Malinska – Kvarner


ubytování Chorvatsko

Městečko Malinska se nachází v zalesněném zálivu na severozápadní straně ostrova Krk, zhruba v polovině cesty mezi mostem na ostrov a městem Krk.

Spolu s dalšími dvaceti okolními obcemi tvoří tzv. Dubašnicu. Tato riviéra je plná zátok a zálivů a díky své poloze je chráněná před studenými větry a srážkami, takže v Malinske je více jak 260 slunečných dnů v roce.

Přírodní krásy a příjemné, mírné klima jsou nejdůležitějším znakem Malinske. Právě ty totiž stojí za počátky rozvoje cestovního ruchu. Již v roce 1905 Malinskou doporučoval jeden z tehdejších nejznámějších geologů, Dr. L. Waagen, na vídeňském císařském dvoře jako „perlu Kvarnerského zálivu„. Kouzlo a atmosféru tehdejší doby si tato bývalá rybářská vesnice zachovala dodnes.
Malinska
Díky velmi příznivé poloze ostrova Krk je jednoduché se do Malinske dostat jakýmkoliv dopravním prostředkem. Krk je s pevninou spojen mostem, který je od města vzdálen asi 15 km. Pokud pojedete autem, cesta přes most je zpoplatněna částkou 35HRK. Při cestování letadlem je nejvýhodnější dostat se do Rijeky a odsud pokračovat autobusem, nebo přímo na ostrově je letiště poblíž města Omišalj.

Večery si můžete užít v některé z restaurací, taveren, nebo hospůdek podél promenády, ve kterých určitě oceníte jak místní kulinářské speciality, tak si vychutnáte výborné suché víno Zlathina.

Pláže

V Malinske máte na výběr z deseti oficiálních pláží, které se táhnou podél riviéry. Vesměs všechny jsou oblázkové, nebo skalnaté.

Pláž Rupa je oblázková s částečně písčitým dnem a mírným vstupem do moře. K dispozici jsou zde lehátka, slunečníky, ale taky bary, restaurace, šatny a sociální zařízení. Tato pláž má Modrou vlajku a je velmi oblíbená u rodin s dětmi.

Pláž Rova se skládá ze dvou částí. 250 m dlouhý a 20 m široký úsek pod resortem Blue Waves a 400 m dlouhý úsek pod Villa Rova. Na pláži jsou krásné svahy z oblázků, které jsou přerušované malými skalnatými úseky. Kromě stravovacích zařízení na ní najdete také veškeré plážového vybavení.

Ve čtvrti Porat je krásná, 300 m dlouhá, oblázková pláž Uhic. Protože některé úseky této pláže jsou i skalnaté, jsou na ní vybudovány betonové plotny na opalování. Velkou výhodou této pláže je to, že parkování je téměř na místě, navíc jsou na ní i restaurace a půjčovny sportovního vybavení.

ČTĚTĚ:   Flóra a fauna v Chorvatsku

Přímo v centru městečka můžete navštívit pláž Vrtača. Vstup do moře je pozvolný, pláž je oblázková, místy skalnatá s betonovými plotnami. Na této pláži jsou sportoviště a půjčovny sportovní vybavení.

Rajska plaža, což je odvozenina slova „ráj“, je přirozená část pobřeží mezi Malinskou a Njivicemi. Tato pláž není oficiálně vedená jako nudistická, ale je navštěvovaná převážně naturisty. Při její návštěvě určitě nezapomeňte na koupací boty a není vhodná pro neplavce a děti, protože hned z kraje spadá strmě do vody!

Pokud chcete soukromí, musíte si zajít k zátokám směrem na Njivice. Asi 1,5 km od centra Malinske, za pláží Haludovo, jsou zákoutí, na kterých budete téměř sami, navíc si tam můžete vzít s sebou i svého pejska.

Sportovní aktivity

Vodní sporty najdete téměř na všech plážích Malinske. Jsou zde půjčovny jet-ski, kajaků a šlapadel. Kromě toho si můžete zajezdit na banánu, nebo vyzkoušet parasailing u hotelu Malin.

Z dalších sportů to jsou plážový volejbal, fotbal, tenis, posilovna, nebo je zde i půjčovna čtyřkolek a motocyklů. K dispozici vám je i sportovní hala.

Rekreační rybáři si mohou pořídit povolenky v agentuře Sol na adrese Jazz bb, Malinska. Stojí od 60 HRK na den.

V okolí je více jak 70 potápěčských lokalit. Škola potápění Submalin leží na adrese Kralja Tomislava 23 v Malinske.

K dispozici je vám 50 km dlouhá síť cyklostezek, které navazují na stezky centrální části ostrova, takže vaše trasa může být i mnohem delší. Kola si můžete půjčit buď přímo na zelném trhu v Malinske, nebo v agentuře Riki v Njivicích na ulici Krala Tomislava 57.

Výlety

Malinska je ideálním výchozím bodem pro výlety lodí na ostrov Cres, Lošinj, nebo kolem ostrova Krk. Pokud se pro takový výlet rozhodnete, určitě využijte katamaránu Litus. Tato loď s proskleným dnem je 17,4 m dlouhá, pojme 110 cestujících a program výletů na ní je opravdu nezapomenutelný, protože budete moci pozorovat život 1,5 m pod hladinou moře i bez potápění.
Výlety jsou v délce od 2 do 8 hodin, stojí od 100 do 180 HRK (děti do 12 let platí polovinu) a na některých si za příplatek 50 HRK můžete pořídit i bohatý oběd. Zarezervovat si je pro jistotu můžete na emailu tanja.lulic@ri.t-com.hr, nebo na telefonech +385 (0) 51 859 014 a +385 (0) 91 22 62 268.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko v září? rozhodně ANO!

Na letišti v Omišalji je možnost zarezervovat si let nad ostrovy Krk, Cres, Lošinj a Rab. Létá se Albatrosem a ceny se pohybují okolo 150 HRK za 15 minut.
Vrbnik
Ve Vrbniku, který je vzdálený asi 18 km od Malinske, je údajně „nejužší ulice na světě„, která se jmenuje Klancic. A ta je opravdu tak úzká, že jí stěží projdou i lidé štíhlí jako proutek! Kromě této uličky si ale budete moci vychutnat v tomto městečku i dlážděné ulice, vyhlídky a staré budovy, které mu dávají osobitý půvab a neopakovatelné kouzlo.

V Kostele Sv. Máří Magdalény a atriu kláštera Porat si určitě prohlédněte jedny z nejstarších zachovalých chorvatských nápisů. V létě se tam navíc konají nezapomenutelné koncerty vážné hudby, na kterých se můžete s Malinskou úžasně rozloučit.

ubytování Malinska
Levné apartmány v Malinske


Ohodnoťte

4 Responses to Malinska – Kvarner

  1. Jiří Svoboda

    tam sem byl 2012….:)

  2. Jiří Svoboda

    no jistě,a loni to byla Baška….:)

  3. Míša Puttová

    Taky už se tam těším..A stavím se i v Trogiru 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner