V regionu jižní Dalmácie se nachází třetí největší ostrov Chorvatska Brač. Délka ostrova je 40km, šířka se pohybuje mezi 10 a 12 km. Tento vápencový ostrov, který je z jedné čtvrtiny zarostlý borovicemi, nabízí 170km pláží, ale i nejvyšší horu všech dalmatských ostrovů Vidovu Goru, která leží ve výšce 778 m. n. m Správním městem ostrova je Supetar.
Na velmi úrodné půdě okolo Bolu se pěstují olivy, ale jsou zde i známé vinice. Určitě si nenechejte ujít světově proslulé červené víno Bolski Plavac, nebo trochu opomíjené, ale neméně dobré růžové víno Bolsko Opolno.
Brač je známý i produkcí bílého vápence, ze kterého stavěli už Římané svoje amfiteátry. Jestli pojedete na výlet do Šibeniku, Splitu, nebo Trogiru, tak vězte, že většina kostelů je postavena z vápence těženého právě na tomto ostrově. O jeho kvalitě ostatně svědčí i to, že byl použit při stavbě Bílého domu ve Washingtonu.
Cesta na Brač
Pokud budete cestovat na ostrov autem, musíte jet dálnicí A1 do Záhřebu, a pak pokračovat po Jadranské magistrále do Splitu, nebo do Makarske. Ze Splitu vyplouvá trajekt do Supetaru na Brači 14krát denně, cesta trvá 50 minut, cena je 33HRK na osobu a 160HRK se platí za auto. Z Makarske trajekty vyplouvají 5krát denně, poplujete do Sumartinu na ostrově Brač 60 minut, a ceny jsou 33HRK na osobu a 160HRK za auto. Mimo sezónu trajekty vyplouvají ze Splitu 9krát denně, z Makarske 3krát denně.
Při cestování autobusem je asi nejvýhodnější dostat se do Splitu, kde je autobusové nádraží hned naproti trajektovému přístavu. Tady můžete kromě trajektů využít i katamaránů, které vyplouvají na ostrov Hvar. Jeden pluje v 11:30 se zastávkou v Milně na Brači, další v 16:30 se zastávkou v Bolu na Brači.
Na ostrově je ve městě Bol letiště, které se nachází asi 3 km severovýchodně od tohoto letoviska. Létají sem letadla s kapacitou do 100 osob. Pravidelné linky jsou ze Zagrebu, Gradu, Innsbrucku, Lince a Vídně.
Moře a pláže
Pláže na ostrově Brač jsou především oblázkové, a nacházejí se v zátokách obklopených borovicemi. Na titulní stránky prestižních světových novin se dostává Brač každoročně díky své pláži Zlatni Rat, která se táhne téměř půl kilometru kolmo do moře. Pláž je unikátní tím, že v závislosti na působení větrů mění svůj tvar a polohu, takže vlastně každý den vypadá jako by byla úplně jiná. Na východ od Zlatniho Ratu jsou další větší pláže, na své si ale přijdou i nudisté, nebo milovníci malých, osamocených zátok.
Moře je na východní a severní straně vlivem větrů chladnější než na západní a jižní straně. Teploty moře v sezóně kolísají mezi 21 až 25°C. Vzhledem k tomu, že na ostrově nejsou žádná velká sídliště a průmyslové podniky, moře je velmi čisté. Cena za lůžko v apartmánech se pak pohybuje kolem 15 EUR.
Turistické a cyklistické stezky
Oficiálně je sice na Brači jen šest cyklistických stezek, ostrov se dá na kole ale projet celý. Stezky jsou velmi dobře udržovány a značeny, nejdelší měří více jak 50km, a má převýšení přes 600m. Podrobné mapy cyklostezek včetně převýšení a zajímavostí na trase jsou zdarma k dostání ve všech turistických agenturách. Jedna z nich je třeba na adrese Porat 1 v Supetaru.
Pěší turisté by se měli určitě vydat na asi půldenní výlet do jeskyně Zmajeva spilja – Dračí jeskyně. Ta se nachází 6km západně od Bolu v ostrovním vnitrozemí, a je skrytá 300m pod nejvyšším vrcholem ostrova. Dovede vás k ní pěší, krásně upravená stezka, která začíná v Murvici, a vede ve svahu nad zátokou. Projdete se na ní i kolem zříceniny poustevnického kláštera Stipančič. Pokud se budete chtít dostat i dovnitř dvacetimetrové jeskyně, musíte se v některé turistické agentuře domluvit na průvodce, protože jeskyně je běžně uzavřena mříží.
Co musíte na Brači určitě vidět
Skalní klášter Blaca, který leží mezi Milnou a Bolem. Byl vystavěn v 16. století hlaholskými mnichy, kteří prchali před Turky. V kamenných síních je rozsáhlá knihovna, archiv, tiskárna, ale i muzeum hodin a starých zbraní.
Nejcennější jsou zde obrazy ze 17. století a hvězdárna s teleskopem a starými astronomickými tisky. Ke klášteru sice vede cesta, ale dostanou se po ní pouze motoristé s velmi dobrými terénními vozy, takže většina návštěvníků se vydává pěšky. Nejvhodnější začátek túry je jihovýchodně od Supetaru, kde najdete na silnici Nerežišća-Vidova Gora ukazatel k tomuto skvostu ostrova.
Asi 2km od letoviska Splitska najdete vesničku Škrip. Její stáří se odhaduje asi na 5000let, a uvidíte v ní zbytky opevnění z obrovských balvanů, kterému se říká od pradávna kyklopské zdivo. V dobách antického Říma se zrovna v této vesničce vyráběly sarkofágy.
Navštivte určitě nejvyšší místo ostrova, Vidovu Goru. Naučná stezka na vrchol začíná na silnici Nerežišća-Bol. Je z ní úchvatný pohled na okolní ostrovy Hvar, Korčulu a Vis. Při dobrém počasí dohlédnete až na Alpy v Itálii. Na vrchol se tudy dostanete jak pěšky, tak na kole.
Za návštěvu stojí i městečko Sutivan, kde můžete zhlédnout katakomby z roku 1634, nebo kostel sv. Rocha. Nemusíte se sem bát vyrazit i s dětmi, protože v blízkosti je zabavíte ve velkém parku, kde mohou pozorovat muflony, osly, kachny, pávy, ale i mnoho dalších zvířat. V parku jsou pro nejmenší připraveny i různé prolézačky a houpačky, nebo jezírko.
Levné apartmány na ostrově Brač
Apartments Marinović
apartmány
kapacita osob: 2-10
cena lůžka od: 10 Eur
k moři: 50 mApartmani Rogosic Osibova
apartmány
kapacita osob: 2-17
cena lůžka od: 15 Eur
k moři: 20 m
Krásné pláže 🙂
Tak tady jsem byla,krásná zatoka
Nadhera….:)
….měl jsem i já tu čest.