Punat na ostrově Krk


ubytování Chorvatsko

Menší městečko Punat v jihozápadní části ostrova Krk leží v jedné z nejchráněnějších zátok celého Jadranu. Stále známější letovisko tohoto ostrova je velmi vhodnou destinací především pro rodiny s dětmi, ale i nadšence jachtingu a surfingu. Právě jachting má v tomto letovisku obrovskou historii, protože Punat je známý, jako nejstarší a největší jachtařský přístav celého Kvarnerského zálivu.

Samotný Punat je historicky rozdělen na dvě části. Stará část, která zahrnuje hlavně severní část obce, je tvořena převážně ze starších kamenných domků. Nová část, která byla vybudována, až v minulém století je typickou ukázkou moderního, ale zároveň nijak velkého přímořského střediska. Právě ta je v podstatě dnešním centrem města, které dnes obývá již oficiálně cca 1900 obyvatel. Ti v minulosti proslavily toto středisko i jako významné středisko pěstování olivovníků, ze kterých následně zpracovávají kvalitou proslulý olivový olej. Pro návštěvníky je tak Punat atraktivní ne jenom díky místním krásným oblázkovým plážím, ale také i kvůli místní výborné kuchyni.
punat

Pláže v Punatu

Letovisko Punat se může pochválit několika zajímavými oblázkovými a částečně i písečnými plážemi s vynikajícím pozvolným vstupem. Nejbližší pláží k centru města je pláž kempu Pila („plaža kampa Pila“), která se nachází v části stejnojmenného kempu, tedy přibližně 100 metrů od centra letoviska. Tato pláž je během letní sezóny v hojném počtu navštěvovaná, s čímž souvisí i samotná nabídka služeb. Nechybí zde možnost zapůjčit si lehátko, slunečníky, taktéž zde však najdete i cukrárny, bary, nákupní a zábavní místa.

Pokud upřednostňujete klidnější zátoky, tak jsou možná pro vás vhodné pláže, které se táhnou asi 2 km od centra obce směrem k letovisku Stara Baška. Najdete tam několik menších, ale zato téměř člověkem nedotknutých zátok. Jelikož v těchto místech budete těžko hledat nějaké stravovací zařízení, doporučujeme vám si s sebou vzít i nějaké zásoby jídla a vody.
punat pláž

ČTĚTĚ:   Dubrovník je nejlepším letoviskem pro podzimní dovolenou

Sportovní možnosti v letovisku

Punat je v oblasti sportovní rekreace proslulý především v oblasti jachtingu, který má zde velmi bohatou historii. Dále však toto město nabízí mnoho dalších zajímavých možností, jak využít svůj volný čas pro aktivní trávení dovolené. V místním hotelu Kanajt máte například k dispozici tenisové kurty, přímo v letovisku zase najdete až tři potápěčská centra, ve kterých nabídce jsou i speciální kurzy pro začátečníky, ale i pokročilé. Zajímavou atrakcí je i vodní vlek pro wakebarding a podvodní pirátský park („podvodni Gusarski Park“). Ve městě najdete kromě toho také fitness centrum a několik víceúčelových sportovních hřišť, kde si můžete zahrát fotbal, házenou, volejbal nebo basketbal.
pláž Punat

Noční život v letovisku Punat

V nočních hodinách město Punat rozhodně nespí. Pokud navštívíte i vy toto letovisko určitě byste měli vyzkoušet místní gastronomii, která je typickou ukázkou středomořské kuchyně. Téměř všechna jídla jsou výhradně připravoána na místním kvalitním olivovém oleji, který je jednou z pých Punatu. Kromě místních restaurací můžete navštívit i některé místní kulturní slavností a akce. Například zajímavou událostí je místní turnaj ve fotbale, který se pravidelně koná na začátku července, dále je to i malá škola námořní architektury, která je určena především pro školní děti, pak jsou tu rybářské slavnosti ale i folklórní vystoupení místních skupin.
Punat kemp Pila

Historie a zajímavá kulturní místa, která byste měli navštívit

Poprvé je Punat v historických pramenech zmiňován ještě v roce 1377 jako Villa di Ponte. Své současné jméno město získalo město podle mostu, který Punat spojoval s protilehlým poloostrovem. V samotném Punatu se dodnes zachovalo i několik menších historických památek. Nejstarší z nich je kostel svatého Josefa, který zde stojí již od 9. století. Tato skromná stavba je typickou ukázkou raného románského kostelu. Najdete ho při křižovatce cest vedoucích do Punatu, města Krk, Korniče a Vrbniku. Největší a zároveň i nejlepší zachovanou památek je zase kostel. Sv. Mikuláše, který je ovšem podstatně mladší a byl postaven v roce 1910, tedy před více než 100 lety.

ČTĚTĚ:   Termální lázně v chorvatském vnitrozemí

ubytování Punat
Levné apartmány v Punatu
<<<Punat na ostrově Krk
3.5 (70%) 2 hlas[ů]

One Response to Punat na ostrově Krk

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner