Karlobag – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Městečko Karlobag, které najdete v blízkosti známé Jadranské magistrále a naproti ostrovu Pag, můžeme zařadit mezi menší letoviska Jadranu. Okolí letoviska, jehož součástí je i pohoří Velebit nabízí všem návštěvníkům ideální podmínky pro turistiku ve světové biosférické rezervaci. Ostatně je však Karlobag jedinečný i díky několika zajímavým historickým památkám, které jsou dnes již jen vzpomínkou na bouřlivou historii tohoto místa.

Původně toto městečko neslo název Bag. V té době byl tehdejší Bag centrem námořního obchodu v nejsevernější části Dalmácie. Název Karlobag toto městečko získalo až po roce 1525, kdy po zničení obce Turky, dal toto místo obnovit tehdejší habsburský velkovévoda Karel. Ovšem následující roky pro toto městečko nebyli o nic lepší. Několik válečných konfliktů s Benátčany a Turky vyhnali v té době velké množství obyvatel obce. O významný růst Karlobagu se podepsal také císař Karel IV, který zde dal postavit přístav a silnice. V současnosti je Karlobag spíše skromnějším letoviskem, ve kterém můžete najít většinou už jen zachovalé trosky historických budov, které byly zničeny právě četnými válečnými konflikty.
Karlobag

Pláže v Karlobagu

Pláže v letovisku Karlobag jsou tvořeny většinou z drobných oblázků a štěrku. Známou pláží, která nese jméno po samotném letovisku, je tedy pláž Karlobag. Tu najdete v sousedství místního hotela Zagreb. V její blízkosti najdete i několik sportovních, zábavních atrakcí a také několik fast foodů, plážových barů a restaurací. Můžete si zde pronajmout slunečníky, lehátka, ale i vodní lyže a šlapadla. Častokrát se na této pláži konají i menší akce, jako například soutěž krásy.

Mezi další pláže, které se vyplatí navštívit, patří i Gradska plaža [městská pláž] a pláž Velinac. Obě pláže najdete ve východní části města, u místních pozůstatek kostela. Podobně, jako pláž Karlobag jsou i tyto pláže tvořené převážně ze štěrku.
karlobag pláž

Sportovní atrakce a zábava v Karlobagu

Navzdory své velikosti, letovisko Karlobag nabízí širokou škálu sportovních atrakcí. Mezi návštěvníky jsou zde obecně oblíbené především vodní sporty, jako potápění. Pokud chcete získat kurz potápění, doporučujeme vám navštívit Ronilački klub [potápěčský klub] Atlantis, který umožňuje získat potřebné osvědčení za cenu 2400 KN (cca 8700 CZK). Kromě potápění zde podmínky přejí i sportovnímu rybolovu, který koneckonců patří také mezi podstatné součásti života místních. Pokud se chcete zúčastnit i vy rekreačního nebo sportovního rybolovu, potřebujete podle zákona nejdříve získat potřebné povolení. Licenci potřebnou k tomuto sportu můžete získat u místních autorizovaných distributorů.

ČTĚTĚ:   Turisté nemíří jen k moři. Znáte chorvatské Záhoří?

Díky geografickým podmínkám okolí se zde můžete aktivně věnovat i například cyklistice či turistice. Aktivní cyklisté si v okolí mohou vybrat z celkem dvou vyznačených cyklostezek (Brušane – Rizvanuša – Brušane a Armagh – Stupacinovo – Prpić), které jsou dlouhé více než 20 km. V horské části Ravni, která je vzdálena od Karlobagu asi 20 minut jízdy autem, si zase na své přijdou horolezci, kteří si mohou své dovednosti vyzkoušet na skalách Rujičin kuk, Čelina kuk a Visibaba, Agin kuk. Ostatně se po sportovní stránce můžete zabavit v areálu místního hotelu Zagreb, kde si můžete zahrát kulečník, tenis, stolní tenis, volejbal, fotbal, minigolf nebo si vyzkoušet jízdu na koni.
karlobag přítav
Co se týče zábavy a kultury je Karlobag na tom taky poměrně dobře. Velmi oblíbenou událostí jsou místní Jadranské hry (Jadranske igre), které se konají pravidelně v prvním červencovém týdnu roku. Součástí této akce je množství soutěží, které s nadšením sleduje početný dav turistů a domácích. Ostatně se zde například během léta konají mnohé menší zábavné akce, v blízkosti terasy hotelu Zagreb se 6 x týdně koná večerní zábava s živou hudbou.

Zajímavá historická místa a památky

Bohatá historie tomuto místu mnoho vzala, ale i dala. Naštěstí navzdory četným válečným konfliktům tu najdete ještě několik památek, kterých ovšem mohlo být i podstatně více. Mezi zajímavou památku, kterou byste určitě měli vidět, patří místní pevnost. Tuto stavbu, která byla postavena v době vrcholného středověku, najdete přibližně 250 metrů od pobřeží. Navzdory tomu, že v současnosti je tato pevnost v rukou soukromého vlastníka, každoročně její útroby navštíví množství turistů. Najdete zde dokonce i četné množství rostlin vysazených v místní zahrádce. Dodnes se traduje, že tato pevnost v minulosti sloužila především jako vojenská ubytovna.

Další neméně zajímavou atrakcí je i kapucínský klášter s kostelem sv. Josefa, který zde stojí již od počátku 18. století. Tento jednolodní kostel s jednou boční kaplí obsahuje velmi cenný dřevěný oltář a obraz Poslední večeře od umělce Cristofora Tasca. Součástí kláštera je dále také náměstí ve tvaru obdélníka, v jehož středu se nachází velká nádrž vody (na dešťovou vodu) s kapacitou přibližně 180 000 galonů. V útrobách této stavby kromě toho najdete i knihovnu teologické literatury, ve které jsou ukryty mnohé knihy ještě z 16. až 18. století.
karlobag-promenada
Velmi zajímavým cílem pro památkové nadšence mohou být i dvě další křesťanské památky. Jako první vzpomeneme farský kostel sv. Karla Boromojského, který stojí na základech zbombardovaného kostela sv. Jana z roku 1710. Dodnes se zachovala jenom nejvyšší část kostela (zvonice), která jako jediná z původní stavby přežila bombardování během druhé světové války. Druhou památkou je místní kaple, kterou naleznete na vyvýšeném místě nad městem pří Kalvárii. Kaple Panny Marie Sedmibolestné byla postavena původně v roce 1727. po finanční sbírce však byla však přestavena již v roce 1740.

ČTĚTĚ:   Zadar - Severní Dalmácie

Městečko Karlobag mezi pohořím Velebit a mořem, na Jadranské magistrále která vede z Rijeky do Dubrovníku nebo také na Plitvická jezera a do Záhřebu stojí za to navštívit. Karlobag je nádherná směs Středomoří a kontinentu, křišťálově čisté vody a krásných chorvatských hor, které jsou vzdálené jen několik minut jízdy.

ubytování Karlobag
Levné apartmány v KarlobaguKarlobag – Kvarner
3.7 (74%) 10 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner