Novi Vinodolski – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Oblíbené letovisko s přístavem Novi Vinodolski má zhruba 5 000 obyvatel a rozprostírá se podél Jadranské magistrály, asi 10 km jižně od Crikvenice. K riviéře Novi Vinodolski patří také malé vesničky Povile a Klenovica.

Díky své poloze nad ústím řeky Suha Ričina, typicky bílým fasádám domů s červenými střechami, borovicovým lesům, svěžímu vzduchu a starobylému rázu městského jádra se stal Novi- jak se tehdy město Novi Vinodolski jmenovalo, ale místní mu tak říkají dodnes, už roku 1878 průkopníkem v cestovním ruchu.

Z Mikulova se dostane na místo po pouhých 600 km. Trasa je: Graz – Maribor – Zagreb – Bosiljevo I – Vrbovsko – Kupjak – Oštrovica (mýtná stanice) – Meja-Gaj – Jadranovo – Crikvenica – Novi Vinodolski.
Novi Vinodolski
Snažte se v sezóně nejezdit směrem k moři z pátku na sobotu, směrem od moře v sobotu a neděli. V tyto dny je největší nápor na silniční tahy a na všech mýtných stanicích se tvoří kolony, protože zrovna na trase okolo Zagrebu se sjíždějí automobily jak ze směru od Rakouska, tak od Maďarska.

Celkem málo známá je mýtná stanice Demerje, která leží pouhé 3 km od Lučky, takže pokud budete nuceni jet v tyto nejfrekventovanější dny, využijte ji. Tato mýtnice je navíc bezhotovostní, takže na ní zaplatíte pohodlně kartou.

Pláže a sport

V okolí Novi Vinodolski najdete celkem 22 km pláží, zátok, mořského pobřeží a promenád, které jsou umístěny v typicky středomořské zeleni.

Nejznámější pláž – Glavna Gradska Lisanj je umístěna v těsné blízkosti stejnojmenného hotelu. Je obklopena hustým borovicovým lesem a najdete na ní v různých sekcích jak písek, tak i oblázky, nebo skály s betonovými plotnami. Pláž má Modrou vlajku a je na ní k dispozici celá škála sportovních i zábavních zařízení. Na tuto pláž je díky výtahu umožněn i snadnější přístup pro invalidní osoby.

ČTĚTĚ:   Místa s písečnými plážemi. Do Chorvatska s dětmi!

Mnoho dalších klidných pláží a zátok najdete také ve vesničkách Povile a Klenovica, nebo v okolí restaurace Vinodol.

V agentuře Novi Fortis na adrese Krasa 43, Novi Vinodolski si můžete zapůjčit téměř všechna vybavení pro vodní sporty, najdete zde ale i hřiště a různé atrakce pro děti.

Novi Vinodolski je často navštěvován i kvůli krásným cyklotrasám. Cyklostezka „Oblast Vinodolu“, která je dlouhá 43km, začíná přímo ve městě. Je poměrně náročná, protože její převýšení je 780m, ale podíváte se do měst Breza, Ledenice, Bater a Bribir. Z náhorní plošiny nad obcí Bater budete mít nádherný výhled na celé údolí Vinodolu.

Pro méně zdatné jsou vhodnější stezky směrem na sever k Crikvenici. Mapy dostanete v agentuře Novi Turist na adrese Kralja Tomislava 8, kde si můžete i vypůjčit kola.

V blízkosti obce Novi Vinodolski je ranč Predrag Rubcic, kde si můžete vychutnat jízdu na koni. Na farmě jsou různé druhy koní, takže si najde každý takového, který mu vyhovuje nejvíc. Usedlost na jdete na adrese Novljansko polje bb., Novi Vinodolski.

Zajímavosti a tipy na výlet

Na náhorní plošině nad starou části města Novi Vinodolski je Katedrála svatého Filipa a Jakuba s 36 m vysokou zvonicí.

Zbytky kláštera paulistů z 15. století s kostelem Blažené Panny Marie najdete na kopci Osap.

Frankopanský hrad byl poprvé zmíněn okolo roku 1288. Ve své původní podobě vydržel do roku 1761, kdy byly kvůli snížení nákladů zbourány dvě třetiny této pevnosti. Ze starého hradu proto zůstaly se pouze zbytky, ale na dlážděném náměstí můžete stále vidět obrysy kulaté věže.

Během léta se ve městě koná několik ​​festivalů. Nejznámější z nich je festival vína „Ruzica Vinodola“, který se koná po dobu 3 dnů každý rok v srpnu. Velmi oblíbený je i sraz příznivců Harley- Davidson, který bývá na konci dubna. Na tento sraz se sjíždějí motorkáři z celé Evropy.

ČTĚTĚ:   Letecky do Chorvatska

Určitě si nenechejte ujít návštěvu Crikvenice, která je pouhých 10 km od Novi Vinodolski. Zdejší proslulé pláže lákají turisty z celého světa.

V Novi Vinodolski existuje několik klubů a barů, ve kterých si můžete zatančit. Nejlepší jsou Beach Club v hotelu Lisanj a Captains Club v přístavu, který je oblíbeným místem motorkářů a cyklistů. Moc pěkné prostory najdete také v Snoopy Cafe a Baru Charlie.

ubytování Novi Vinodolski
Levné apartmány v Novi Vinodolski


Novi Vinodolski – Kvarner
4.5 (90%) 2 hlas[ů]

3 Responses to Novi Vinodolski – Kvarner

  1. Alena Brožova

    Už se tesim na léto.Nevím sice,jakou destinaci si letos vyberem,ale to je fuk.Chorvatsko je nádherný všude 🙂

  2. Dagmar Štěpánková

    já to říkám taky mě se tam taky moc líbí .)

  3. Šarka Kališová

    Byla sem tam loni a super jela byh zas.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner