Sućuraj na ostrově Hvar


ubytování Chorvatsko

Malá turistická a rybářská obec Sućuraj je vůbec nejvýchodnějším přístavem a letoviskem ostrova Hvar. O spojení mezi pevninskou částí a letoviskem se stará trajektové spojení z obce Drvenik, která je vzdušnou čarou od centra obce vzdálená jen několik km severovýchodně.

Jako jedno z nejslunnějších míst celého ostrova a zároveň i celé země je Sučuraj velký lákadlem pro turisty především během letní sezóny, kdy toto kouzelné letovisko navštíví i velký počet návštěvníků ze středoevropských zemí.
sucuraj
Sućuraj, který zažil poměrně turbulentní historii je dnes převážně zemědělským místem, kde se velká část obyvatelstva začíná pomalu, ale jistě spoléhat i na příjmy z turismu. Jinak poměrně malá obec s přibližně 400 stálými obyvateli dokáže dnes bez problémů zajistit všem návštěvníkům prakticky všechny standardní služby. Obec dnes tvoří především velký počet soukromých apartmánů, kemp, několik menších obchodů, restaurace, či základní škola. Přesto, že zde nenajdete nemocnici, obec disponuje vybudovaným heliportem, který umožnuje rychlý transport osob do kterékoliv nemocnice v pevninské části Chorvatska. V obci nechybí ani kadeřnictví, směnárna, a pošta.

Kam a k jaké pláži v Sućuraji ?

Příjemné pláže a teplé zátoky obklopují Sućuraj po obou stranách pobřeží. Díky tomu mají všichni návštěvníci Sućuraju obrovský výběr pláži. Hlavní místní pláží, kterou najdete v jižní části letovisko, přibližně 200 metrů od centra obce je pláž Česminica. Nevelká pláž v příjemném prostředí s písčitým a mělkým pozvolným vstupem do moře je vhodným místem prakticky pro kteréhokoli návštěvníka Sućuraju. Najdete zde i WC, sprchy, bar, půjčovnu skútrů, kol a lodí nebo menší parkoviště, kde můžete případně záporkou své auto.
Sučuraj pláž
V severní části obce se nachází ideální místo pro lidi, kteří zbožňují panensky čistou přírodu. Asi 500 metrů od centra obce vzdálená pláž Bílina je tím pravým místem pro milovníky čisté a nedotknutelné přírody, kteří zde naleznou i krásné azurové moře, které se vyjímá při pohledu na okolní hory. Pláž během léta nebývá navíc příliš navštěvovaná.

Další v podstatě člověkem nedotknutelná část obce, jejíž součástí je i překrásná pláž s pískovým podložím, je vzdálena od obce asi 2,5 km jihozápadně. Výhodou pláže Perna, kterou najdete právě v těchto místech, je bezesporu vynikající mělké dno, které je vhodné pro rodiny s malými dětmi a neplavce. Zátoka je vynikajícím místem především ke koupání z lodi, co můžete při samotné návštěvě tohoto místa zjistit na vlastní kůži.
sučuraj pláž mlaska

ČTĚTĚ:   Dovolená v Chorvatsku se psem

Cyklistika po ostrově Hvar a rybolov sardinek

Rozsáhlé cyklistické stezky na ostrově Hvar jsou vhodným místem i pro náročné cyklisty, kteří hledají převážné středně těžké cyklistické trasy. Na celém ostrově se nachází celkem šest cyklostezek, z nichž každá měří více než 25 km. Jen v okolí obce najdete přibližně 40 km tras, které vedou i přes vinařské sady a olivové háje. Taktéž i vody obklopující Sućuraj, nabízejí milovníkům potápění velmi dobré podmínky. Sućuraj je však oblíbeným i mezi rybáři (sardinky) a fanoušky podmořského rybolovu. Během letní sezóny mohou návštěvníci obce využít i fotbalové hřiště, které je jinak domovem místního fotbalového klubu Mladost.

Zábava a kultura

Sučuraj není jen příjemnou dovolenkovou destinací s velkým počtem slunečních hodin. Jako malá obec, která během letní sezóny téměř vůbec nespí, nabízí svým návštěvníkům během léta zajímavou nabídku kulturních slavnosti. Pokud si i vy chcete odpočinout od každodenního stresu, tak ve večerních hodinách si můžete ve společnosti svých přátel zajít do některého z místních barů, případně na místní náměstí, které pravidelně hostí několik menších hudebních festivalů a zábavních akcí. Z kulturních akcí by vám určitě neměly uniknout Rybářské večery, které se konají během července a srpna vždy třikrát. Ty pravidelně začínají již od 18:00, když si obrovský dav turistů může vychutnat čerstvé a grilované ryby podávané s chutným zdejším vínem. Následně je program bohatý prakticky až do časného rána, kdy je ulicemi slyšet stále živá hudba.
sučuraj hvar

Historie a památky

Historie obce sahá až k první polovině 14. století, kdy se poprvé začíná vzpomínat pod současným jménem. To dostalo odvozením od jména místního kostela sv. Jiřího (Sv. Juraj). Do té doby však obec obývali i jiné národy. S velkou pravděpodobností zde žili již Ilyrové, kterých později nahradili Římané. Jednou z nejstarších dochovaných staveb současné obce je malý hrad, který byl postaven v roce 1623, těsně poté, co Turci vyplenili a vypálili celou vesnici. Během té doby byla obec často ohrožována, jelikož byla na hranici až tří zemí. Jako součást Benátské republiky byla především častým terčem Turků z Osmanské říše, kteří v té době ovládali jistou část pobřeží v okolí dnešní Makarské, druhým cizím blízkým státem byla Dubrovnická republika, která v té době zase ovládala celý poloostrov Pelješac.

ČTĚTĚ:   Chorvatské Vánoce: v čem se liší od našich?

Ještě o mnoho starší budovou je Františkánský klášter, který je starší jako obec samotná. Stavba, která zde stojí pravděpodobně již od 9. století je vůbec nejstarší dochovanou stavbou v Sučuraju. Přesto, že byl klášter v minulosti několikrát těžce poškozen a následně i rekonstruován, jeho původní tváři nijak neubrali. Poslední rekonstrukce proběhla poměrně nedávno, když se v roce 1994 celá budova rozsáhle restaurovala. Celý objekt je přístupný i návštěvníkům, kteří jsou zde kdykoli vítáni.

Podstatně novější stavbou, ale také velmi důležitou budovou obce je místní maják, který byl postaven ještě v roce 1889. Najdete ho na nejvýhodnějším cípu celého ostrova Hvar. Maják hrál a hraje významnou roli i v oblasti turismu, protože vzhledem ke své poloze a krásnému okolí je častým cílem amatérských fotografů, kteří svými fotkami prakticky propagují toto příjemné letovisko.

ubytování Sućuraj
Levné apartmány v Sućuraj
<<<Ohodnoťte

One Response to Sućuraj na ostrově Hvar

  1. Ladislav Kmet

    osobne známe boli sme tam. Prepravili sme sa tam trajektom.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split