ostrov Pašman – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Ostrov oddělený Pašmanským kanálem je jednou ze součástí zadarského souostroví. Pašman je známý především jako místo plné fíkovníků, oliv, krásných písčitých a oblázkových pláži, které ročně přilákají na letní dovolenou tisíce turistů z celé Evropy. Pašman je dodnes poměrně prázdným ostrovem, na kterém můžete stále obdivovat divokou a především krásnou přírodu ostrova a jeho okolí.

Ostrov Pašman najdete ve vnitřním ostrovním pásu jihovýchodně od ostrova Ugljan, přibližně 950 km od Prahy. Ostrov je také se sousedním ostrovem Ugljan spojen i mostem postaveným ještě v 70. letech minulého století. Dodnes místo, které první osídlili Ilyrové ještě před naším letopočtem, má přibližně 3000 obyvatel, kteří se převážně sdružují v tamních menších obcích. Během letní sezóny je však ostrov plný turistů, který zde obdivují krásy oblasti.
Pašman

Velké množství pěkných pláži

Pobřeží Pašmanu je složeno především z písčitých pláží, kterých je zde hned několik. Konkrétně mezi letovisky Tkon a Ugrinić je najdete dokonce až celkem sedm. Přímo jihozápadně od Tkonu můžete najít hned několik pěkných písečných pláži, kterých součástí jsou i borové stromy.

V Tkonu, které je největším letoviskem oblasti, najdete v blízkosti místní pláže i několik obchodů, restaurací, cukráren a kaváren. Zdejší písečné pláže jsou ideální především pro děti s rodinami díky velmi dobrému pozvolnému vstupu do moře. Městečko má také vybudované i betonové molo, které je také součástí místního přístavu.

Ostrov disponuje i jednou pláží pro nudisty, konkrétně kemp Sovinje, který najdete na jihovýchodě ostrova. Jedná se o poměrně malý kemp s kapacitou přibližně 350 lidí s písčito-kamenitou pláží. Ostrov Pašman je velice klidný a najdete zde také možnost robinzonského ubytování. Možná vás překvapí na pláži i opuštěný stánek se zeleninou a ovocem kde si můžete vzít co chcete, zvážit a dát peníze do kasičky…

Sportovní vyžití v oblasti

Přímo na samotném ostrově máte hned několik sportovních atrakcí. Jednou z nich je turistika, díky poměrně velkému počtu turistických tras. Před tím než vyrazíte, si sebou vezměte pevnou obuv, protože zdejší terén je poměrně skalnatý a velmi hrbolatý.

Kromě turistiky můžete okolí poznat i na kole. Velký počet cyklestezek jsou pro tento účel velmi vhodné. Pokud sebou nemáte žádný kolo, můžete využít i místní půjčovny kol.

ČTĚTĚ:   Bosna ,černá hora ,Chorvatsko

Pokud Vám však nebudou stačit výše zmiňované sportovní „atrakce“, můžete vyzkoušet ještě například windsurfing nebo potápění. V blízkosti Zadaru se nachází i jeden profesionální potápěčský klub „Kornati Diving Zlatna Luka“, který pravidelně pořádá potápění do hlubin zdejšího moře v místním okolí. Ceny se zde pohybují v rozmezí 60 € za půldenní výlet s potápěním až po čtyřdenní kurz v ceně 380 €. Zkušenější si mohou v místním centru i zapůjčit kompletní výbavu za poplatek 40 €.

Historické památky, které se vyplatí vidět

První zmínky o osídlení Pašmanu se datují ještě téměř 1000 let před Kristem, kdy tamní oblast obývali Ilyrové. Postupně se zde vystřídalo mnoho národů, mezi které patřily i Římané. Mezi nejstarší památky, které se zde zachovaly, dodnes patří Františkánský klášter svatého Domniuse. Ten byl postaven v roce 1392 v gotickém slohu a dodnes je stále aktivní využíván.

Přímo na ostrově, konkrétně v městečku Tkon, najdete ještě jednu zajímavou historickou památku, která se dodnes zachovala ve velmi dobrém stavu. Jedná se o benediktínsky klášter, který najdete na vrchu Čokovac. Klášter pochází z roku 1059, kdy byl postaven na základech byzantského hradu a starověkého kostela. Stavba zažila i několik rekonstrukcí, ta nejvýraznější probíhala ještě v 14. století, kdy byl klášter přestavěn do gotického stylu. Zajímavostí kláštera je i to, že byl od roku 1808 do roku 1965 pro veřejnost prakticky nepřístupný.

Kromě toho však můžete zajít i do největšího města oblasti, Zadaru. V tomto historickém městě, ve kterém dodnes můžete obdivovat prvky římské architektury, se nachází množství krásných historických památek. Například můžeme zmínit staré římské fórum, chrám sv. Donáta z 9. století a baziliku sv. Anastázie z 12. století.

Kam na celodenní výlet?

Pokud zavítáte na ostrov Pašman, máte na výběr hned několik míst, kde byste mohli s rodinnou nebo s přáteli zajít na celodenní výlet. Jedním z nich jsou například Kornatské ostrovy, které najdete jihozápadně od ostrova. Souostroví složené ze 149 ostrovů je rozloženo na celkové ploše 320 km2 a celkově 89 ostrovů ze souostroví patří i mezi NP Kornati, který byl za chráněnou oblast vyhlášen ještě v roce 1980. Kornati na první pohled nevypadají ničím výjimečné, ale přesto tu ročně zaznamenávají přebytek turistů. Zajímavostí ostrova je kromě krásného podmořského světa i místní mariánský kostelík, ke kterému se dá dostat jen na člunech.
samoobslužný stánek na Pašmanu
Celodenní výlet si můžete udělat i do blízkého Biogradu na moru. Toto přístavní město najdete hned za průlivem, který odděluje ostrov od pevniny. Oblíbené letovisko nabízí množství atrakcí, které s velkou pravděpodobností na Pašmanu nenajdete. Najdete zde i velmi pěkné oblázkové pláže s borovými lesy, které vytvářejí příjemný přírodní stín. V Biogradu na moru můžete obdivovat i historiky stavby z jako biskupské sídlo, farní barokní kostel a pozůstatky hradeb, které chránily město před nájezdy Turků.

ČTĚTĚ:   Jak na jachting v Chorvatsku? Je to snažší, než si myslíte!

Celodenní výlet si můžete udělat i výlety lodí na ostrov Pag. Ten najdete severovýchodně od ostrova Pašman. Pag se svou rozlohou 284 km2 řadí mezi největší ostrovy Dalmácie, kromě toho je však známý i svými krásnými písčitými plážemi a olivovníky u vesnice Lun. Známý je i místní sýr, který Vám doporučujeme ochutnat, pokud se sem rozhodne zajít.

ubytování Pašman
Levné apartmány na Pašmanu


Ohodnoťte

One Response to ostrov Pašman – severní Dalmácie

  1. Petr Zupko

    ……….a zároveň Ugljan.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar