Sukošan – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Velký přístav Sukošan, který je v současnosti domovem přibližně 4500 obyvatel, patří mezi větší letoviska Dalmácie. Toto moderní letovisko, které leží na základech původní středověké rybářské vesnice, je mezi turisty oblíbeno především pro své rozlehlé pobřeží, jehož součástí je i několik klidných zátok.

Známý přístav, kterého součástí je i přibližně 18 mol, se nachází přibližně 11 km jihovýchodně od Zadaru. Marina Sukošan, kde běžně kotví i větší lodi patří mezi nejlépe vybavené přístavy celého Chorvatska. Najdete zde dokonce i servis pro opravu lodí. Sukošan je ovšem kromě toho známý i pro léčivé bahno peloid, které najdete na některých místních plážích.
Sukošan

Pláže v Sukošanu

V samotném letovisku Sukošan a jeho okolí můžete najít několik pěkných udržovaných pláži. Nejznámější pláží Sukošanu je místní hlavní pláž „Dječji raj“ (dětský ráj). Své pojmenování si zasloužila i díky svému pozvolnému vstupu do moře, který je pro děti ideální. Pláž je ostatně vybavena množstvím lehátek, slunečníků a samozřejmě i sprchami a záchody. V blízkosti pláže se nachází i několik barů, restaurací a stánků s občerstvením.

Další místní pláží, kam můžete jít během horkých dnů odpočívat je pláž „Zlatna luka„, která se nachází v severní části letoviska. V blízkosti této oblázkové pláže se nacházejí i menší palmy, které během horkých letních dnů vytváří příjemný přírodní stín. Pláž Zlatna luka je kromě toho vybavena i sprchami a toaletami.

Zajímavou pláží je i místní pláž Makarska. Ta je složena opět z oblázků, její výhodou je velmi dobrý pozvolný vstup. V místní půjčovně si můžete zapůjčit slunečníky a lehátka. Pláž disponuje sprchami, eko toaletami a také hřištěm pro plážový volejbal. V blízkosti této pláže se můžete bez problémů osvěžit nebo občerstvit v některém z barů nebo stánků s občerstvením.
pláž Dětský ráj

Sport a zábava

Letovisko Sukošan hlavně díky své velikosti nabízí návštěvníkům množství zábavy a sportovních atrakcí. Bez problémů si zde na místních hřištích můžete zahrát basketbal, volejbal, bowling, paintball, tenis nebo fotbal. Každoročně se zde dokonce koná i pro místní velmi populární fotbalový turnaj, který organizuje sportovní centrum „Zlatna luka“. Běžně je během zápasů tohoto turnaje místní stadion vyprodán.

Dobré podmínky letoviska přejí i vodním sportům. Díky velmi dobrému větru si zde můžete vyzkoušet windsurfing. Surfovat zde mohou díky dobré poloze letoviska i začátečníci nebo zkušení surfaři. Pokud patříte mezi fanoušky potápění nebo byste si rádi tento sport poprvé vyzkoušeli, Sukošan je tím pravým místem. Místní potápěčské centrum Zlatna Luka pravidelně pořádá kurzy a „tripy“ na moře. Ceny zde začínají již od 60 € za půldenní trip, jehož součástí jsou dva ponory z lodi a občerstvení.

ČTĚTĚ:   Znáte těchto 5 nejkrásnějších chorvatských cyklotras?

Pokud máte rádi turistiku, případně jízdu na kole, můžete vyzkoušet místní turistické a cyklistické trasy. Většina z nich prochází i přes místní vinice, pole a olivové háje, které dodávají těmto výletům nezaměnitelnou atmosféru. Na kole si můžete udělat i výlet k nedalekému Vranskému jezeru.
Sukošan přístav
Co se týče zábavy je na tom Sukošan, jako se spotovými atrakcemi velmi dobře. Pravidelně se zde konají různé menší hudební akce, menší diskotéky a karneval. Lidová slavnost, která patří mezi největší kulturní akce roku, se koná 13. srpna. Během této kulturní slavnosti můžete poznat blíže historii letoviska a zvyky jejích obyvatel. Kromě toho se zde běžně pořádají také rybářské večery.

Historické památky letoviska

V Sukošanu můžete obdivovat pozůstatky římské architektury jako je římský akvadukt. Ten pravděpodobně sloužil během své éry osadě, na níž je vystavěn dnešní Sukošan.

Z novodobé historie letoviska můžete dodnes vidět zachovalý Farní kostel sv. Kasijana, který zde stojí již od 17. století. Jeho základy ovšem na tomto místě stojí již od 11. století. Ve 20. století si tato stavba prošla ještě jednou výraznou rekonstrukci, když vedle kostela byla vystavěna zvonice.
Kromě toho se v letovisku nachází ještě jedna významná křesťanská stavba, která zde stojí již několik století. Kostelík sv. Martina tu stojí již od roku 1387, kdy byl oficiálně dostavěn. Během své existence si prošel i několika rekonstrukcemi, které odstranily škody na stavbě. Poslední významnější rekonstrukce proběhla při poměrně nedávné občanské válce a to konkrétně v roce 1991.

Kam zajít na celodenní výlet

Pokud se rozhodnete pro dovolenou v Sukošanu, máte na výběr několik možností, kam zajít na výlet. Blízkou destinací (přibližně 22 km) je Vranské jezero, které je největším jezerem celého Chorvatska. Původ tohoto jezera se připisuje zaplavení krasového pole podzemními vodami. Od moře, s nímž je jezero spojeno umělým kanálem, je jinak vzdáleno jen přibližně 1 kilometr. Od roku 1999 je Vranské jezero na seznamu chráněných oblastí Chorvatska.
Marina Sukošan
Lodí z letoviska můžete zamířit k známému souostroví Kornati. Skupina sevorodalmátskych ostrovů, které se rozkládají na rozloze 234 km2 se skládá z celkem 150 ostrovů. Ze Sukošanu se na ostrovy organizují pravidelně výlety především do parku přírody Telaščica a do národního parku Kornati. Pokud hledáte místo, kde si chcete odpočinout od běžného civilizovaného života, tak právě Kornati se svou panenskou přírodou jsou tím pravým místem.

ČTĚTĚ:   Ostrov Vir - severní Dalmácie

Nejbližším zajímavým místem ze Sukošanu je centrum oblasti a celé Severní Dalmácie Zadar vzdálené pouhých 10km. Ten je se svým starým centrem, které je plné historických památek velkým lákadlem nejen pro zahraniční , ale i i pro domácí turisty. Najdete zde například katedrálu sv. Anastázie, Pevninskou bránu, františkánský kostel a mnoho dalších významných a především zajímavých památek.

Takže směle navštivte Sukošan, místo kde úrodná pole vplouvají do nebesky modrého moře a jeho dlouhé členité pobřeží zálivu „Zlatna luka“ se známým přístavem „Dalmacija“ až do přírodního komplexu Tustica nabízí krásné pláže a četné intimní zátoky.

ubytování Sukošan
Levné apartmány v SukošanuSukošan – severní Dalmácie
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar