ostrov Pag – severní Dalmácie


ubytování Chorvatsko

Ostrov Pag – ostrov mnoha tváří

Se svojí délkou 63km patří k největším na Jadranu, ale mimo turistickou sezónu zde žije jen asi 8 000 obyvatel. S pevninou ho spojuje most.

Většinu ostrova tvoří kamenitý kras, ale v jihozápadní a severozápadní části jsou velice úrodná pole, na kterých se pěstuje především víno. V jižní části Pažského zálivu se už po staletí v solných bazénech vyrábí sůl. Ročně se jí zde vyrobí 33 000 tun, což jsou dvě třetiny chorvatské produkce.

Ostrov Pag je světově proslulý nejen kvůli soli, ale hlavně kvůli ovčímu sýru, který se jmenuje Paški sir. Některé druhy zrají déle než rok, a mají svoji nezaměnitelnou chuť a aroma díky kapkám mořské vody, které dopadají na trávu a bylinky. Právě tuto trávu ovce spásají a jejich mléko, ze kterého se tato pochoutka vyrábí, má pak jedinečnou chuť.
travarica
Pěstování a výroba vína má na Pagu tradici od antických dob. O zdejším bílém víně Žutica se zmiňuje již Plinius, takže jeho kvalita je generacemi opravdu prověřena. Méně se ale toho už ví o pálence Travarica, která se tady také produkuje. Jedná se vlastně o 40% brandy s přídavkem bylin, které na Pagu rostou. Převládá v ní chuť anýzu a fenyklu. Rozhodně stojí za to ji ochutnat.

Cesta na Pag

Do cíle dojedete z Mikulova po 670 km jízdy. Přímo na Pag se dostanete mostem na exitu z dálnice Záhřeb- Split. Průjezd přes tento 340m dlouhý most není zpoplatněn. Pokud pojedete autobusem, tak sem vedou pravidelné linky ze Splitu, Záhřebu, Zadaru a Rijeky. Další možností je trajekt. Ten pluje kyvadlově ve zhruba hodinových intervalech z Prizny na Pag do přístavu Žigljen. Cesta trvá asi 15 minut a stojí dospělého 17 HRK, dítě 8,50 HRK, za auto do výšky 2m dáte 98 HRK a nad 5m 161 HRK.

Pláže a zátoky

Jako jedno z mála míst na Jadranu nabízí ostrov Pag kromě oblázkových taky krásné písečné pláže. Mezi Kolanem a Novaljou leží Čista plaža. Je oblíbená díky pozvolnému vstupu do moře a tomu, že se na ní nachází mnoho atrakcí pro děti. Zrovna tato pláž ale umí své návštěvníky pěkně překvapit, protože se v některých letech dokáže změnit z písečné na oblázkovou.

ČTĚTĚ:   Co byste měli vědět, než vyrazíte autem do Chorvatska

Asi 1km od městečka Novalja leží Planjka. Tato pláž je také písečná a jsou zde místa, kde se lze schovat ve stínu borovic. Pro děti jsou tady zdarma skluzavky.
ostrov Pag
V letovisku Stara Novalja byla teprve nedávno vybudovaná pláž Jadra. Plocha na ležení je vysypaná oblázky a jsou zde vybudovány schody až do moře. Na několika místech zde ale najdete ukryté mezi skalisky malé přírodní pláže, na kterých budete zaručeně sami.

Pokud si budete chtít udělat zajímavou vycházku, tak se dostanete v tiché zátoce za letoviskem Metajna k oblázkové pláži Ručica. Tady najdete ta pravá, klidná zákoutí, na kterých budete zaručeně sami.

Aktivní dovolená

Místní sportovní kluby nabízí na velkých plážích milovníkům vodních sportů zapůjčení skútrů, šlapadel, nebo je zde třeba možnost vodního lyžování. Pro tenisty je v Pagu a Novalji připraveno dvacet tenisových kurtů.

Ostrov Pag je celý protkán cyklistickými stezkami. Můžete si vybrat od tras dlouhých 3km až po 25km, a převýšení od 6m do 132m. Mapy tras získáte v turistických centrech v Novalji, Pagu,Povljaně a Kolanu. Jedna z půjčoven kol sídlí přímo v Pagu na  ulici Zagrebačka 12. Kolo si zde můžete půjčit třeba jen na hodinu za 30HRK, nebo na týden za 500HRK. V červenci a srpnu se snažte po ostrově jezdit na kole opravdu jen po stezkách, protože na silnicích je velmi rušno.

Kolem ostrova jsou příznivé podmínky pro potápění. Je tady velké množství podmořských jeskyní, prohlubní, ale také potopená válečná loď, nebo trosky města Cissy. Každý, kdo se chce potápět, musí mít povolení, které vydává přístavní úřad v Pagu a v Novalji. Tato povolení zajišťují také potápěčská centra. Jedno z mnoha je na ulici Košljun131 v Pagu. Cena za ponor se pohybuje kolem 25EUR, kurz pro úplné nováčky 330EUR.

Ač to zní neuvěřitelně, tak na Pagu si přijdou na své i milovníci alpinismu. Ideální podmínky jsou u hory Sveti Vid, nebo na severozápadní straně na skalách okolo pláže Ručica. Nejvyšší hora ostrova Sveti Vid leží ve výšce 349 metrů a zdatnější na něho mohou vylézt strmým výstupem z osady Svata Marija. Právě odsud začíná značená trasa. Určitě tento výstup nepodceňujte a nevydávejte se na něho bez kvalitní obuvi!

ČTĚTĚ:   Seget Vranjica u Trogiru

Pár nejvzácnějších památek ostrova

 • Kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1433 v Pagu
 • Knížecí palác v Pagu
 • Kostel Svatého Jeronýma v Kolanu
 • Kostel Svatého Mikuláše v Povljanu


Nakonec pár zajímavostí

Na východ od města Novalja se vypravte z Cascy směrem na Metanju. Před osadou Vidaliči uvidíte tabuli Paški Trokut. Dál se budete muset vydat pěšky a asi po kilometru pěší chůze v náročném kamenném terénu dorazíte k jevu, který vypadá jako by někdo otiskl do krajiny trojúhelník o rozměrech 32x32x22m. Tato abnormalita nebyla ještě zcela prozkoumaná, ale je spojována s výskytem UFO.

V oblasti Lokunje, jihozápadně od Pagu je léčivé bahno, kterému se říká peloid. Pomáhá při léčení revmatických a dermatologických onemocnění. Bahno se nanese na nemocné místo a asi po hodině smývá mořskou vodou. Nenechejte se odradit jeho “vůní“. Účinky peloidu jsou prokázány i vědecky, ale bohužel se rychle ztrácí skladováním, nebo přenášením v uzavřených nádobách, takže odvážet si ho domů je naprosto zbytečné.


ubytování ostrov Pag
Levné apartmány na ostrově Pag


Ohodnoťte

4 Responses to ostrov Pag – severní Dalmácie

 1. Alena Brožova

  Hlavni mesto Pag je krasne.Moc se mi libilo 🙂 Byli jsme asi pred sesti lety nedaleko,ve vesnicce Povljana.Tam uz se mi tolik nelibilo,na muj vkus byla mensi,ale plaze krasne….

 2. Lenka Tvardíková

  Čista plaža — nádhera

 3. AHOJ,, JEZDÍME DO NOVALJI UŽ 12 LET,, ZNÁME VŠECHNY ZÁKOUTÍ CO JSOU KOLEM PAGU.. NÁDHERA. MY JSME SI TO TAM ZAMILOVALY ASI NA VŽDY.. 🙂 🙂 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar