Vinišće u Trogiru


ubytování Chorvatsko

Malá rybářská obec Vinišče se nachází v jižní části Dalmácie, nedaleko starého historického města Trogiru. Vinišće, jehož hlavní výhodou je především krásné a čisté moře a prakticky nedotknutelná příroda, je velmi vhodnou destinací především pro rodiny s dětmi, které hledají o něco klidnější letoviska. Vinišće je vzdálené 7km od magistrály a nabízí především štěrkové pláže, u konkrétních apartmánů se najdou i skalnaté a vybetonované pláže.

První zmínky o obci Vinišće sahají k roku 1272, kdy se poprvé v historických listinách vzpomíná její jméno. Do té doby bylo však toto místo již osídleno, a to hned několika národy. Podle trosek a archeologických nálezů, zde v minulosti žili i Ilyrské kmeny a Římané. Dodnes se zde nachází i několik menších historických památek, jako kostel Panny Marie, který pochází ještě z roku 1272. Pokud by vás zajímal původ názvu obce, zrodil se ze slova „Vinogradov“, tedy v překladu vinice.
Vinišće

Pláže ve Vinišće

V okolí letoviska můžete najít několik zátok, kde si můžete v klidu užít dovolenou v tomto malebném a krásném letovisku. Nejznámější pláží, kterou si s největší pravděpodobností vyberete při návštěvě letoviska je hlavní pláž v části Kupinica. Ta se táhne v blízkosti místního přístavu. Nevýhodou této pláže je blízká cesta a také to, že je poměrně úzká, i když si tento nedostatek zčásti kompenzuje svou délkou. Asi největší výhodou pláže je poměrně dobrý pozvolný vstup do moře, což ocení neplavci.
Většina pláži v letovisku je umístěna právě vedle zmiňované místní silnice, proto byste si měli i vy s určitostí najít ideální místo pro odpočinek.
pláž ve Vinišće

Slabší nabídka sportovních a zábavních atrakcí

Nakolik je Vinišće spíše místem pro trávení klidné a pohodové dovolené, kde si zcela určitě odpočinete od městského stresu, z nabídky atrakcí, ať už sportovních nebo kulturních si tu příliš nevyberete. Samozřejmě, sportu se věnovat můžete na některých zdejších hřištích, kde si můžete zahrát například fotbal, basketbal nebo volejbal. V blízkosti letoviska se nachází i několik cyklostezek, které můžete využít i vy. Aktivně se zde můžete věnovat také potápění nebo sportovnímu rybolovu. Za bohatší sportovní nabídkou doporučujeme zajít do některého většího letoviska v okolí.
Vinišće pláž
Mezi oblíbené místní slavnosti, patří hlavně místní Rybářské večery, během kterých můžete ochutnat mnoho specialit místních kuchařů. Další zajímavé oslavy, kterých se můžete zúčastnit, jsou například festival lovu, který se v letovisku koná každoročně vždy první srpnový večer.

ČTĚTĚ:   Znáte Podstranu? Kouzelné pláže u Splitu si zamilujete!

Která zajímavá místa v letovisku a okolí byste měli vidět?

Nejznámější stavbou, která stála při samém zrodu nové historie obce je místní kostel Panny Marie, jehož základní kámen byl položen ještě v roce 1272. Tento kostel najdete v části Orihovica, která leží v okrajové části obce. V jeho okolí se nachází i starý hřbitov s náhrobními kameny, který zde stojí již několik století.

Vinišće navzdory své velikosti disponují ještě několika dalšími kostelíky. Nejmladším z nich je kostel Nejsvětějšího srdce Páně. Ten pochází z konce 20. století. Pod jeho výstavbu se významně podepsal především don Jakov Cikojević. Právě v tomto kostela se koná většina svatých mší v roce.
vinisce-pristav
Pokud byste chtěli poznat nějaké celosvětově známé památky, můžete zajít do nedalekého města Rogoznica a nebo Trogir, které je od centra letoviska vzdáleno asi 30 minut jízdy autem. Toto historické chorvatské město, jehož centrum je dokonce zapsáno v seznamu památek UNESCO nabízí svým návštěvníkům možnost vidět na vlastní oči několik skutečně impozantních, historických budov. Centrem starého města, kam by vaše kroky při návštěvě tohoto města měli směřovat je historické náměstí Jana Pavla II s nádhernou katedrálou sv. Vavřince, která se budovala téměř dvě století. Ostatně je staré jádro města obklopené i opevněním ze 13. až 16. století, jehož součástí je i pevnost Kamerlengo a obranná věž. Sv. Marka.

Vinišće je poklidná malá vesnička v zátoce, která nabízí štěrkové pláže, na jedné straně zátoky pak skály a na druhé straně betonová mola. Je zde konzum, větší samoobsluha, pošta, pekařství a pár restaurací. Pro klidnou dovolenou ideální místečko.

ubytování Vinišče
Levné apartmány u TrogiruKlikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split