Baška na Krku – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Baška je známá rekreační obec s přístavem, která se nachází na jihu ostrova Krk, v krásném údolí Baška Draga, kterým protékají řeky Vela Rika a Suha Ricina. Baška je obklopena vinicemi, olivovými háji, mořem a skalami.

Toto malé město s necelým tisícem obyvatel má charakteristickou architekturu pro oblast Kvarneru, v jeho nové části je ale vybudováno mnoho turistických atrakcí, díky kterým je Baška velmi oblíbenou destinací.

Ačkoli se Baška nachází na ostrově, je velmi dobře spojena s pevninou, protože na ostrov Krk vede most, na který se dostanete u města Kraljevica před Rijekou. Na mostě se platí mýtné ve výši 35 HRK, při cestě z ostrova je průjezd zdarma. Baška je na hlavní silnici, která ji spojuje s městem Krk, takže se do ní dostanete velmi dobře i autobusem z Rijeky. Pro Čechy má navíc Baška tu výhodu, že je vzdálena pouhých 630km z hraničního přechodu Mikulov.

Hosté se v Bašce mohou těšit na mnoho kulturních památek a pamětihodností. Podél nábřeží existuje celá řada obchodů, obchůdků se suvenýry a restaurací.

Ve večerních hodinách je zde otevřeno mnoho barů a tanečních teras, které jsou velmi populární mezi turisty z celého světa. Během teplých, letních večerů je zde připraven rozmanitý kulturní a zábavní program.
Baška

Pláže

Baška obklopena asi třiceti oblázkovými plážemi, které jsou vhodné jak pro plavce, tak pro neplavce, nebo malé děti. Výběr pláží je tak obrovský, že si tady každý najde své vysněné místo ke koupání.

  • 2 km dlouhá hlavní pláž v Bašce, Vela Plaza, je jednou z nejkrásnějších pláží v zátoce Kvarner. Je to přírodní oblázková pláž, která se pyšní tzv. Modrou vlajkou. Na pláži si můžete pronajmout slunečníky, lehátka, čluny, nebo surfy. Tato pláž je vhodná pro neplavce a rodiny s malými dětmi. O její oblibě svědčí to, že se na ni pořádají výlety z celého Chorvatska.
  • Nudistická pláž Bunculuka je krásná, jemná, oblázková pláž, která se nachází asi 1 km východně od Bašky ve stejnojmenném naturistickém kempu. Najdete u ní i borový les, takže není divu, že je opravdu hojně vyhledávaná i těmi, kteří v kempu nejsou ubytovaní.
  • V centru Zarok je jedna z dalších oblázkových pláží, na kterou si můžete zajít i s pejsky. Není pro ně sice celá určena, ale na její jedné části jsou psi povoleni.
ČTĚTĚ:   Chorvatské národní parky


Sport

Pro ​​aktivní sportovce je v Bašce opravdu nespočet možností. Kromě klasických vodních sportů lze využít i mnoho rekreačních zařízení.
Mimo to máte k dispozici ještě:

Kajaking – Agentura Starter pořádá výlety na kajaku. Můžete si vybrat z mnoha možností. První z výprav začíná už v 5:30, poslední v 16:30. Trvají od 4 do 6 hodin a stojí od 300 do 400 HRK. Výpravy si můžete rezervovat na e-mailu info@kajaktim.net, nebo na telefonu +385 (0) 922 333 492.

Potápění – v Bašce je od 1. 4. do 1. 10. otevřeno potápěčské centrum Squatina. Nabízí kurzy jak pro začátečníky, tak pro profesionály, kromě toho ale pořádají i výlety s ponory pro ty trochu zdatnější. Cena kurzů závisí na obtížnosti a začíná na 90 EUR. Pokud byste si chtěli kurz rezervovat, pište na email info@squatinadiving.com, nebo volejte na telefonní čísla 00385-99-4332080 a 00385-51-856034.

Turistické a cyklistické stezky – pro všechny milovníky hor je v Bašce ideální možnost vychutnat si procházky a výlety na horských kolech. V okolí je 19 stezek s celkovou délkou 90 km. Podle svých možností si můžete vybrat od jednoduchých až po ty nejnáročnější. Je dobré mít mapu stezek, která obsahuje popisy a mnoho dalších užitečných informací a pokynů pro turisty o tom, co mohou na cestě očekávat.

Mapy lze získat na adrese Kralja Zvonimira 114, Baška. V případě zájmu si můžete koupit za poplatek 40 HRK i inkoustovou podušku, kterou můžete využít k orazítkování kontrolních bodů na mapách. Každý, kdo na stejnou adresu donese na mapě označená stanoviště, dostane symbolickou cenu. Mapy jsou vytištěny v chorvatštině a angličtině a jsou vydávány zdarma.

Lezení po skalách – díky přírodním a klimatickým podmínkám jsou v okolí Bašky vysoké útesy, které jsou skutečným zážitkem pro milovníky volného lezení. V Bašce jsou tři horolezecká stanoviště s více než stovkou vybavených tras všech obtížností. Ideální sezóna pro tento typ sportu je tady od března do prosince. Pozor! Nikdo vám nemůže zaručit vaši bezpečnost, proto pamatujte na to, že polezete na vlastní nebezpečí!

ČTĚTĚ:   Navštivte Akademii sardelí a ochutnejte dobroty z této ryby

Na co se v Bašce nezapomeňte podívat

Kostel svatého Jana Křtitele je první farní kostel v Bašce, který byl postaven už v 11. století. Je v něm nejstarší zvon této oblasti, který byl vyroben už v roce 1431. Každoročně se tady 24. června pořádá velká slavnost. Vedle kostela je hřbitov, ze kterého je nádherný výhled na Bašku.

Kostel Sv. Lucie v Jurandvoru je jedním z nejvýznamnějších kostelů v Chorvatsku. Byl postaven na troskách raně křesťanského kostela v 11-12. století. V roce 1851 v něm našel z duchovní Peter Dorčić jednu z nejznámějších a nejstarších kulturních památek v Chorvatsku – Bašćansku ploču. Jedná se o dokument vytesaný hlaholicí do kamene o daru krále Zvonimira. Originál je v Záhřebu, na věrnou kopii se můžete podívat právě v tomto kostele.

S Baškou se můžete rozloučit návštěvou akvária, které se nachází přímo v centru města a nabízí svým návštěvníkům jedinečný zážitek. Je zde více než 20 akvárií s mořskou vodou, ve kterých mohou turisté obdivovat více než 400 druhů měkkýšů a plžů, více než 100 druhů ryb, ale taky chobotnice, murény, nebo dokonce žraloky.

ubytování Baška
Levné apartmány v Bašce na ostrově Krk


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner