   Gradac

Milovníci přírody si mohou udělat výlet do nedalekého Národního parku Krka, jehož největší atrakcí jsou bez pochyby místní Skradinské vodopády, které jsou dlouhé celkem 400 metrů a vysoké přibližně 45 metrů. Návštěvníky tohoto parku jistě potěší fakt, že pod samotnými vodopády je povoleno se i koupat. Kromě vodopádů je však NP Krka charakteristický pro svou bohatou flóru a faunu. Dodnes bylo v těchto místech zdokumentovaných až celkově 860 druhů a poddruhů rostlin.

ubytování Srima
Levné apartmány Srima
<<<Srima u Vodic
3 (60%) 6 hlas[ů]

3 Responses to Srima u Vodic

  1. Marta Janouschova

    Vodice ano ale Srima nic moc koupání….

  2. Dana Gürtlerová

    byla jsem tam v srpnu a dobrý 🙂

  3. Monika Mildová

    Od Vodic nahoru – Tribunj,od Vodic dolů Srima – obojí moc pěkné, Vodice ideální pro ty ,co upřednostňují pláž hlava na hlavě

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Střední Dalmácie - Šibenik