Supetar na ostrově Brač


ubytování Chorvatsko

Město Supetar, jako vůbec nejlidnatější letovisko ostrova Brač, dnes především díky trajektové lince se Splitem patří mezi hlavní turistická střediska Dalmácie.
Díky své rozloze nabízí svým návštěvníkům obrovské možnosti v oblasti turistiky. Kromě toho překrásná příroda ostrova Brač s početnými plážemi a množstvím historických památek dělá z tohoto místa nadstandartní letovisko.
Není proto divu, že během hlavní sezóny je asi 3500 městečko v uličkách přeplněné množstvím turistů z mnoha států Evropy.
Svou novodobou historii město Supetar píše již od roku 1423. Své jméno Supetar získalo odvozením od jména svatého Petra, což potvrzují i ​​zachované dokumenty zabývající se prvními zmínkami o tomto místě. Před tím však v této lokalitě existovala ještě menší osada, která byla umístěna na malém poloostrově, kde můžete v současnosti vidět už jen hřbitov. V současnosti Supetar hraje kromě turistického ruchu významnou roli i v oblasti kultury a ekonomiky, protože jako hlavní město ostrova Brač je spojeno obchodní trasou s nedalekým Splitem. Menší zajímavostí je například i to, že repliku Supetaru můžete sledovat i na severoamerickém kontinentu. Konkrétně v americkém městě McKinney (stát Texas) je postavená část “Adriatica McKinney“, která je částečnou replikou právě města Supetar.
Supetar

Pláže v letovisku Supetar

Celé pobřeží letoviska a ostrova Brač lemuje množství pláží, především tvořených z drobných oblázků. V letovisku Supetar najdete několik z nich především při zdejším hotelovém komplexu. Jednou z nich je i pláž “Tri Mosta“, která je dlouhá přibližně 800 metrů. Tato oblázková pláž, v jistých částech doplněna betonovými deskami, jistě uspokojí i náročné rekreanty. V její blízkosti najdete kromě hotelů i množství restaurací, kavárny, půjčovny, první pomoc, sprchové kabinky, WC a mnoho jiného. Samozřejmostí jsou i plavčíci, kteří zde dávají pozor na všechny návštěvníky pláže od 10:00 do 18:00.

Další zajímavým místem pro oddych při moři je i pláž Vela Luka, kterou najdete ve východní části letoviska v blízkosti hustého porostu borovic. Mělké dno z písku dělá z této zátoky ideální místo pro rodiny s malými dětmi a neplavce. V její blízkosti nechybí ani bary a restaurace, kde se můžete občerstvit. Obrovskou výhodou pláže Vela Luka je především to, že během léta není až natolik vyhledávaná, jako jiné zdejší pláže, proto je velmi vhodná i pro lidi, kteří vyhledávají klidné lokality.
Supetar pláž
Vynikající pláží je i zátoka Banja, kterou najdete v západní části letoviska Supetar. Ta bývá během hlavní sezóny poměrně rušným místem. Vyhledávána je především mezi rodinami s malými dětmi, kvůli velmi mělkému a písčitému dnu. Tato pláž však svým návštěvníkům nabízí i množství atrakcí, můžete si zde pronajmout například šlapadla nebo skútr. Nechybí tu ani bezplatné sprchy, WC a půjčovna lehátek. Velmi pěkně zdobené prostředí, i když bez většího množství stínu, dotváří nádhernou letní idylku u moře. V případě, že vyhládnete, můžete zajít do jedné z restaurací, kde si můžete pochutnat na některé z místních specialit či ubytovat v soukromých apartmánech.

ČTĚTĚ:   Tipy na letoviska pro dovolenou s dětmi

Absolutně nejatraktivnější pláží rozsáhlého letoviska Supetar je pláž Bili rat. Tu najdete naproti pláži Tri Mosta v západní části města. Pláž Bili rat je všeobecně oblíbena především mezi mladší generací rekreantů, kteří zde najdou širokou nabídku zábavy a sportovních atrakcí, především těch vodních. Samozřejmostí jsou i lehátka, slunečníky, WC, sprchy. Také blízká promenáda složená z velkého množství obchodů, restaurací, kavárně a barů dělá z tohoto místa jedno z nejatraktívnějších lokalit v celém městě. Vzhledem k příznivé klimatickým a větrným podmínkám je tato zátoka velmi oblíbená i mezi windsurfeři.
Supetar pláže

Sportovní a rekreační možnosti v Supetaru

Supetar má velmi příznivé podmínky především pro některé vodní sporty. Vynikající podmínky jsou zde například pro potápění. V letovisku najdete hned několik potápěčských klubů, největším z nich je potápěčsky klub Amber (Ronilački klub Amber), který má ve své nabídce několik kurzů v ceně od 140 € (základní úroveň) až po rozšířený kurz potápění za přibližně 450 €.
Poměrně dobře se tu daří i sportovnímu rybolovu (rybářský klub Arbun) a jachtingu.
Zahrát si tu můžete i běžné kolektivní sporty, jako fotbal, plážový volejbal nebo basketbal.
Najdete zde i antukové tenisové kurty a hřiště pro minigolf. V případě, že si chcete vyrazit na kole do vnitrozemí ostrova, případně do některého jiného letoviska na Brači, určitě navštivte místní půjčovnu bicyklů, kterou naleznete na adrese “Bana Josipa Jelačića 14“. V případě, že se chcete převést po ostrově na skútru nebo autě, navštivte zase společnost M & B Rental, která sídlí na ulici “Porat 2“. Cena za půjčení vozidla a skútru se pohybuje v závislosti na konkrétním typu vozidla, určitě si však připravte minimálně 50-60 € na den za auto, respektive přibližně 30-40 € za jednodenní půjčení silničního skútru.

Zábava a noční život v letovisku

Díky své velikosti patří Supetar mezi poměrně rušná letoviska s obrovským počtem zábavních a kulturních slavnosti. Známou událostí je například mezinárodní festival „Sea Pearl“, který trvá od 9. září do 13. září. Ten je vlastně takovým setkáním největších světových šéfkuchařů z 15 evropských zemí, kteří v Supetaru přestavují své kulinářské dovednosti a znalosti.
Během léta se jinak koná v letovisku i Supetarské léto, které je vůbec největší kulturní a zábavnou událostí letoviska. Součásti této akce je četné množství uměleckých výstav, festivaly, folklórní večery, dramatické představení či různé jiné menší akce, které dotvářejí v Supetaru během večera a noci nezapomenutelnou atmosféru.
Významnou událostí je také i tradiční městský triatlon (24. srpna), kterého se účastní i mnozí profesionálové a někteří obyvatelé města.
Mimo hlavní letní sezóny je město kromě výše zmíněného festivalu šéfkuchařů dějištěm i mezinárodního karnevalu (12.9 – 14.9), který je jedinečnou událostí svého druhu na celém ostrově Brač.
Supetar přístav

ČTĚTĚ:   Dubrovník je nejlepším letoviskem pro podzimní dovolenou

Množství cenných historických budov

Staré historické centrum Supetaru je složeno z několika významných historických budov, které zde můžete vidět dodnes. Častým cílem turistů, které zajímá historie je například Farní kostel sv. Petra, kterého v blízkosti se nachází i muzeum. Budova farního kostela byla původně postavena ještě v roce 1604 na základech staré baziliky, v roce 1729 však byla tato stavba vlivem ohně výrazně poškozena, proto o čtyři roky byla celá budova přestavěna v barokním slohu, který mu dal dnešní podobu.

Nedaleko kostela sv. Petra najdete i městkou radnici, která je symbolem světské moci v Supetaru. Tato budova, která je zdobená mnohými dekoracemi v exteriérové ​​části budovy i v její vnitřní části, je vrcholným dílem tehdejších nejlepších sochařů ostrova Brač. Zvlášť velká sál je důkazem, jaký měl Supetar velký význam nejen na ostrově Brač.
Supetar kostel
Pro celou oblast, tak i celý ostrov je důležité také i ostrovní muzeum ostrova Brač, které najdete v obci Škrip. V současnosti je toto muzeum jedno z nejnavštěvovanějších v celé zemi, jelikož ho ročně navštíví více než 12 000 návštěvníků, kteří zde mohou vidět několik zajímavých starých předmětů a také římské mauzoleum, které podle legendy ukrývá zbytku dcery a ženy římského císaře Diokleciána, který poslední léta života strávil právě v Dalmácii.

ubytování Supetar
Levné apartmány v SupetaruOhodnoťte

One Response to Supetar na ostrově Brač

  1. Petr Souček

    Tam je krásně.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split