Seget Donji – jižní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

V blízkosti historického města Trogir se nachází malé letovisko Seget Donji. Původně toto rybářské městečko bylo postaveno jako uzavřená, obdélníková osada. Postupem času se letovisko začalo rozvíjet a dnes je domovem přibližně 2500 obyvatel. Během léta se počet obyvatel dočasně zvyšuje a to kvůli „přílivu“ mas turistů ze zahraničí.

Seget Donji, který byl postaveno na příkaz trogirského šlechtice Jakova Rotonda je vzdáleno od hlavního města České republiky 940 kilometrů. V současnosti obyvatelé tohoto letoviska žijí kromě turismu i ze zemědělství, rybolovu a stavby lodí. Příjemné středomořské podnebí a velmi pěkné prostředí řadí toto letovisko mezi jedny z nejkrásnějších destinací Dalmácie.

Pláže v Segetu

Nejznámější pláží letoviska je pláž Medena. Tato asi tři kilometry dlouhá oblázková pláž se nachází v blízkosti hotelu Medena. Pláž disponuje pozvolným vstupem do moře, díky čemuž se řadí mezi pláže, které jsou velmi vhodné pro rodiny s dětmi a také neplavce. Kromě toho je výhodou této pláže i velké množství sportovních zařízení, které můžete najít v její blízkosti. V blízkosti pláže se mimo jiné nachází i několik barů a restaurací, kde se můžete v klidu občerstvit.
Seget Donji pláž
Známou, ale vzdálenější pláží je pláž Copacabana. Tu najdete na blízkém ostrově Čiovo, konkrétně v letovisku Okrug Gornji. V současnosti se tato pláž řadí mezi nejoblíbenější pláže celé oblasti, proto je zvykem, že je během horkých letních dnů plná. V její blízkosti se nachází několik barů, restaurací a stánků s občerstvením.

Odpočívat můžete jít i na nedalekou pláž Pantano. Tu najdete asi 2 km východně od centra letoviska. Tato jemně štěrková pláž se nachází v poměrně klidné lokalitě. V její blízkosti najdete malý bar, kde se můžete během horkých dnů občerstvit. Výhodou pláže je opravdu velmi dobrý pozvolný vstup do moře.

Sport a zábava v letovisku

Dobré podmínky letoviska a jeho okolí přejí sportu. Během dovolené si zde můžete zahrát třeba plážový volejbal, tenis, fotbal, připadne nohejbal. Na moři se můžete zase zabavit jízdou na vodním skútru, jízdou na vodním banánu nebo na vodních lyžích. Děti se zase mohou bezpečně zabavit na místních dětských hřištích.
Populární místní atrakcí je také parasailing. Parasailing si v Seget Donji můžete vyzkoušet třemi různými formami. Začít totiž můžete buď přímo na břehu, na moři nebo z plošiny na lodi. Který konkrétní typ se vám bude nejvíce líbit musíte zjistit jen vy. Parasailing však určitě nedoporučujeme lidem, který mají strach z výšek.
Seget
Letovisko svým návštěvníkům kromě široké nabídky sportovních atrakcí nabízí i několik zábavních a kulturních atrakcí. Přímo v letovisku se nachází několik diskotékových a nočních klubů, které můžete navštívit. Pobavit se však můžete jet i do blízkého Trogiru, kde se každoročně koná několik koncertů a festivalů. Ostatně jsou oblíbené také rybářské večery.

ČTĚTĚ:   Další dobrý důvod, proč navštívit Omiš!

Historie Segetu Donjeg

Historické jádro letoviska, ve kterém najdete několik budov, které stály u zrodu tohoto letoviska je takovým menším střediskem historických památek městečka. Velmi pěkná stavba je například opevněný zámek rodiny Rotondů, která se výrazně podílela na výstavbě tohoto městečka. Zámek najdete ve staré části Seget Donji.

Významnou památkou je také malý kostelík sv. Eliáše. Ten najdete na blízkém kopci Šutila, který se tyčí nad letoviskem. V jeho interiéry můžete dodnes obdivovat několik významných a cenných uměleckých děl zdejších autorů.
Seget Donji

Výlety do blízkého okolí

Nejbližším místem, které je prakticky v sousedí s letoviskem je město Trogir. Toto historické letovisko je asi 6 krát lidnatější než Seget Donji, protože v současnosti je domovem přibližně 14000 obyvatel. Trogir ročně navštíví velké masy turistů z různých zemí, kteří zde přijíždějí obdivovat historické centrum města. V něm najdete například staré opevnění, jehož pozůstatky zde stojí již od 13. století, Mořskou bránu, Pevninskou bránu a také katedrálu sv. Vavřince, která je dá se říci největším lákadlem celého Trogiru. Tato třídílná bazilika zde stojí již od 13. století. Její interiér obsahuje několik významných děl od známých autorů, jako Giovanni Dalmata nebo Nikola Firentinac. V blízkosti katedrále se kromě toho nachází i několik významných městských budov.

V sousedství Trogiru se nachází známá turistická oblast Kaštely. Toto na chorvatské poměry poměrně velké město je domovem téměř 39000 obyvatel, kteří žijí v celkem sedmi částech města. Všechny části Kaštely spolu sousedí, takže je jen na Vás kolik z nich budete chtít navštívit. Všechny Kaštely vybudovali podobně jako Seget Donji šlechtické rodiny, které zde v té době bydleli. Nejstarší částí současných Kaštel je Kaštel Stari, kterou dal v minulosti vybudovat šlechtic Koriolan Cipiko. Zajímavým místem, kam se můžete jít podívat je například známý park Vitturi, který je domovem přibližně 1400 autochtonních a exotických rostlin. Nacházejí se zde i přibližně 1500 let staré olivovníky, které v minulosti posadili ještě římský vojáci. Ostatně vás Kaštely určitě osloví i díky plážím, které se rozkládají po celé délce této mini riviéry.
seget donji
Pokud si rádi dopřejete delší procházku, případně si jen chcete odpočinout v příjemném prostředí, můžete navštívit blízký ostrov Čiovo. Ten s rozlohou 28,8 km2 nepatří mezi velké ostrovy Dalmácie, ale v současnosti je toto místo stále oblíbenější mezi domácími, kteří se zde ve větším množství stahují. Navštívit můžete například obec Okrug Gornji, které je vzdálené od letoviska přibližně 2 kilometry.

ČTĚTĚ:   Městečko Promajna u Makarské – chrám Slunce

Seget Donji je největší částí v obci Seget ze tří: Seget Donji, Seget Gornji a Seget Vranjica. Riviera Seget nabízí dlouhé a čisté písečné pláže, ubytovací kapacity v luxusních hotelech a apartmánech na pobřeží, spolu se sportovními a rekreačními příležitostmi vám poskytne nezapomenutelnou dovolenou.

ubytování Seget Donji
Levné apartmány v SegetuOhodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split