Pula – Istrie


ubytování Chorvatsko

Nevěříte, že může být v Chorvatsku Řím? Navštivte Pulu a uvěříte!

Pula je takový malý, chorvatský Řím. Stojí také na sedmi pahorcích a stejně jako Řím má amfiteátr. Ten je sice menší než Koloseum, zato je mnohem více zachovalý. Pula je jedním z nejstarších měst na chorvatském pobřeží s kořeny sahajícími až do pátého století před Kristem a jsou zde vidět historické vlivy pocházející z doby římské nadvlády. Právě z tohoto období pocházejí nejkrásnější památky. Za zmínku kromě amfiteátru, kterému místní říkají Pula Arena stojí určitě ještě Augustův chrám, nebo Vítězný oblouk rodiny Sergi.Pula

Pula se nachází v nejužší části Istrijského poloostrova a její vzdálenost z Prahy je asi 850km. Pula je moderní město s bohatou historií a kulturou, takže je i hlavním turistickým městem Istrie. Nabízí svým návštěvníkům zábavu v podobě windsurfingu, potápění, výletních lodí, nebo golfového hřiště. Určitě si nenechejte ujít ani procházku po přístavu, nebo po úzkých uličkách starého města.

Vyberete si velkou pláž, nebo dáte přednost malé, na které kde budete téměř sami?

V Pule a jejím okolí jsou pláže především kamenité a oblázkové. Mezi největší patří pláže Brioni, Ambrela, Valkane a Histria. Brioni je kamenitá pláž asi 4km od Puly. Na ni je napojena oblázková pláž Ambrela. Valkane se táhne pobřežím Puly a je rozdělena na dlážděnou a oblázkovou část. Na tuto pláž je zajištěn bezbariérový přístup. Asi 6km od centra se nachází kamenitá pláž Histria. Všechny tyto pláže mají ocenění “Modrá vlajka“, které se uděluje za vysoký standard ve vybavení, čistotě moře a bezpečnosti. Můžete si na nich užít jízdu na šlapadlech, na “ banánu “, nebo na vodních lyžích. Kromě těchto nejčastěji navštěvovaných pláží je zde i mnoho malých zátok kde se dá koupat v soukromí. Jedna taková je naproti sportovního areálu Verudele. Je to jedna z mála písečných pláží v Pule. Jmenuje se Pješčana Uvala podle vilové čtvrti u které ji najdete. Gortanova Uvala je další taková krásná pláž, kterou znají především místní. Je v zátoce, a když ji navštívíte, budete patřit mezi ty vyvolené, kteří ocení hustý borový les a naprostý klid.

Máte rádi výlety? Z Puly jich můžete zažít opravdu hodně.

BrijuniNárodní park Brijuni se skládá ze 12 malých a 2 velkých ostrovů. Tyto ostrovy se táhnou podél jihozápadního pobřeží Istrijského poloostrova, od kterého jsou odděleny 3 km širokým Fažanským průlivem. Z Puly sem jezdí v 15- ti minutovém intervalu motorové čluny. Jedinečný zážitek prožijete na podvodní naučné stezce. Tato není náročná a je určena návštěvníkům všech věkových kategorií. V malých hloubkách si pomocí šnorchlu prohlédnete ryby, korýše, ale taky zatopenou římskou vilu z 1. století. Pro pěší turisty je určena trasa po archeologických památkách. Ta trvá asi 4 hodiny a je určena pro fyzicky zdatné jedince. Krása přírody na Brijuni uchvátí všechny návštěvníky.

ČTĚTĚ:   Město Senj

Na nejjižnějším cípu Istrijského poloostrova leží mys Kamenjak. Tento chráněný přírodní park s panenskou přírodou a křišťálově čistou vodou ročně přiláká mnoho turistů, kteří dávají přednost aktivní dovolené. Stopy mnoha kultur a civilizací, které se tady zachovaly, sahají až do dávné minulosti. Tato oblast je chráněna před výstavbou. Díky velkému počtu cyklistických stezek to je ráj pro cyklisty. Můžete sem dojet po silnici, ale některé společnosti v Pule nabízejí do této oblasti i vyhlídkové lety. Pokud sem pojedete i s menšíma dětma doporučujeme pláž Debeljak.

Přímořské letovisko Medulin je od Puly vzdáleno jen asi 10km. Tato bývalá rybářská vesnička je známá především díky krásným, písčitým plážím. A protože většina pláží v Pule je kamenitých, nebo oblázkových, může být právě výlet do Medulinu zajímavý pro mnoho turistů. Kromě největších písečných pláží na Istrii zde najdete mnoho sportovních a rekreačních programů a taky velký rodinný lunapark.

PorerZ Premantury, která je vzdálená asi 12km od Puly se můžete dostat na ostrůvek Porer, kde je překrásný maják. Kapitán John Giotto pořádá každé dopoledne plavbu, za kterou zaplatíte 100 EUR. Potraviny na tento výlet si kupte vlastní, protože na ostrůvku ta možnost není. Strážci majáku rádi poradí, kde je nejlepší místo ke koupání. Ani velice dobrým plavcům se nedoporučuje plavat dál jak 50m od pobřeží, protože proudy jsou zde opravdu velmi silné.

Sportujete rádi? Tak to jste v Pule na nejlepším místě Istrie!

V Pule nabízí typické vodní sporty mnoho různých poskytovatelů služeb. Můžete si vybrat šlapadla, vodní lyžování, nebo třeba windsurfing. U kempu Stoja, který se nachází asi 3 km od Puly je potápěčské centrum, ve kterém pořádají potápěčské kurzy. Další takové centrum najdete v kempu Brioni.

Ve sportovním centru Verudela je k dispozici 18 tenisových kurtů a má zde sídlo i známá tenisová škola. Při výjezdu na dálnici, asi 1km od Puly najdete velkou motokárovou dráhu.

Oblast kolem Puly je známá pro své krásné cyklistické a turistické stezky. V Pule si kola můžete zapůjčit v několika půjčovnách Nejznámější je asi v hotelu Histria .Určitě se projeďte po stezce, která vede podél pobřeží, nebo se vydejte do Medulinu.

A co se podívat na celý region trochu z výšky? Mezi Pulou a Medulinem je malé sportovní letiště Medulin-Delic Air. Tady nabízejí skoky padákem či vyhlídkové lety. Cena se pohybuje kolem 30 EUR za osobu.

ČTĚTĚ:   Slavonie: tady najdete ztracený klid. Až budete moci, navštivte ji!

Vydejte se na procházku Pulou.

ArenaNejznámější a nejvýznamnější památkou v Pule je Arena. Tento amfiteátr byl postaven v prvním století. V římských dobách zde byly organizovány gladiátorské souboje, ve středověku rytířské turnaje a trhy. V současnosti se v něm pořádá mnoho kulturních akcí. V podzemních prostorách je dnes stálá expozice “Pěstování vína a oliv na Istrii v antice“. Arénu můžete navštívit sami, nebo se připojit ke skupině s průvodcem. Je otevřená po celý rok a vstupné činí kolem 5EUR.

Další antickou památkou je Augustův chrám. Stojí na náměstí, kterému se říká Forum. Tato druhá nejvýznamnější památka Puly byla stejně jako amfiteátr postavena v 1. Století. Dnes je zde umístěno lapidárium a sbírka antických plastik.

Na kopci mezi fórem a horní kruhovou ulicí je klášter věnovaný svatému Františkovi z Assisi. Františkánská komunita se v Pule poprvé objevila ve 13. století v pozdním románském slohu s gotickými prvky. K vidění je zde velmi ceněný obrazový celek, který vytvořil Jakub z Puly. Klášter má pohádkové nádvoří, na kterém je vidět dovednost mistrů, kteří se stavby zúčastnili.

GroundzeroPodzemní chodby v Pule sloužily jako protiletadlové kryty. Nedávno byla pro turisty otevřena chodba z období Rakouska – Uherska. Prozatím je možné si prohlédnout 400m chodeb a ústřední podzemní síň, ze které vedou další dva průchody. Vstup je u brány Dvojna vrata, která je ve středu města.

Observatoř v Pule se nachází na jednom z nejkrásnějších míst města a je obklopena parkem Monte Zaro. Je z ní výhled nejen na oblohu a hvězdy, ale i na centrum a záliv v Pule. Observatoř byla založena v roce 1869 a je nejstarší v Chorvatsku.

V Pule prožijete krásnou dovolenou svých snů, protože zde si vybere každý co mu je blízké. Od antických památek až po aktivní sportovní vyžití.

ubytování Pula
Levné apartmány v Pule

Pula – Istrie
5 (100%) 6 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie