Stanići u Omiše


ubytování Chorvatsko

Letovisko Staniči je původně malá rybářská osada, která v současnosti patří mezi největší a nejnavštěvovanější letoviska Omišské riviéry. Staniči je dnes rozděleno na dvě menší části. Stará, původní část se nachází dál od pobřeží (přibližně 300 metrů), moderní část, v níž bývá většina turistů je složena z množství moderních apartmánů, které jsou postaveny v blízkosti místních pláži.

Obecně je toto letovisko považováno za ideální destinaci pro rodiny s dětmi, které hledají spíše menší letoviska nacházející se v klidnějších částech Dalmácie. Zdejší pohoří, na kterém leží i samotné letovisko nabízí řadu možností pro procházky a tréninkové túry v okolí letoviska.
Staniči

Pláže letoviska a v jeho blízkém okolí

V letovisku Staniči najdete několik menších a větších pláži. Hlavní pláž letoviska se táhne od vstupu do letoviska až po jeho střed. Pláž ostatně sousedí s množstvím apartmánů, které jsou v její blízkosti postavené. Její výhodou je především pozvolný vstup do moře a dlouhá řada borovic. V jižní části pláže se nachází i bary s občerstvením, kde si můžete vychutnat pohodovou atmosféru letoviska. Ve zdejších půjčovnách si můžete zapůjčit také lehátka a slunečníky.

Pokud máte v oblibě nudistické pláže, tak můžete zajít do sousedního letoviska Ruskamen, kde je na místní hlavní pláži vyhrazená část pro nudisty. Zbylá část hlavní pláže v Ruskamenu je ovšem vhodná pro všechny věkové kategorie. Nachází se zde i několik půjčoven a menší bar Bikini, který najdete v jižnější části pláže.

Sport, zábava a kultura v Staniči

Dobré povětrnostní podmínky letoviska a jeho okolí přejí především windsurfingu. Ostatně si zde můžete zapůjčit vodní skútr, vodní kolo nebo zajít do některého potápěčského centra. Pokud jste vášnivými fanoušky cyklistiky a turistiky, tak vám doporučujeme využít některou vyznačenou cyklotrasu nebo některý z turistických chodníků, který vede i do vnitrozemí oblasti přes náročnější trasy pohoří Biokovo. Velmi oblíbená cyklotrasa vede i přes cestu v blízkosti kaňonu řeky Cetina. Ostatně například v letovisku Omiš, přes které prochází právě zmiňovaná řeka Cetina, si můžete vyzkoušet i adrenalinové sporty, jako je rafting.
Staniči plážz
Co se týče zábavy až na menší kulturní události, jako jsou Rybářské večery, v tomto letovisku nenajdete nic zajímavější. Jednou z možností je tak zajít do blízkého Omiše, které je kulturním a zábavním centrem celé oblasti. Najdete zde dostatek diskotékových barů, tanečním teras a dalších zábavních zařízení, kde se rozhodně nudit nebudete. Velmi oblíbenou událostí je například Omišské kulturní léto, kterého se nejednou účastní i obyvatelé Stanići.

ČTĚTĚ:   Bondova dívka miluje Dubrovník

Zajímavosti a zajímavá místa v okolí, které se vyplatí navštívit

Původní starou část Stanići, ve které dnes býva čím dál méně lidí, rozšířila novější a modernější část Staniči, která se začala stavět po výstavbě Jadranské magistrály v roce 1962. Ta měla a dnes také hraje důležitou roli v rozvoji turismu této jinak stále poměrně malé a klidné osady.

Pokud navštívíte Stanići bohužel významnější památky v tomto letovisku nenajdete. Za kulturními památkami však můžete zajít do Omiše, který je v tomto směru podstatně bohatší. Zajímavou památkou Omiše je například pevnostní věž Mirabela, která se tyčí nad centrem města. Ve starém historickém centru tohoto města najdete i několik starších kostelů, jako například barokní kostel sv. Michaela, který pochází ještě z první poloviny 17. století. Ostatně je však Omiš ideálním místem na celodenní výlet. Velmi pěkné písečné pláže a množství obchodů na místní promenádě dělají z tohoto letoviska skutečně exkluzivní místo pro rodinný výlet.

Pokud máte v oblibě výlety do přírody, můžete zajít například na vrchol některého vrchu pohoří Biokovo, nebo ideálněji k velkolepému kaňonu na řece Cetina, která se táhne na úpatí hor až v délce 105 km. Tento mohutný kaňon, který najdete u Omiše, byl v minulosti místem, kde se natáčel i slavný Vinnetou. V řece Cetina se během horkých letních dnů můžete i koupat, její teplota se obvykle pohybuje těsně nad 20 stupňů Celsia.
stanići moře
Stanići se nacházejí v půli cesty mezi Makarskou a Splitem a jsou ideální pro klidný odpočinek u čistého moře a pláží (Tice, Zavode, Rape). Při ubytování pod magistrálou to budete mít vždy zhruba tak 20 schodů do apartmánu a k magistrále je to pak zhruba 200 schodů. K dispozici jsou dva obchůdky s čerstvým pečivem, ovocem a zeleninou, jedna pizzerie a restaurace a zbytek najdete v blízké Omiši.

ČTĚTĚ:   Ostrov Rab – Rábské trhy zvané fjera

ubytování Staniči
Levné apartmány Staniči
<<<Stanići u Omiše
5 (100%) 1 hlas[ů]

One Response to Stanići u Omiše

  1. Luboš Kotaška

    Včera sem se vrátil,můžu jen doporučit.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split