Slano – malebné letovisko u Dubrovníku s krásnými plážemi


ubytování Chorvatsko

Asi 34 km severozápadně od města Dubrovník najdete malou obec Slano, která je součástí nejjižnější části Dalmácie. Letovisko Slano, které je dnes domovem něco přes 550 obyvatel je známé především pro svou bohatou zemědělskou činnost (olivy, vinná réva, ovoce, tabák) a rybolov, které byly donedávna hlavním příjmem obyvatel této obce. Známá je však tato obec i díky množství léčivých bylinek, které zde turisté velice rádi sbírají.
slano
Cestovní ruch v letovisku Slano se začal ve větší míře rozvíjet ještě před vyhlášením samostatnosti Chorvatska, tedy ještě za dob bývalé Jugoslávie. Během války v roce 1991 – 92 však Slano utrpělo mohutné škody, které bránily dalšímu rozvoji letoviska v této oblasti. Jedna z dominant letoviska Hotel Admiral, byl totiž během tohoto konfliktu zcela zničen. K znovuotevření hotelu, které si vyžádalo celkovou investici ve výši více než 40 milionů euro, došlo až v roce 2008.
Od té doby se ze Slana stala opět atraktivní destinace, která má ambice se stát jedním z nejlepších letovisek celé Jižní Dalmácie. Dnes se zde prakticky neustále zkvalitňují služby v oblasti cestovního ruchu, kdy dochází k výstavbě nových moderních apartmánů a penzionů, které by měly v následujících letech pokrýt zájem turistů ze všech koutů světa, hlavně Evropy. V letovisku Slano samozřejmě najdete i několik restaurací, obchodů, malých stánků se suvenýry, kaváren, ale i několik zajímavých historických památek.
Slano pláž

Pláže v letovisku Slano

Většina pláži v letovisku Slano je tvořena z drobných oblázků, najdou se zde však i jisté zátoky s písčitým dnem. Velmi pěknou pláž najdete i v blízkosti zmiňovaného hotelu Admiral, která je tvořena na rozdíl od druhé známé pláže Osmine z oblázků. Pláž Osmine je však jednoznačně nejlepším místem pro odpočinek v tomto letovisku. Převážně písečná pláž s vynikajícím pozvolný vstupem je dlouhá přibližně více než 200 metrů, díky čemuž je během léta cílem mnoha turistů. Krásný výhled na okolí letoviska, ideálně teplý a hlavně čistý Jadran je prostě zárukou příjemné stráveného teplého odpoledne u moře. Pokud by vám však teplo už vadilo, jednoduše se můžete skrýt pod hustý porost borovic, který se táhne prakticky celým pobřežím letoviska. Najdete ji v blízkosti stejnojmenného hotelu, jehož součástí je i bazén. Nedávno byla pláž Osmine oceněna i modrou vlajkou.
Slano Osmine

ČTĚTĚ:   Gradac: Srdcovka na Makarské!

Sportovní a rekreační možnosti

V současnosti letovisko Slano prakticky neustále pracuje na rozvíjení své infrastruktury, s níž souvisí i právě sportoviště. V roce 2012 byla v obci například otevřena nová víceúčelová hala, která během hlavní sezóny slouží i pro turisty, kteří si zde mohou zahrát prakticky jakýkoliv halový sport. V následujících letech má být otevřená i nová ACI Marina, která bude moderním místem pro kotvení menších lodí a jachet. Dnes se zde však kromě halových sportů můžete věnovat i některým vodním sportům, hlavně potápění nebo šnorchlováni. Nesmíme zapomenout ani na blízké cyklostezky a zajímavé turistické chodníčky v okolí.

Noční život

Kromě pár restaurací, kde si můžete dopřát nějakou tu místní specialitu a několika kaváren je Slano nejednou i místem mnoha kulturních akcí. Během léta se zde pořádají hlavně koncerty vážné hudby, různá vystoupení místních folklorních souborů, ale i menší zábavné akce na nábřeží letoviska. Každým rokem je však noční život stále bohatší o pár menších akcí, takže během večerních a nočních hodin byste se tu nudit neměli.
Slano pláž hotel Admiral

Historická místa obce

Slano v minulosti, jako součást Dubrovnické republiky (od 14. století) sloužilo především, jako zemědělská osada. V minulosti zde však sídlila i bohatá bosenská rodina, která byla jednou z nejbohatších rodin bývalé Dubrovnické republiky. Právě rodina Ohmučevićů zde měla postavený i letohrádek, který tu můžete vidět dodnes.
Významnou historickou památkou je i místní kostel sv. Jeronýma, který se nachází v blízkosti hotelu Admiral. Pod jeho výstavby se podepsali dva šlechtické rody, které tento klášter věnovali bosenským františkánům.

ubytování Slano
Levné apartmány v SlanoOne Response to Slano – malebné letovisko u Dubrovníku s krásnými plážemi

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník