Ostrov Lastovo a jeho známe letovisko Ubli


ubytování Chorvatsko

Jeden z nejjižněji položených ostrovů Chorvatska, ležící jen 13 km od známé turistické destinace ostrova Korčula je doslova balzámem na duši pro všechny, kteří si chtějí alespoň během dovolené odpočinout od každodenního stresu a městského hluku. Ostrůvek o rozloze 41 km2 dnes obývá ani ne 800 obyvatel, kteří žijí převážně v centru ostrova obci Lastovo a přístavu Ubli.

Vůbec nejznámějším letoviskem tohoto poklidného středomořského ostrova je vesnička Ubli, která leží asi 10 km jihozápadně od obce Lastovo. Samotný ostrov je tvořen z celkově 46 kopců, z nichž nejvyšší horou je vrch Hum, který sahá do výšky 417 metrů. Kromě toho jsou však vápenaté svahy tohoto ostrova bohaté i na jeskyně, kterých zde najdete celkem až pět. Z nich největší je Rača, v níž byly nalezeny předměty, které dokazují existenci člověka na tomto ostrově ještě čtyři tisíc let před naším letopočtem.
skrivena-luka

Kdysi zakázané místo, dnes jedna z nejvzdálenějších turistických destinací

Není tomu tak dávno, kdy byl ostrov Lastovo pro širší veřejnost prakticky nepřístupný. Turismus zde totiž v čase Jugoslávie neexistoval, protože tehdejší vláda tento ostrov využívala pro účely své armády. Dnes je do značné míry cítit, že turistický ruch v těchto místech nemá příliš bohatou historii, o čemž jasně hovoří nabídka služeb v prakticky každém letovisku. Například letovisko Ubli, které je hlavním letoviskem celého ostrova je dodnes jediným místem, kde najdete například čerpací stanici. Ubli je ostatně tvořeno převážně z moderních apartmánů, které jsou postaveny v okolí hustých borových lesů. Právě v těchto místech v minulosti bývaly i vojáci, kteří zde měli vybudované kasárny, které jsou dnes ovšem již zrekonstruované na moderní penzion. Hotel v tomto letovisku budete hledat marně, protože jediný hotel se nachází v nepříliš vzdáleném přístavu Pasadur.
ostrov-lastovo

Ostrov bohatý na vegetaci

Ostrov Lastovo láká převážnou část turistů hlavně na své přírodní krásy, které jsou dodnes prakticky člověkem nedotknuté. V roce 2006 bylo dokonce celé souostroví, do kterého patří i ostrov Lastovo prohlášeno za chráněnou krajinnou oblast. Ostrov v minulosti postihly dokonce několikrát i větší požáry, které však naštěstí toho hodně nezničili. Dnes je Lastovo stále více než z 60% pokryto hustým porostem, který je typickou ukázkou středomořské vegetace. Ostrov je přitažlivým místem například i pro potápěče a rybáře, kteří zde najdou jeden z nejbohatších podmořských životů v celém Jadranu. Není se proto divit, že turisté si zde rádi i pochutnají na nějaké čerstvé delikatese z ryb nebo plodů moře.

V současnosti najdete na ostrově jen jednu menší továrnu, která se však zabývá pouze zpracováním ryb, které místní rybáři uloví. Tento nevelký podnik najdete právě v letovisku Ubli, kde si jeho návštěvníci mohou vychutnat například čerstvé tuňáky.
lastovo-plaz

Co najdete v letovisku Ubli?

Letovisko Ubli se může například kromě pláže Pionir pyšnit i jednou zajímavou památkou. Konkrétně jde o pozůstatky baziliky svatého Petra, které jsou dlouhé cca 17 metrů a široké téměř 7 metrů. Ta byla původně postavena ještě na přelomu 5. – 6. století, díky čemuž patří mezi nejstarší hmotné památky celého ostrova. Samotné Ubli se však může pochlubit i mimořádně bohatým lovištěm ryb a plodů moře.

Za památkami do hlavního centra ostrova

lastovo
V případě, že navštívíte hlavní letovisko Ubli nebo jinou část na ostrově Lastovo, rozhodně by vám neměla uniknout návštěva obce Lastovo. Ta je tvořena z křivolakých úzkých uliček, které sousedí s množstvím starých kamenných domků, které jsou typické pro svou rázovitou architekturu. Najdete zde také gotický kostel sv. Kosmy a Damiána, městskou lóží z 15. století, ale i trosky hradu. Ten byl zničen po útoku Dubrovnické republiky, která takto reagovala na protivládní povstání místních obyvatel, kteří se chtěli osamostatnit.

ubytování Lastovo
Levné apartmány na ostrově Lastovo

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Dalmácie - Dubrovník