Lokva Rogoznica – jižní Dalmácie – Omišská riviéra


ubytování Chorvatsko

Letovisko Lokva Rogoznica patří do kategorie menších a najdete ho na známé Omišské riviéře, která se rozkládá v severní části jižní Dalmácie. Lokva Rogoznica se od centra této riviéry Omiše, nachází přibližně asi 9 kilometrů jižně, v blízkosti známé jadranské magistrály. Jinak poměrně klidné letovisko si vás jistě získá svými nádhernými oblázkovými a písčitými plážemi s velmi dobrým pozvolným vstupem do křišťálově čistého moře.

První písemná zmínka o osadě Lokva Rogoznica pochází z roku 1235, kdy údajně sedm šlechtických rodin díky poměrně štědré dotací od tehdejšího chorvatsko-uherského krále Bély IV v těchto místech začala zakládat nová obydlí. V té době osídlovali převážně místa pod svahy hor, rozložení osady se však změnilo v roce 1960, a to díky otevření nové magistrály. Prakticky ihned po otevření této pobřežní cesty se Lokva začala měnit na letovisko, které každým rokem začalo navštěvovat více a více rekreantů. A tak starou, již zanedbanější osadu nahradila nová část letoviska, kterou každoročně navštíví i četné množství českých turistů.
lokva rogoznica

Která pláž je ta pravá pro vás?

Samozřejmě, odpovědět na tuto otázku si musíte vy sami, my vám nabízíme krátký přehled pláži v samotném letovisku a v jeho blízkém okolí. Konkrétně v jižní části obce najdete několik oblázkových a pískových zátok, kde se můžete během horkých dnů bez starostí opalovat. Hlavní pláž obce bude vyhovovat především rodinám s malými dětmi. Velmi dobrý pozvolný vstup do moře však jistě ocení i neplavci. Naopak nevýhodou je absence sociálních zařízení, barů a restaurací a poměrně krátká délka pláže.

Zajít můžete i do nedalekého letoviska Čelina, kde najdete také několik klidných oblázkových zátok. Nedaleko centra obce se nachází přibližně 100 metrů dlouhá oblázková pláž. Její výhodou je poměrně dobrý pozvolný vstup, ostatně však tato pláž nepatří mezi top pláže této části Dalmácie, protože v její blízkosti až na blízké apartmány nenajdete prakticky nic.
pláž Lokva Rogoznica
Možná nejlepší pláží v okolí, kam se dá jít odpočívat je hlavní pláž ve vesnici Stanići. Ta je během letní sezóny sice turisty v hojném počtu navštěvovaná, avšak stále se zde dá najít dostatek místa. Její výhodou je vynikající pozvolný vstup do křišťálově čistého moře, blízké bary a stánky s občerstvením, kde se můžete občerstvit a také i možnost zapůjčit si lehátka a slunečníky. Kromě toho je velkým plusem této pláže i velmi dobrá poloha a velmi pěkné prostředí, které tvoří především borové stromy a občas i nějaké ty umělo vysazené palmy.

ČTĚTĚ:   Kompletní přehled mýtného v Chorvatsku

Sport a zábava v letovisku

Jelikož samotné letovisko patří spíše do kategorie klidných letovisek, během letní sezóny zde bohužel nenajdete tolik sportovních atrakcí, jako v jiných větších letoviscích Dalmácie. Samozřejmě i zde si můžete vyzkoušet klasický vodní sporty, jako potápění, surfing nebo windsurfing. Pokud chcete vyzkoušet potápění na profesionálnější úrovni, doporučujeme vám zajít do nedalekého Ruskamenu, kde se nachází potápěčský klub.
Lokva Rogoznica pláž
Podmínky letoviska ovšem přejí dvěma sportům, kterým se můžete v okolí obce aktivně věnovat. Pokud jste aktivním cyklistům, případně máte rádi turistiku, místní vyznačené trasy a stezky vás jistě potěší. Místní náročné horské trasy patří i do kategorie nejtěžších, takže si na své přijdou i zkušenější cyklisté a turisté. Velká část cyklostezek je i v okolí Omiše, který najdete jen 9 kilometrů severně od letoviska.

Sportovně vyžít můžete také v blízkosti mariny Frapa, kde najdete moderní sportovní centrum. V jeho areály si můžete zahrát tenis, fotbal, squash, případně zde můžete zajít do sauny.

Ze zábavních a kulturních událostí v letovisku Lokva Rogoznica stojí za pozornost určitě místní Rybářské Večery, které se konají během celého srpna. Kromě toho se zde vždy první srpnovou sobotu v roce koná místní lidová slavnost Rogoznički festival, jejíž součástí je bohatý zábavný program. Jednou z možností je však i zajít do nedaleké Omiše, kde najdete několik diskotékových klubů.

Památky v letovisku

Toto malebné letovisko není bohužel centrem velkého množství kulturních památek. Nachází se zde však jedna významnější památka, která se zachovala dodnes. Ve výšce přibližně 640 m.n.m. totiž najdete kostelík sv. Víta. Dostat se k němu můžete autem nebo pěšky po místní stezce. Okolí letoviska z tohoto místa vám určitě doporučujeme vidět.

Obdivovat zde můžete i menší pozůstatky napoleonské pevnosti z 19. století. Najdete ji však až na nejvyšším bodě obce. Dostat se na toto místo během horkých dnů dá ovšem zabrat i zkušenějším turistům.

Zajímavá místa, kde můžete zajít na celodenní výlet

Jedno z nejkrásnějších letovisek Chorvatska, kam můžete zajít z letoviska je bez debaty Omiš. Středisko oblasti, kde můžete najít opravdu velmi pěkné a udržované pláže, patří mezi nejoblíbenější letoviska Dalmácie. V tomto téměř 15 000 městě najdete velký počet kulturních, zábavních a sportovních atrakcí. Také promenáda plná obchodů, restaurací a historické, úzké uličky vytvářejí z Omiše opravdu půvabné místo pro trávení jednodenního výletu.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko je hvězdou letošní sezóny

Jižním směrem od letoviska můžete najít také jedno zajímavé a lidnaté letovisko, které patří mezi nejrušnější místa Dalmácie. Makarská, kterou najdete od obce přibližně 25 km jižně, leží na široké zátoce. Makarská je oblíbenou destinací mnoha evropských rekreantů, kteří zde chodí odpočívat na jedny z nejkrásnějších pláží Chorvatska. Toto kdysi malé římské město, ukrývá i několik cenných historických památek, jako například barokní kostel sv. Filipa nebo historické náměstí s kostelem sv. Marka.

Blízkou destinací, kam můžete z letoviska je i ostrov Brač. Ten je od pevniny oddělen Bračským průlivem, přes který se k tomuto ostrovu můžete dostat. Ostrov je známý především pro velký počet slunečních hodin během roku a také pro známou pláž Zlatni Rat, která patří mezi nejkrásnější pláže Chorvatska. Tuto přírodní raritu najdete však v jižní části ostrova, která je od letoviska poměrně vzdálená. Navštívit můžete méně vzdálené letovisko Supetar.

Lokvu Rogoznicu založilo sedm šlechtických rodin se svými sluhy v roce 1230 a dnes jsou zase k vašim službám zde hotely, apartmány, kempy, taverny a kavárny, obchody a podél pobřeží krásné písečné a oblázkové pláže.

ubytování Lokva Rogoznica
Levné apartmány v Lokva Rogoznica


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split